- Kleszcz u psa – charakterystyka, objawy, zapobieganie - 14 marca 2023
- Borelioza –objawy, diagnostyka oraz leczenie - 14 lutego 2023
- Objawy ukąszenia kleszcza u człowieka - 13 lutego 2023
Czym jest borelioza u dzieci?
Borelioza to infekcja wywoływana przez bakterie Borrelia burgdorferi. Bakterie są przenoszone przez ukąszenia kleszcza. Borelioza jest problemem przez cały rok, ale jej szczyt występuje w miesiącach wiosennych i letnich, z nasileniem od maja do końca lipca.
Borelioza może być potencjalnie bardzo groźna, dlatego ważne jest jak najszybsze rozpoznanie i wdrożenie leczenia. Wczesne stadium boreliozy jest łatwiejsze do wyleczenia antybiotykami niż choroba w późnym stadium.
Jako istotną część profilaktyki traktujmy prawidłowe i szybkie wyciągnięcie kleszcza ze skóry.
Co powoduje boreliozę u dziecka?
Boreliozę wywołują bakterie przenoszone na ludzi przez ukąszenia kleszcza. Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy. Szacuje się, że co trzeci z nich jest nosicielem krętków Borrelia.
Jakie są objawy boreliozy u dziecka?
Pierwsze objawy zakażenia boreliozą zwykle pojawiają się w ciągu pierwszego miesiąca po ukąszeniu przez kleszcza.
Istnieją wczesne oraz późne objawy zakażenia boreliozą u dzieci. Objawy stadium późnego występują o ile nie podejmie się w odpowiednim czasie skutecznego leczenia.
Faza wczesna zakażenia boreliozą u dziecka
- Jednym z najczęstszych, a jednocześnie jedynym charakterystycznym objawem boreliozy u dziecka jest rumień wędrujący w kształcie pierścienia, który wygląda jak tarcza strzelnicza. Może być różowy w środku i mieć ciemniejszy czerwony pierścień wokół niego. Rumień występuje u mniej niż połowy zakażonych dzieci, dlatego jego brak nie oznacza, że nie doszło do zakażenia. Wystąpienie rumienia jest jednak wyraźnym wskazaniem, że doszło do zakażenia boreliozą i konieczne jest leczenie. Rumień występuje zazwyczaj ponad 10 dni po ukąszeniu, może powiększać swoje rozmiary i zmieniać położenie na skórze dziecka.
W tej fazie mogą wystąpić także objawy grypopodobne, takie jak:
- Ból głowy
- Sztywność mięśni
- Zmęczenie
- Gorączka
- Dreszcze
- Utrata apetytu
Po tygodniach lub miesiącach od ukąszenia mogą wystąpić następujące objawy:
- Objawy ze strony układu nerwowego, osłabienie i porażenie mięśni twarzy
- Problemy z sercem, takie jak zapalenie mięśnia sercowego
- Problemy z tętnem
- Stan zapalny oczu
- Schorzenia skóry
- Silne i przewlekłe zmęczenie
Kilka miesięcy do kilku lat po ukąszeniu mogą wystąpić następujące objawy:
- Zapalenie stawów
- Objawy ze strony układu nerwowego, takie jak drętwienie rąk i nóg, mrowienie i ból oraz problemy z mową, pamięcią i koncentracją
Objawy boreliozy mogą przypominać wiele innych schorzeń, dlatego niezwykle istotna jest odpowiednia diagnoza i wdrożenie właściwego leczenia przez lekarza.
Jak rozpoznaje się boreliozę u dziecka?
W procesie diagnostycznym kluczową dla lekarza jest informacja o przebytym ukąszeniu przez kleszcza. Cenną wiedzę można uzyskać poprzez wykonanie badania kleszcza. | Cennik badania |
Lekarz może zalecić dalsze badania diagnostyczne, w tym badania Elisa oraz Western Blot, potwierdzające zakażenie u dziecka.
Borelioza bywa jednak trudna do zdiagnozowania, zarówno ze względu na możliwość fałszywie dodatnich i fałszywie ujemnych wyników badań z krwi, jak i brak charakterystycznych wyłącznie dla boreliozy objawów. Jedynie rumień wędrujący pozwala na jednoznaczne postawienie diagnozy, nawet bez konieczności wykonywania badań z krwi dziecka.
Jak leczy się boreliozę u dziecka?
Boreliozę leczy się antybiotykami. Wczesne stadium boreliozy u dziecka jest łatwiejsze do wyleczenia antybiotykami niż choroba w późnym stadium. Zwykle antybiotykoterapia trwa od 3 tygodni do nawet miesiąca. Zazwyczaj, ze względu na potencjalne skutki uboczne lekarz nie przepisuje dziecku doksycykliny, które standardowo stosuje się w leczeniu osób dorosłych. Więcej na temat antybiotykoterapii w przypadku boreliozy możesz przeczytać w naszym artykule.
Niestety nie istnieje szczepionka przeciwko boreliozie. Dziecko, które zachorowało na boreliozę, nie buduje na nią odporności w przyszłości.
Jak zapobiec zakażeniu boreliozą u dziecka
Aby zapobiec możliwości zakażenia boreliozą, należy chronić swoje dziecko przed narażeniem na ukąszenia kleszczy.Istotne jest właściwe ubranie w miejscu narażenia na ukąszenia, jak lasy, parki, niektóre miejsca w ogrodzie, dlatego ubierz dziecko w:
- Koszule z długimi rękawami wsunięte w spodnie
- Skarpety i buty z zakrytymi palcami
- Długie spodnie z nogawkami wsuniętymi w skarpetki
- Wybierz ubranie w jasnym kolorze, aby kleszcze były dobrze widoczne.
Oglądaj swoje dziecko po przebywaniu w miejscu narażonym na obecność kleszczy, w tym:
- Za kolanami,
- Między palcami u rąk i nóg
- Pod pachami
- W pępku
- W uszach i za uszami,
- Na szyi,
- We włosach
Inne porady odnośnie zapobiegania ukąszeniom kleszczy u dziecka
- Jeśli to możliwe, przechodząc przez tereny leśne i pola korzystaj z oczyszczonych i utwardzonych ścieżek
- Po przebywaniu w miejscu narażonym na ukąszenie najlepiej po przyjściu do domu wziąć prysznic. Ma to na celu spłukanie wszelkich kleszczy, które jeszcze nie zdążyły się wbić w skórę
- Używaj środków odstraszających kleszcze. Jednym z najpowszechniejszych środków, a jednocześnie bardzo skuteczne są środki zawierające DEET lub permetryny. Produktów zawierających DEET nie należy stosować u dzieci poniżej 2 miesiąca życia. Nie ma szczepionki na boreliozę.
Źródła:
https://www.chop.edu/conditions-diseases/lyme-disease-children