Czym są nimfy kleszcza i czy są niebezpieczne dla naszego zdrowia?
Kleszcze to pasożyty, które żywią się krwią różnych zwierząt oraz ludzi. Należą one, razem z pająkami, roztoczami i skorpionami, do gromady stawonogów zwanych pajęczakami (Arachnida).
Na cykl rozwojowy kleszcza składają się cztery stadia: jajo, larwa, nimfa i osobnik dorosły. Nimfa kleszcza jest najbardziej aktywna w miesiącach wiosennych i letnich.
Nimfy kleszcza są bardzo niebezpieczne. Wbrew pozorom to właśnie one najbardziej “zarażają” boreliozą i innymi chorobami odkleszczowymi. Ze względu na niewielki rozmiar nimfy kleszczy często pozostają niezauważone przez ofiarę, przez co dłużej pozostają w jej skórze. Wbita nimfa kleszcza wygląda jak małe ziarenko piasku, w związku z czym trudno ją dostrzec “gołym okiem”.
Jak przebiega ukąszenie przez kleszcza?
Gdy kleszcz przyczepi się do żywiciela, może przemieszczać się po jego skórze w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca do ugryzienia. Pożądane są takie obszary, w których skóra jest najcieńsza i łatwo będzie ją naciąć. Gdy kleszcz znajdzie odpowiednie miejsce, tworzy małe nacięcie na skórze oraz wkłada tam swój narząd gębowy – hypostom. Podczas przyczepiania się do żywiciela wydzielana jest także niewielka ilość śliny, która ma właściwości znieczulające. To jeszcze bardziej utrudnia wykrycie obecności pasożyta.
Po odnalezieniu żywiciela kleszcz powoli ssie jego krew, żerowanie może trwać nawet kilka dni, podczas których, jeśli kleszcz jest nosicielem patogenu wywołującego jakąś chorobę, może dojść do zarażenia.
Jak wygląda wbita nimfa kleszcza? Jaki kolor ma nimfa kleszcza?
Nimfa kleszcza przypomina wyglądem małą, czarną lub brązową kropkę, przytwierdzoną do skóry. Często można ją pomylić z pieprzykiem lub nawet przypadkowo zdrapać.
Jak usunąć nimfę kleszcza?
Należy pamiętać, że nimfę kleszcza, podobnie jak dorosłego osobnika, należy usuwać z ciała w całości. Najbezpieczniej wyciągnąć pasożyta prostym ruchem, za pomocą odpowiedniego narzędzia takiego jak lasso czy kleszczołapka. Należy chwycić go w miejscu za główką, ale przed odwłokiem (blisko skóry). Po wyjęciu pajęczaka trzeba zdezynfekować miejsce po ugryzieniu, natomiast kleszcza można oddać do badania. W przypadku badania genetycznego wielkość kleszcza nie ma znaczenia – nimfy także można oddać do analizy.
Jakie są etapy rozwojowe kleszczy?
Wyróżniamy cztery etapy rozwojowe kleszczy. Są to:
- etap 1: jajo,
- etap 2: stadium larwalne,
- etap 3: nimfa,
- etap 4: osobnik dorosły
Czy nimfa kleszcza skacze?
Nie, kleszcze, zarówno w formie stadialnej nimfy jak i w każdej innej, nie skaczą na swoich żywicieli. Mogą na nich jedynie przejść np. w wyniku otarcia się o wysokie trawy, paprocie czy inne miejsca ich przebywania.
Jak wygląda wbita nimfa kleszcza?
Nimfa kleszcza jest większa od larwy, rozmiar około 1,5 milimetra oraz czarno-brązowy kolor odwłoka. Gdy nimfa kleszcza przebije skórę ofiary, wyglądem przypomina niewielkie pieprzyki lub ziarenka maku, dlatego bywają trudne w rozpoznaniu i identyfikacji. Powoduje to niestety często efekt w postaci zdrapania kleszcza ze skóry. Nimfa kleszcza czasami sama odpada od żywiciela, jednak zazwyczaj jej okres żerowania wynosi wiele dni, a nawet tygodni.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-bakteryjne/158905,borelioza-zlyme
- Nimfy kleszcza – czym są? Jak wyglądają? Czy nimfy kleszcza są groźne? - 4 lutego 2022
- JAK WYGLĄDA KLESZCZ? JAK WYGLĄDA KLESZCZ WBITY W SKÓRĘ? - 24 stycznia 2022
- Kleszcze u człowieka – Objawy ukąszenia, jak postępować? - 2 stycznia 2022