- Jak odróżnić rumień wędrujący od reakcji alergicznej? - 4 czerwca 2022
- Kleszcz u psa – charakterystyka, objawy, zapobieganie - 31 maja 2022
- Kleszcze u człowieka – Objawy ukąszenia, jak postępować? - 2 stycznia 2022
Różnice między rumieniem wędrującym a reakcją alergiczną
Rumień dosyć często bywa mylony z reakcją alergiczną (odczynem alergicznym), która może objawić się w formie odczynu po wyciagnięciu kleszcza. Między rumieniem a odczynem alergicznym występują jednak istotne różnice:
Odczyn alergiczny:
- pojawia się bezpośrednio po usunięciu kleszcza ze skóry
- obwódka odczynu zwykle nie przekracza 5 cm średnicy
- ma tendencję do dosyć szybkiego zanikania
- często w miejscu ukąszenia występuje świąd
Rumień wędrujący:
- pojawia się dopiero po kilku dniach, najczęściej po 7-14 dniach od ukąszenia
- powiększa się ponad średnicę 5 cm
- ma charakterystyczny wygląd przypominający tarczę strzelniczą w środku której znajduje się czerwona plamka wokół której znajduje się czerwona obręcz
- charakterystyczne jest “wędrowanie” rumienia po różnych miejscach na skórze
- mogą dochodzić również gorączka i objawy grypopodobne
Ffurler, Erythema migrans (Wanderröte), CC BY-SA 4.0
Rumień, czyli charakterystyczne zaczerwienienie skóry w miejscu ukąszenia kleszcza występuje w mniejszości przypadków osób zakażonych . Jego brak nie oznacza zatem, że osoba nie została zakażona boreliozą. Ważne jest, żeby rozróżnić rumień wędrujący od reakcji alergicznej w miejscu ukąszenia. Pojawienie się rumienia wędrującego jest jednym z objawów zakażenia boreliozą.
Na poniższej stronie znajduje się bogata kolekcja fotografii obrazująca jak wygląda rumień, a jak innego rodzaju zmiany skórne:
https://www.cdc.gov/lyme/signs_symptoms/rashes.html
Zobacz również: badanie kleszcza w laboratorium genetycznym
Rumień boreliozowy: jak szybko się pojawia
Rumień pojawia się na skórze zazwyczaj w okresie od 7 do 14 dni po ukąszeniu kleszcza. Rumień zazwyczaj samoistnie zanika po upływie około miesiąca. Rumień w początkowym stadium ma postać czerwonej plamki. W późniejszym okresie rumień wyglądem przypomina tarczę strzelniczą z wyraźnymi przejaśnieniami w środku. Czerwona obręcz rumienia z każdym dniem przesuwa się i przemieszcza po skórze. Wielkość rumienia wynosi minimum pięć centymetrów.
Odczyn alergiczny : jak szybko się pojawia
Reakcja alergiczna na ukąszenie kleszcza pojawia się szybko po ukąszeniu kleszcza, zazwyczaj w ciągu 1-3 dni i zanika po kilku dniach. Rumień wędrujący pojawia się nie wcześniej niż 3 dni po ukąszeniu, zazwyczaj jednak nieco później. Odczyn alergiczny nie wystaje ponad poziom skóry, miejsce gdzie wystąpiła nie jest bolesne, swędzące, a zmiana jest ciepła w w dotyku.
Rumień wędrujący może przybierać nietypowe kształty – zdarzały się przypadki w których odczyn miał kształt podłużny. Potrafi przybierać też różne kolory, w tym nawet ciemnofioletowy. Jeśli zaś w miejsu ukąszenia pojawiły się małe pęcherzyki wypełnione płynem, może to świadczyć o zakażeniu innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze.
Poniższy film stara się dokładnie scharakteryzować rumień wędrujący wraz z wieloma fotografiami zmian skórnych pacjentów:
Źródło filmu: Lyme Resource Centre, youtube.com
Borelioza rumień: Występowanie rumienia
Ważne jest, żeby pamiętać, że w większości przypadków osób zakażonych boreliozą rumień nie pojawia się. Łatwo wówczas o zlekceważenie choroby, co jest bardzo niewskazane. Wiele osób błędnie przyjmuje, że rumień występuje zawsze w przypadku zakażenia boreliozą i nie dokonuje diagnostyki opartej o badanie kleszcza i badania z krwi oparte na przeciwciałach.
W przypadku wystąpienia rumienia należy się zgłosić do lekarza, gdyż prawdopodobnie konieczne będzie przepisanie antybiotyku.
Źródła:
Źródło zdjęcia głównego:
James Gathany Dostawcy treści: CDC/ James Gathany, Erythema migrans – wysypka rumieniowa w chorobie z Lyme – PHIL 9875 , oznaczony jako domena publiczna, szczegóły na Wikimedia Commons