jak się chronić przed ukąszeniem kleszcza.

Jak się chronić przed ukąszeniem kleszcza? Ciepła słoneczna pogoda sprzyja wycieczkom, wędrówkom, biwakom, a także wypadom do lasu. Tego rodzaju aktywność niesie za sobą zwiększone ryzyko ukąszenia przez kleszcze. Warto wiedzieć jak się chronić przed ukąszeniem kleszcza.

Ugryzienie kleszcza – jak się chronić

Moment ukłucia kleszcza jest dla człowieka nieodczuwalny, bowiem kleszcz wstrzykuje do rany ślinę, która zawiera środki przeciwbólowe. Jeżeli kleszcz był nosicielem chorób odkleszczowych, w tym boreliozy, mogło dojść zo zakażenia człowieka. Po przerwaniu powłok skórnych, niezależnie od długości przebywania w skórze, zakażenie jest możliwe.

Jak się chronić przed ukąszeniem kleszcza

Aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcze, a tym samym zminimalizować ryzyko zakażenia, należy pamiętać o tym, żeby:

odpowiednio się ubrać –  należy w miarę możliwości osłonić jak największą część ciała. Najbezpieczniej jest założyć długie spodnie, bluzkę z długim rękawem. Należy również pamiętać o nakryciu głowy. Jest to szczególnie istotne w przypadku jeśli wybieramy się do lasu lub łąkę, gdzie najczęściej dochodzi do ukąszenia.

należy zastosować środki odstraszające kleszcze (opaski, kremy, spraye). Substancje te powodują, że ryzyko ukąszenia spada, jednak nie dają one 100% ochrony, dlatego tak ważne jest odpowiednie ubranie

– po powrocie z wycieczki, ogrodu, lasu należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Szczególną uwagę jeśli chodzi o ochronę przed kleszczami należy zwrócić na okolice głowy (szczególnie za uszami oraz na granicy włosów), gdzie w przypadku dzieci dochodzi do około 70% ukąszeń. U dorosłych kleszcze umiejscawiają się najczęściej w miejscach w których skóra jest najdelikatniejsza (pod kolanami, w pachwinach, w fałdach skóry oraz na brzuchu.

Jak usunąć kleszcza

Należy pamiętać, że im dłuższy czas przybywania kleszcza w ciele, tym większe ryzyko zakażenia. Należy więc jak najszybciej, bezpiecznie usunąć kleszcza. Można to zrobić samemu przy pomocy specjalnych przyrządów służących do usuwania kleszczy, które można nabyć w aptece lub udać się w tym celu do lekarza. Nie można smarować kleszcza tłuszczem, gdyż zwiększa się w ten sposób ryzyko zakażenia. Szczególnie ważne jest to w przypadku wystąpienia kleszcza u dziecka.

Po usunięciu kleszcza ze skóry warto zrobić badanie kleszcza (Zobacz: badanie kleszcza)

© 2014 - Blumed sp. z o.o. by

Ogólnopolskie Biuro Obsługi        71 757 54 64