jak się chronić przed ukąszeniem kleszcza.

Jak się chronić przed ukąszeniem kleszcza

Ciepła słoneczna pogoda sprzyja wycieczkom, wędrówkom, biwakom, a także wypadom do lasu. Tego rodzaju aktywność niesie za sobą zwiększone ryzyko ukąszenia przez kleszcze. Warto wiedzieć jak się chronić przed ukąszeniem kleszcza.

Ugryzienie kleszcza

7352235208_dc922c7202_b

Moment ukłucia kleszcza jest dla człowieka nieodczuwalny, bowiem kleszcz wstrzykuje do rany ślinę, która zawiera środki przeciwbólowe. Jeżeli kleszcz był nosicielem chorób odkleszczowych, w tym boreliozy, mogło dojść zo zakażenia człowieka. Po przerwaniu powłok skórnych, niezależnie od długości przebywania w skórze, zakażenie jest możliwe.

Jak się chronić przed ukąszeniem kleszcza

Aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcze, a tym samym zminimalizować ryzyko zakażenia, należy pamiętać o tym, żeby:

odpowiednio się ubrać –  należy w miarę możliwości osłonić jak największą część ciała. Najbezpieczniej jest założyć długie spodnie, bluzkę z długim rękawem. Należy również pamiętać o nakryciu głowy. Jest to szczególnie istotne w przypadku jeśli wybieramy się do lasu lub łąkę, gdzie najczęściej dochodzi do ukąszenia.

– należy zastosować środki odstraszające kleszcze (opaski, kremy, spraye). Substancje te powodują, że ryzyko ukąszenia spada, jednak nie dają one 100% ochrony, dlatego tak ważne jest odpowiednie ubranie

-po powrocie z wycieczki, ogrodu, lasu należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Szczególną uwagę jeśli chodzi o ochronę przed kleszczami należy zwrócić na okolice głowy (szczególnie za uszami oraz na granicy włosów), gdzie w przypadku dzieci dochodzi do około 70% ukąszeń. U dorosłych kleszcze umiejscawiają się najczęściej w miejscach w których skóra jest najdelikatniejsza (pod kolanami, w pachwinach, w fałdach skóry oraz na brzuchu.

Jak usunąć kleszcza

Należy pamiętać, że im dłuższy czas przybywania kleszcza w ciele, tym większe ryzyko zakażenia. Należy więc jak najszybciej, bezpiecznie usunąć kleszcza. Można to zrobić samemu przy pomocy specjalnych przyrządów służących do usuwania kleszczy, które można nabyć w aptece lub udać się w tym celu do lekarza. Nie można smarować kleszcza tłuszczem, gdyż zwiększa się w ten sposób ryzyko zakażenia.

Po usunięciu kleszcza ze skóry warto zrobić badanie kleszcza (Zobacz: badanie kleszcza)

© 2014 - Blumed sp. z o.o. by

Ogólnopolskie Biuro Obsługi        71 757 54 64