Badanie kleszcza cena

Cena badania kleszcza zależy od wybranego zakresu badania. Aby zamówić badanie kleszcza w Laboratorium Blumed wybierz jeden z poniższych pakietów, a następnie prześlij kleszcza na adres laboratorium. Wynik badania kleszcza zostanie przesłany na podanego w zamówieniu maila.

 


Spis treści:

 1. Gdzie mogę zbadać kleszcza?
 2. Czym jest badanie kleszcza?
 3. Czym jest test RT-PCR?
 4. Dlaczego zrobić badanie kleszcza?
 5. Jaka jest cena badania kleszcza?

Gdzie zbadać kleszcza

Badanie kleszcza są przeprowadzane w laboratorium genetycznym Blumed. Kleszcza można dostarczyć do jednej z placówek laboratorium we Wrocławiu, Warszawie lub Łodzi lub wysłać przy pomocy kuriera na adres Klecińska 125, 54-413 Wrocław. Bardzo prosimy o  odpowiednie przygotowanie przesyłki przed wysyłką. Kleszcza można zapakować do woreczka strunowego, a następnie zapakować do paczki i wysłać na wskazany wyżej adres. Wyniki badania są przesyłane na adres email wskazany w zamówieniu w terminie do 7 dni roboczych.


badanie kleszcza telefonW razie pytań prosimy o kontakt pod numerem: +48 71 757 54 64


Badanie kleszcza: Czym jest badanie kleszcza

Materiał genetyczny kleszcza

Badanie kleszcza jest nowoczesną, bezinwazyjną, szybką a także  skuteczną metodą służącą do stwierdzenia czy badana próbka kleszcza zawiera w sobie materiał genetyczny jednej z chorób przenoszonych przez kleszcze. Do patogenów przenoszonych przez kleszcze możemy zaliczyć w szczególności bakterię borrelia burgdorferi sensu lato, wirusa TBEV (wirusa odkleszczowego zapalenia mózgu KZM) a także babeszjozy i anaplazmozy.

Badanie może być przeprowadzane metodą badania immunologicznego – na podstawie wyniku badania krwi pacjenta oraz genetycznego – w tym przypadku badana jest próbka kleszcza. Skuteczność badania genetycznego wynosi blisko 100%, o ile badanie jest przeprowadzane przez wykwalifikowany personel na odpowiednim sprzęcie.

Badanie genetyczne kleszcza może być przeprowadzane metodą PCR oraz bardziej nowoczesną i przy okazji szybszą wersją tej metody – PCR Real Time.


Czy warto zrobić badanie kleszcza na boreliozę?

Istnieje kilka przesłanek przemawiających za wykonaniem badania kleszcza na boreliozę. Należą do nich w szczególności:Korzyści badania kleszcza    

 1. Możliwość szybkiego wykluczenia możliwości zakażenia przez badanego kleszcza. Z pewnością jest to jeden z ważniejszych czynników, bowiem czas w przypadku ukąszenia przez kleszcza odgrywa znaczącą rolę, bowiem szybko wdrożone leczenie znacząco zwiększa szansę szybkiego wyleczenia. W dodatku jest to jedyna metoda która pozwala na niemal 100 – procentowe wykluczenie zakażenia, bowiem testy przeprowadzane z krwi wykazują się znacząco mniejszą skutecznością, wahającą się w granicach od 30 do 70 procent.
 2. Badanie można przeprowadzić zaraz po ukąszeniu – nie trzeba zatem oczekiwać wielu tygodni jak w przypadku wykonywania badań Western Blot z krwi. Badanie jest wykonywane najczęściej w ciągu kilku dni roboczych od momentu dostarczenia próbki do laboratorium.
 3.  Wysoka skuteczność. Praktycznie wykluczona możliwość wyników fałszywie dodatnich – w przeciwieństwie do badań z krwi,  uzyskanie wyników fałszywie dodatnich jest praktycznie niemożliwe, a fałszywie ujemnych bardzo mało prawdopodobne.

Co to takiego jest test RT-PCR?

Test RT PCR w badaniu kleszczaMetoda polimerazy łańcuchowej, czyli RT-PCR jest jedną z najbardziej popularnych – i najbardziej skutecznych – metod służących wykrywaniu infekcji (m. in. popularnym w ostatnim czasie koronawirusem), ale nie tylko. To także doskonała metoda służąca wykonywaniu testów na obecność boreliozy, czyli chorobie przenoszonej przez kleszcze. Przyjrzyjmy się bliżej metodzie RT-PCR w kontekście zarażenia boreliozą.

Polimeraza łańcuchowa ma na celu wykrycie określonych fragmentów DNA w badanym materiale. Wysoką czułość testu gwarantuje powielenie materiału genetycznego na dużej liczbie (często nawet kilkudziesięciu) próbek. Dzięki temu możliwe jest wykrycie nawet jednej nici RNA patogenu. Badany materiał jest odwirowywany tak długo, aż do badań pozostanie nam jedynie wartościowy materiał genetyczny, w którym możemy poszukiwać interesujących nas fragmentów.

Zaletami tej metody jest dokładność, czułość i szybkość pozyskiwania wyników. Bardzo często rezultaty otrzymujemy już po kilku godzinach.


Test PCR, a borelioza 

Laboratoria coraz chętniej wykorzystując opisywaną metodę Real Time PCR do wykrywania boreliozy przenoszonej przez kleszcze (Borrelia burgdorferi). Jest to o tyle istotne, że w tym przypadku tradycyjne metody serologiczne polegające na badaniu krwi często okazują się nieskuteczne z uwagi na tzw. okno serologiczne. W pierwszym etapie zakażenia organizm człowieka nie jest w stanie wykryć szkodliwych patogenów, ponieważ nie produkuje jeszcze odpowiednich przeciwciał. Później niestety bywa już za późno. Jeszcze gorzej wygląda sprawa w przypadku osób z obniżoną odpornością. Te bowiem nie są w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości przeciwciał.

Badania kleszcza w kierunku boreliozy wykonuje się na egzemplarzu pajęczaka, który nas ukłuł. Należy delikatnie go usunąć, a następnie dostarczyć niezwłocznie do laboratorium. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zrobić tego od razu, możemy przechować materiał do badań w lodówce.

Kiedy warto przeprowadzić test RT-PCR?

Oczywiście nie należy nerwowo reagować na każdy przypadek ugryzienia przez kleszcza. Statystyka pokazuje, że – w zależności od regionu do około 30% osobników może przenosić boreliozę. 

Na testy genetyczne warto zdecydować się profilaktycznie po ukąszeniu, a szczególnie kiedy widzimy u siebie pierwsze, niepokojące objawy. Może być to:

 • Osłabienie i pogorszone samopoczucie,
 • Stany podgorączkowe,
 • Nawracające bóle mięśni i stawów o niejasnej etiologii.

Wystąpienie jednego lub kilku z tych symptomów może sugerować, że zostaliśmy zakażeni boreliozą i warto się pod tym kątem zbadać.


Ile kosztuje badanie kleszcza i gdzie je przeprowadzić?

Badanie kleszcza cena

Ile kosztuje badanie kleszcza na boreliozę? Koszt badania z wykorzystaniem metody polimerazy łańcuchowej na obecność boreliozy to koszt od około 160 zł do około 500-700 złotych w zależności od wybranej placówki i wytypowanego zakresu badań, które mogą obejmować także inne choroby przenoszone przez kleszcze, np. odkleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Badanie trwa zazwyczaj  od kilku do kilkunastu dni. Coraz więcej placówek badawczych umożliwia pobranie wyniku w formacie .pdf po założeniu konta pacjenta.

Pamiętajmy o tym, że samo ukąszenie przez kleszcza stanowi jednak potencjalny wektor przenoszenia wielu groźnych chorób. Dlatego, jeżeli tylko dostrzegamy u siebie niepokojące objawy, których nie potrafimy z niczym powiązać, warto rozważyć przeprowadzenie badań genetycznych, które pozwolą wykluczyć przynajmniej część zagrożeń.

Cena badania kleszcza zależy od wybranego pakietu badań, w którym badane są różne choroby przenoszone przez kleszcze.

Laboratorium Blumed jest zarejestrowanym Podmiotem Leczniczym.  Świadczy usługi z zakresu diagnostyki molekularnej. Działa we Wrocławskim Parku Technologicznym od 2015 roku i posiada bardzo duże  doświadczenie w zakresie badań genetycznych kleszczy. 

Badanie kleszcza jest przeprowadzane najnowocześniejszą oraz najdokładniejszą metodą naukową – REAL-TIME PCR. Dzięki wykorzystaniu tej metody możliwe jest uzyskanie wyników w nawet śladowej ilości materiału genetycznego w badanym kleszczu. 

Badanie kleszcza na boreliozę obejmuje następujące rodzaje Borreli: B. burgdorferi sensu stricto, B. garinii i B. afzelii, B. spielmanii, B. turdi, B. japonica, B. takunii, B. carolinensis, B. americana, B. sinica, B. recurrentis, B. hermsii.

Cena badania  w laboratorium Blumed

Laboratorium Blumed oferuje następujące zakresy badań DNA kleszczy:

 1. Borrelia burgdorferi (borelioza) – 169 zł
 2. Wirus TBEV (odkleszowego zapalenia opon mózgowych) – 269 zł
 3. Pakiet Zalecany ( Borrelia, TBEV, Babesia, Anaplasma) – 359 zł
 4. Dodatkowe oznaczenia – Babesia, Toxoplasma – 99 zł

Sposoby dostarczenia próbki do badańdostarczenie kleszcza do laboratorium

 • przesyłką kurierską – jeśli decydujemy się na taki sposób dostawy, pamiętajmy, aby kleszcza szczelnie zapakować do woreczka strunowego lub moczówki, a następnie do koperty lub paczki
 • osobiście – kleszcza można dostarczyć do naszego biura we Wrocławiu lub do oddziałów jednego z miast – Warszawa, Kraków, Gdańsk, Łódź
 

Aby wykonać badanie w naszym laboratorium należy złożyć zamówienie na badanie przez stronę internetową, a następnie dostarczyć kleszcza do laboratorium. Wynik badania kleszcza zostanie przesłany na podanego w zamówieniu maila.

Źródła:

 1. https://www.healthline.com/health/tick-bites#tick–borne-disease
 2. https://medycynapracyportal.pl/wp-content/uploads/wydawnictwa/poradnik_borelioza_dla_lekarzy.pdf