cena badania kleszcza

Cena badania kleszcza metodą PCR Real Time w laboratorium genetycznym

Metoda polimerazy łańcuchowej, czyli RT-PCR jest jedną z najbardziej popularnych – i najbardziej skutecznych – metod służących wykrywaniu infekcji (m. in. popularnym w ostatnim czasie koronawirusem), ale nie tylko. To także doskonała metoda służąca wykonywaniu testów na obecność boreliozy, czyli chorobie przenoszonej przez kleszcze. Przyjrzyjmy się bliżej metodzie RT-PCR w kontekście zarażenia boreliozą.

Co to takiego jest test RT-PCR?

Polimeraza łańcuchowa ma na celu wykrycie określonych fragmentów DNA w badanym materiale. Wysoką czułość testu gwarantuje powielenie materiału genetycznego na dużej liczbie (często nawet kilkudziesięciu) próbek. Dzięki temu możliwe jest wykrycie nawet jednej nici RNA patogenu. Badany materiał jest odwirowywany tak długo, aż do badań pozostanie nam jedynie wartościowy materiał genetyczny, w którym możemy poszukiwać interesujących nas fragmentów.

Zaletami tej metody jest dokładność, czułość i szybkość pozyskiwania wyników. Bardzo często rezultaty otrzymujemy już po kilku godzinach.

Test PCR, a borelioza odkleszczowa

Laboratoria coraz chętniej wykorzystując opisywaną metodę do wykrywania boreliozy przenoszonej przez kleszcze (Borrelia burgdorferi). Jest to o tyle istotne, że w tym przypadku tradycyjne metody serologiczne polegające na badaniu krwi często okazują się nieskuteczne z uwagi na tzw. okno serologiczne. W pierwszym etapie zakażenia organizm człowieka nie jest w stanie wykryć szkodliwych patogenów, ponieważ nie produkuje jeszcze odpowiednich przeciwciał. Później niestety bywa już za późno. Jeszcze gorzej wygląda sprawa w przypadku osób z obniżoną odpornością. Te bowiem nie są w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości przeciwciał.

Testy na boreliozę odkleszczową wykonuje się na egzemplarzu pajęczaka, który nas ukłuł. Należy delikatnie go usunąć, a następnie dostarczyć niezwłocznie do laboratorium. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zrobić tego od razu, możemy przechować materiał do badań w lodówce.

Kiedy warto przeprowadzić test RT-PCR?

Oczywiście nie należy nerwowo reagować na każdy przypadek ugryzienia przez kleszcza. Statystyka pokazuje, że – w zależności od regionu –od 10% do 30% osobników może przenosić boreliozę. 

Na testy genetyczne warto zdecydować się profilaktycznie po ukąszeniu, a szczególnie kiedy widzimy u siebie pierwsze, niepokojące objawy. Może być to:

  • Osłabienie i pogorszone samopoczucie,
  • Stany podgorączkowe,
  • Nawracające bóle mięśni i stawów o niejasnej etiologii.

Wystąpienie jednego lub kilku z tych symptomów może sugerować, że zostaliśmy zakażeni boreliozą i warto się pod tym kątem zbadać.

Ile kosztuje badanie genetyczne kleszcza i gdzie je przeprowadzić?

Koszt badania z wykorzystaniem metody polimerazy łańcuchowej na obecność boreliozy to koszt od około 150 zł to około 500-700 złotych w zależności od wybranej placówki i wytypowanych paneli do badań, które mogą obejmować także inne choroby przenoszone przez kleszcze, np. odkleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Badanie trwa zazwyczaj  od kilku do kilkunastu dni. Coraz więcej placówek badawczych umożliwia pobranie wyniku w formacie .pdf po założeniu konta pacjenta.

Pamiętajmy o tym, że samo ukąszenie przez kleszcza stanowi jednak potencjalny wektor przenoszenia wielu groźnych chorób. Dlatego, jeżeli tylko dostrzegamy u siebie niepokojące objawy, których nie potrafimy z niczym powiązać, warto rozważyć przeprowadzenie badań genetycznych, które pozwolą wykluczyć przynajmniej część zagrożeń.

Cena badania kleszcza zależy od wybranego pakietu badań, w którym badane są różne choroby przenoszone przez kleszcze.

Laboratorium Blumed jest zarejestrowanym Podmiotem Leczniczym.  Świadczy usługi z zakresu diagnostyki molekularnej. Działa we Wrocławskim Parku Technologicznym od 2015 roku i posiada bardzo duże  doświadczenie w zakresie badań genetycznych kleszczy. 

Badanie kleszcza jest przeprowadzane najnowocześniejszą oraz najdokładniejszą metodą naukową – REAL-TIME PCR. Dzięki wykorzystaniu tej metody możliwe jest uzyskanie wyników w nawet śladowej ilości materiału genetycznego w badanym kleszczu.

Sposoby dostarczenia próbki do badań

  • przesyłką kurierską – jeśli decydujemy się na taki sposób dostawy, pamiętajmy, aby kleszcza szczelnie zapakować do woreczka strunowego lub moczówki, a następnie do koperty lub paczki

  • osobiście – kleszcza można dostarczyć do naszego biura we Wrocławiu lub do oddziałów jednego z miast – Warszawa, Kraków, Gdańsk

Na wyniki badania czeka się do 7 dni roboczych.

Cena badania w laboratorium

Laboratorium Blumed oferuje następujące zakresy badań kleszczy:

  • Borrelia burgdorferi (borelioza) – 159 zł

  • Wirus TBEV (odkleszowego zapalenia opon mózgowych) – 249 zł

  • Pakiet Zalecany ( Borrelia, TBEV, Babesia, Anaplasma) – 359 zł

  • Dodatkowe oznaczenia – Babesia, Toxoplasma – 99 zł

UWAGA – zniżka:

Dla klientów zainteresowanych naszymi badaniami przewidzieliśmy  zniżki – prosimy o kontakt telefoniczny pod nr: 71 757 54 64

Zamów Badanie Kleszcza

© 2014 - Blumed sp. z o.o. by

Ogólnopolskie Biuro Obsługi        71 757 54 64