Kleszcz w skórze – czyli jak usunąć kleszcza i dlaczego warto go zbadać

Często po wyjściu na spacer lub po spędzeniu czasu na łące lub w lesie znajdujemy w skórze kleszcza. Nie należy z tego powodu panikować, gdyż odpowiednie postępowanie może uchronić nas od ryzyka zachorowania na jedną z chorób przenoszonych przez kleszcze.

Kleszcz w skórze: Czym są kleszcze?

Kleszcze należą do gatunku pajęczaków z podgromady roztoczy. Istnieją dwa rodzaje kleszczy – twarde, okryte pancerzem twardym oraz miękkie tzw. obrzeżkowate. Kleszcze należą do pasożytów, żerujących na krwi przede wszystkim kręgowców. Na świecie istnieje około 825 gatunków kleszczy. Długość tułowia kleszcza wynosi najczęściej 15 mm, a rozpiętość wynosi od 1 do nawet 30 mm. Kleszcze wyposażone są w narząd gębowy przeznaczony do ssania krwi – tzw. hypostom.kleszcz w skórze Posiada on wiele ząbków, które pozwalają na długotrwałe przebuwanie w skórze swojego żywiciela. Kleszcze z gatunku rodziny Ixodidae pożywiają się krwią trzy razy w życiu – w stadium larwalnym, nimfy oraz w postaci dorosłej. Dorosłe kleszcze potrafią przetrwać bez jedzenia nawet do dwóch lat. Kleszcze występują w większości regionów świata w wielu strefach klimatycznych i ekologicznych.

Jaki gatunek kleszcza występuje w Polsce?

W Polsce występuje gatunek kleszcza zwany kleszczem pospolitym (Ixodes ricinus), zwany też kleszczem pastwiskowym.

Jakie choroby są przenoszone przez kleszcze?
Kleszcze przenoszą wiele chorób, w tym: boreliozę, anaplazmozę, kleszczowe zapalenie mózgu, tularemię, gorączkę krwotoczną oraz babeszjozę.

Czym jest borelioza?

Borelioza (zwana też chorobą z Lyme) jest to choroba, która została rozpoznana dopiero w 1982 roku przez W. Burgdorfera. Chorobę wywołują bakrerie Borrelia burgdorferi. Mogą one występować w kulku formach – jako krętki oraz w formach przetrwalnikowych, takich jak np. cysty. Formy przetrwalnikowe, w przeciwieństwie do ruchliwych krętków są często odporne na leczenie wielu antybiotyków. Dodatkowo lecznie boreliozy utrudnia fakt przenikania borelii do komórek znajdująch się we krewi – makrofagów, fibroblastów oraz limfocytów.

Kleszcz w skórze: Usuwanie kleszcza ze skóry

Istotne jest jak najszybsze usunięcie kleszcza ze skóry. Można to wykonać samodzielnie lub jeśli nie czujemy się na siłach – możemy poprosić osobę z wykształceniem medycznym (np. lekarza, pielęgniarkę). Szczególnie trudne jest usunięcie kleszcza w głowie, ze względu na trudny dostęp na owłosionej skórze.Kleszcza można usunąć przy pomocy zwykłej pęsety. Kleszcza należy uchwycić jak najbliżej skóry. Można go bardzo delikatnie przekręcić, uważając aby nie urwać główki i pociągnąć do góry lub pociągnąć do góry bez przekręcania. Kleszcza można także usunąć przy pomocy przyrządów, które można kupić w aptece, np. specjalnych przyssawek, które wyciągają kleszcza poprzez działanie podciśnienia.

Kleszcz w skórze: Co zrobić z kleszczem po wyciagnięciu ze skóry?

Warto wykonać badanie genetyczne kleszcza

Badanie kleszcza pozwala na uniknięcie długotrwałej antybiotykoterapii. Pozwala też zredukować koszty. Leczenie boreliozy w zaawansowanym stadium wiąże się z bardzo dużym wydatkiem na antybiotyki, leki osłonowe, a często również leczenie powikłań boreliozy. Długotrwała antybiotykoterapia jest niestety w wielu przypadkach konieczna, a jest ona zawsze dla organizmu bardzo dużym obciążeniem, bowiem wyjaławia niezwykle istotną dla funkcjonowania systemu immunologicznego mikroflorę jelitową. Może to także powodować rozwój mikroflory grzybiczej (np. rozrost grzyba candida). Koszty leczenia boreliozy, zwłaszcza w stadium przewlekłym są częstokroć wielokrotnie wyższe niż koszty przeprowadzonego badania pod kątem boreliozy.

Czy badanie kleszcza jest skuteczne?

Tak, badanie kleszcza pozwala wykluczyć chorobę jeszcze w momencie, gdy organizm nie zdążył wytworzyć przeciwciał przeciwko chorobie. Pozwala zatem na szybkie wdrożenie leczenia, podczas gdy tradycyjnie stosowane badania krwi są często nieskuteczne lub obarczone dużym ryzykiem błędu.

W jaki sposób badane są kleszcze

Kleszcze badane są metodą REAL TIME PCR, która pozwala na wykrycie sekwencji DNA (materiału genetycznego) specyficznej dla określonego patogenu. Dzięki wykorzystaniu sond molekularnych, technika ta jest bardzo czuła, a przez to wiarygodna. Badanie to umożliwia wykluczenie lub potwierdzenie obecności patogenów w kleszczu z bardzo dużą pewnością, bliską 100%.

Gdzie zbadać kleszcza?

Kleszcza można zbadać w Laboratorium Blumed, które działa we Wrocławiu przy ul. Klecińskiej 125. Na ten adres należy adresować wszelkie przesyłki z próbkami kleszczy do zbadania.

Sprawdź: Badanie kleszcza cena

Badanie kleszcza

© 2014 - Blumed sp. z o.o. by

Ogólnopolskie Biuro Obsługi        71 757 54 64