objawy boreliozy

Objawy boreliozy – dlaczego niezwykle ważna jest szybka i skuteczna diagnostyka

Objawy boreliozy: Do pierwszych objawów boreliozy u ludzi można zaliczyć objawy grypowe, w tym bóle głowy oraz  gorączka. W niektórych, znajdujących się w mniejszości, przypadkach  pojawia się rumień wędrujący.  Następnie choroba może przejść w stadium uśpione, które trwa do nawet trzech miesięcy po zakażeniu. Następnie mogą zacząć ujawniać się objawy w postaci zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego w postaci neuroboreliozy, porażenia nerwów, a także układu immunologicznego (np. zapalenie stawów), a także układu krwionośnego w tym mięśnia sercowego. W wyniku zakażenia boreliozą może także dojść do zanikowego zapalenia skóry. 

Niezwykle istotne jest wczesne wykrycie boreliozy i podjęcie leczenia, w szczególności u dzieci i osób z osłabionym układem odpornościowym. Wczesne wykrycie boreliozy pozwala na wdrożenie przez lekarzy skutecznej terapii antybiotykowej, co skutecznie uniemożliwi przejście choroby w formę przewlekłą, która jest niezwykle oporna na leczenie.

Niezykle skuteczną i stale zdobywającą uznanie wśród pacjentów metodą na wykluczenie zakażenia, a tym samym uniknięcie pojawienia się objawów boreliozy jest przeprowadzenie badania DNA kleszcza. Można je przeprowadzić w naszym ośrodku mieszczącym się we Wrocławskim Parku Technologicznym.

Przebieg  objawów boreliozy jest dzielony na trzy fazy kliniczne: wczesną miejscową, wczesną rozsianą oraz fazę późną.

Objawy boreliozy: Stadium wczesne ograniczone

Pierwszym objawem boreliozy może być, choć niektóre badania pokazują, że występuje on mniej niż w połowie przypadków zakażeń – rumień występujący w miejscu ukąszenia, odznaczający się miejscowym zaczerwienieniem skóry. Rumień przypomina kształtem tarczę strzelniczą, pośrodku której znajduje się owalna lub okrągły ślad po ukąszeniu kleszcza, po której pojawia się blady okrąg. Rumień otoczony jest przez czerwony okrąg, która z każdym dniem „wędruje” coraz dalej i staje się coraz większy. Średnica rumienia wędrującego wynosi min. 5 cm, dzięki czemu możemy go odróżnić od odczynu alergicznego, który mógł powstać w wyniku ukąszenia. Rumień pojawia się na skórze między 7 a 14 dniem od ukąszenia. Nieleczony rumień potrafi utrzymywać się na skórze do 30 dni. U części zarażonych w ciągu kilku dni lub tygodni po ugryzieniu mogą wystąpić objawy pseudogrypowe.

Objawy boreliozy: Stadium wczesne rozsiane

W tym stadium bakterie przedostają się do wielu narządów w ciele człowieka,  w tym narządów ruchu układu nerwowego, serca etc. Powoduje to niespecyficzne objawy boreliozy z kilku układów naraz, np. z układu endokrynnego i nerwowego,  kostnego. Problemem diagnostycznym jest występowanie podobnych do boreliozy objawów także w innych jednostkach chorobowych . Do najczęściej zgłaszanych objawów należą między innymi: gorączka, dreszcze, uderzenia gorąca, zmiana masy ciała, uciążliwe zmęczenie występujące w sposób trwały lub napadowy, bezsenność, drętwienie języka, bóle gardła, bóle głowy, bóle i obrzęki stawów. bóle i podrażnienie żołądka, refluks żołądkowo – przełykowy, zaparcia lub biegunki, bóle w klatce piersiowej i w żebrach, przeszywające bóle, skoki pulsu i skoki ciśnienia krwi, utrata czucia, zapalenie nerwu trójdzielnego, jednostronny paraliż twarzy, zaburzenia widzenia, zaburzenia słuchu: dzwonienie w uszach,nadwrażliwość na dźwięk, zawroty głowy, utrata równowagi, zła tolerancja alkoholu i nasilanie się objawów boreliozy po alkoholu, depresja, czterotygodniowa cykliczność symptomów: dwa tygodnie lepiej, dwa tygodnie gorzej i wiele innych.

Objawy boreliozy: Stadium infekcji przewlekłej

Do objawów boreliozy w tym stadium zalicza się neuroboreliozę, która następuje w momencie zarażenia  ośrodkowego układu nerwowego. Szacuje się, że występuje ona u 10-15% nieleczonych pacjentów.  Objawia się ona między innymi zaburzeniami czucia i porażeniem nerwów obwodowych, a także zapaleniem korzeni nerwowych i nerwów obwodowych a także zaburzeniami funkcji poznawczych i pamięci.  Możliwe jest także uszkodzenie nerwów odpowiedzialnych za prawidłowe widzenie, stąd zaburzenia wzroku oraz nadwrażliwość na światło. Do innych objawów tej fazy choroby należy zaliczyć przewlekłe zapalenie stawów, łagodne zapalenie mięśni, a także zanikowe zapalenie skóry.

© 2014 - Blumed sp. z o.o. by

Ogólnopolskie Biuro Obsługi        71 757 54 64