Jak wyciągnąć kleszcza ze skóry. I dlaczego warto wykonać to dobrze.
Kleszcze to małe, ale bardzo niebezpieczne pajęczaki, które mogą przenosić groźne choroby na człowieka i zwierzęta. Kiedy zostaniesz ukąszony przez kleszcza, ważne jest, aby działać szybko i skutecznie, aby uniknąć poważnych problemów zdrowotnych. W tym artykule skupimy się na jednym z najważniejszych aspektów związanych z ukąszeniem kleszcza, czyli sposobie jego usunięcia. Dowiesz się, jak wyciągnąć kleszcza i jakie narzędzia należy użyć, aby usunąć go bezpiecznie. Przeczytaj dalej, aby poznać kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci usunąć kleszcza w sposób bezpieczny i skuteczny.
Niemalże każdy może być narażony na ukąszenie przez kleszcza bez względu na częstotliwość wizyt w lesie. Można je spotkać zarówno w przydomowym ogródku jak i w miejskim parku. Te małe i wizualnie niepozorne stworzenia mogą być nosicielami bardzo groźnych dla człowieka chorób.
Kiedy zauważymy na swoim ciele kleszcza należy go jak najszybciej usunąć. Należy jednak wiedzieć w jaki sposób to zrobić, aby w ciele niepozostała żadna część jego ciała. Wiele praktykowanych do niedawna sposobów należy bezwzględnie odrzucić, ponieważ z reguły uniemożliwiają właściwe i bezpieczne pozbycie się pasożyta, a jedynie doprowadzają do szybszego zakażenia. W takim razie jak usunąć kleszcza?
Z tego artykułu dowiesz się między innymi:
- jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza ze skóry
- jakich narzędzi warto używać przy wyciąganiu kleszcza
- jak nie należy usuwać kleszcza
- co zrobić po usunięciu kleszcza ze skóry
Jak wyciągnąć kleszcza?
Każdorazowo przed wyciągnięciem kleszcza należy założyć jednorazowe rękawiczki.
- Kleszcza należy uchwycić przy pomocy posiadanego narzędzia (np. lassem) jak najbliżej skóry.
- Kleszcza należy usuwać płynnym ruchem wzdłuż lini wkłucia.
- Po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować ranę przy pomocy preparatu odkażającego lub alkoholu.
- Nie należy kleszcza wykręcać ani smarować żadnymi substancjami takimi jak masło czy alkohol, gdyż zwiększa to ryzyko zakażenia.
______________
Co robić jeśli pozostaną w ciele resztki kleszcza
Jeżeli w skórze pozostaną pozostałości ciała kleszcza, można spróbować delikatnie usunąć je za pomocą jałowej igły. Jeśli próba przebiegnie niezgodnie z założeniem lub resztki ciała kleszcza tkwią zbyt głęboko w skórze, to warto skonsultować sytuację z lekarzem.
Zdania co do konieczności usunięcia resztek kleszcza ze skóry są podzielone. Część środowiska lekarskiego twierdzi, że usunięcie resztek nie wpływa na ryzyko zakażenia, część uważa, że wpływa, o ile zostanie w skórze cała główka kleszcza, nie zaś sam hipostom (aparat gębowy). Skoro tak, warto na wszelki wypadek podjąć próbę usunięcia resztek kleszcza ze skóry.
Czym wyciągnąć kleszcza?
Przed przystąpieniem do usuwania kleszcza z naszego ciała lub ciała naszego psa, musimy upewnić się, że posiadamy odpowiednie narzędzia. Należy pamiętać, że w przypadku niewłaściwego usunięcia kleszcza, może on pozostawić w ciele swoją głowę lub przyczynić się do przeniesienia groźnych chorób.
Do samodzielnego wyciągnięcia kleszcza służą liczne narzędzia. Warto zadbać o ich obecność w domu przed dniem, w którym okażą się niezbędne. Do najczęściej polecanych narzędzi do usuwania kleszczy można zaliczyć:
- lasso do wyciągania kleszczy
- haczyk na kleszcze
- pompkę do usuwania kleszczy,
- długopis do usuwania kleszczy
- karty do usuwania kleszczy.
Specjalistyczne narzędzia nawet największemu laikowi umożliwiają usunięcie kleszcza w całości. Wystarczy dodać odrobinę precyzji i koncentracji. Pamiętajmy, że specjalistyczne narzędzia do usuwania kleszczy zmniejszają ryzyko urwania kleszcza, a przez to minimalizują ryzyko zakażenia patogenami.
Wiele osób potrafi samodzielnie, bez pomocy narzędzi, wyjąć kleszcza ze skóry w całości palcami. Nie jest to jednak bezpieczny i rekomendowany sposób, bowiem ryzyko urwania kleszcza jest w tym przypadku bardzo duże.
Należy pamiętać, że im szybciej uda nam się wyciągnąć kleszcza, tym mniejsze ryzyko zakażenia.
Należy pamiętać, że posiadanie odpowiednich narzędzi jest kluczowe do skutecznego i bezpiecznego usunięcia kleszcza. Dzięki nim będziemy mogli precyzyjnie i bezpiecznie chwycić kleszcza za głowę i uniknąć jego rozerwania lub pozostawienia w skórze.
Lasso do wyciągania kleszczy
Trix™ to wyrób medyczny w formie lasso, przeznaczony do usuwania kleszczy u ludzi i zwierząt. Cechuje się wyjątkową skutecznością i bezpieczeństwiem potwierdzonym w badaniach koncernu Saab. Badania laboratoryjne potwierdziły, że umożliwił on usunięcie ponad 90% kleszczy w całości, co jest wyjątkowo dobrym wynikiem. Szybkie i bezpieczne usunięcie kleszcza w całości minimalizuje ryzyko transmisji wielu chorób przenoszonych przez kleszcze.
Lasso Trix™ można nabyć niemal we wszystkich aptekach, a także bezpośrednio poprzez stronę: https://trixnakleszcze.pl
Kleszcza można także usuwać przy użyciu pęsety kosmetycznej, jednak należy pamiętać, że jest to sposób obarczony sporym ryzykiem urwania kleszcza, dlatego powinniśmy używać go tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy nie mamy dostępu do przyrządów dedykowanych do wyciągania kleszczy.
Proces wyciągania kleszcza przy pomocy pęsety można zaobserwować na poniższym filmie przygotowanym przez Uniwersytet Manitoba
Co robić po usunięciu kleszcza ze skóry?
Po wyciągnięciu kleszcza należy bacznie obserwować miejsce ukąszenia przez kleszcza. Zdarzają się sytuacje, że w okolicy ukąszenia powstaje rumień. Dopóki jego średnica nie przekracza kilku minimetrów i samoistnie znika po kilku dniach, to nie ma większych powodów do obaw. Zaobserwowanie znaczących zmian w wyglądzie rumienia, a przede wszystkim powiększenia, stanowi podstawę do natychmiastowego kontaktu z lekarzem i zlecenie badań w kierunku boreliozy.
Po usunięciu kleszcza ze skóry warto rozważyć badanie kleszcza w celu wykluczenia chorób odkleszczowych. Takie badanie pozwala na wykluczenie zakażenia badanym kleszczem z niemal ze 100% pewnością. Sprawdź cennik usługi w naszym laboratorium.
Choroby przenoszone przez kleszcze
Kleszcze są nosicielami niezwykle groźnych dla człowieka drobnoustrojów chorobotwórczych. Kleszcze, które występują w Polsce najczęściej odpowiadają za wywołanie boreliozy. Prócz tego kleszcze przenoszą takie choroby jak babeszjoza, anaplazmoza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Po dostrzeżeniu kleszcza na swoim ciele należy zachować spokój, ponieważ nie mamy pewności, że to właśnie on skrywał w sobie przyszłe i potencjalne problemy ze zdrowiem.
Odkleszczowe zapalenie mózgu
Wywoływana jest przez wirusy z rodziny Flaviviridae, które przenoszone są przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Do rozwoju tej choroby najczęściej dochodzi na terytorium Europy Środkowej i Wschodniej, a także w południowej Rosji.
Przebieg choroby posiada wyróżnione dwa najważniejsze etapy.
W pierwszej kolejności dochodzi do namnażania się wirusa w skórze oraz węzłach chłonnych, a następnie wraz z krwią zaczyna krążyć po całym organizmie. Zaczynają się pojawiać objawy zbliżone do grypy, tj.: gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów oraz mogą przytrafić się dolegliwości żołądkowe.
W przypadku zdrowych osób, które nie są obciążone innymi chorobami, bardzo często dochodzi do zwalczenia wirusa przez system odpornościowy. Jeżeli organizm nie potrafi zwalczyć wirusa, choroba wkracza w drugą fazę. Poprzedzone jest to kilkudniowym pozornym ozdrowieniem. Późniejsze objawy są o wiele bardziej uciążliwe dla zdrowia, dochodzi najczęściej do zapalenia opon mózgowych. Rzadziej dochodzi do rozwoju zapalenia mózgu lub zapalenia rdzenia kręgowego.
______________
Borelioza
Kleszcze mogą odpowiadać również za przenoszenie boreliozy. Jest to coraz częściej spotykana choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, za której rozwój odpowiadają krętki z rodzaju Borrelia. Jej przebieg może być bardzo zróżnicowany i obejmować wiele układów ciała.
W Polsce borelioza jest najczęściej diagnozowana na Podlasiu, Opolszczyźnie i Mazurach. Jej rozwojowi sprzyjają ciepłe zimy, które nie wpływają negatywnie na liczebność kleszczy.
Uwaga: Rumień jest jedynym charakterystycznym objawem boreliozy
Objawem charakterystycznym boreliozy, który może się pojawić na skórze w czasie najczęściej od 7 do 14 dni od ukąszenia jest rumień wędrujący. Rumień wędrujący należy odróżnić od odczynu alergicznego, który pojawia się na skórze bezpośrednio po usunięciu kleszcza ze skóry.
Przebieg boreliozy przebiega w trzech stadiach.
- wczesne ograniczone,
- wczesne rozsiane,
- późne.
W pierwszej kolejności dostrzegalne są zmiany skórne, które przybierają postać rumienia wędrującego oraz objawów grypopodobnych. Rumień wyglądem przypomina tarczę strzelniczą. Warto pamiętać, że rumień nie musi być widoczny u każdej osoby zakażonej, zazwyczaj co druga osoba może go zaobserwować. Występuje w przeciągu od 3 do 30 dni po ukąszeniu.
W kolejnej fazie może dochodzić do zapalenia stawów, zapalenia mięśnia sercowego i dolegliwości ze strony układu nerwowego (nerwobóle, zburzenia czucia, paraliż nerwów na twarzy).
Ostatnim stadium choroby (borelioza przewlekła) jest neuroborelioza. Charakteryzuje się również występowaniem przewlekłego zanikowego zapalenia skóry. Z tego względu niezwykle ważne jest, aby choroba była wykryta jak najwcześniej, co pozwala zapobiec rozwojowi najbardziej dotkliwych zmian. Niestety, u wielu osób może dojść do ustalenia diagnozy dopiero po kilku latach od zakażenia.
Leczenie boreliozy opiera się na podawaniu antybiotyków przeciwko krętkom. Zazwyczaj trwa kilka tygodni.
W przypadku ukąszenia przez zakażonego pasożyta niezwykle istotny jest czas przez jaki przebywał na skórze człowieka. Jeżeli dostrzeżemy go wyłącznie na swoim ubraniu, to nie ma większych powodów do obaw, ponieważ w ten sposób nie powinno dojść do zakażenia. Wczesne usunięcie znacząco minimalizuje ryzyko powikłań. Sytuacja znacząco się komplikuje, kiedy przebywa on dłużej. Dlatego niezwykle ważne jest, aby każdorazowo po spacerze przeglądać swoje ciało i ubranie w poszukiwaniu nieproszonego “towarzysza”.
Kleszcze najczęściej preferują miejsca o najcieńszej i miękkiej skórze. Zaliczyć można do nich: zgięcia łokci i kolan, pachwiny, pachy, a także szyję. Przeszukując swoje ciało w szczególności należy tam skierować swoją uwagę.
______________
Badanie organizmu po wyciągnięciu kleszcza
Badania organizmu w kierunku choroby odkleszczowej wykonuje się w celu ustalenia obecności przeciwciał przeciw Borrelii. Lekarze polecają zazwyczaj wykonanie dwóch etapów badań krwi, jeżeli pierwszy test posiada wynik pozytywny. Dopiero uzyskanie dwóch pozytywnych wyników testów świadczy o zakażeniu boreliozą. W przypadku kiedy badanie ELISA wskazało wynik negatywny, diagnostykę w kierunku Boreliozy należy uznać za zakończoną.
Badanie przy wykorzystaniu metody ELISA powinno być wykonane po upływie 2 tygodni od kontaktu z pasożytem. Badanie charakteryzuje się dużą czułością na obecność przeciwciał. Jednak w wielu przypadkach wynik okazuje się fałszywie dodatni, ponieważ może być on spowodowany zupełnie inną infekcją, która nie będzie miała żadnego związku z chorobami przenoszonymi przez kleszcze.
Przy pozytywnym wyniku lub nawet wątpliwym należy wykonać badanie Western Blot. Zalecane jest, aby odczekać około 4 tygodni od ukąszenia. Jego pozytywny wynik oznacza potwierdzenie diagnozy.
______________
Badanie kleszcza w laboratorium
Choroby przenoszone przez kleszcze budzą uzasadniony strach. Dodatkowo potęgowany jest przez fakt, że droga ich leczenia jest niezwykle kręta. W wielu przypadkach schemat ulega zmianom i trwa przez bardzo długi czas. Pajęczaka usuniętego z ciała można dostarczyć do laboratorium, które specjalizuje się w badaniach tych pasożytów.
Odpłatnie można wykonać badanie kleszcza, które jednoznacznie przedstawią, czy dany pasożyt był nosicielem groźnej choroby. Rozważając możliwość wykonania badań należy wziąć pod uwagę stres, który będzie towarzyszył przez bardzo długi czas podczas wyczekiwania objawów. Co więcej, ustalenie obecności drobnoustroju w jego ciele pozwala na szybsze włączenie właściwego sposobu leczenia, który pozwoli zminimalizować uszczerbek na zdrowiu.
Sprawdź również: cena badania kleszcza.
______________
Kleszcz w skórze – czego nie należy robić
1. Nie należy czekać z usunięciem kleszcza
Dostrzegając kleszcza na swoim ciele nie można zwlekać. Najistotniejsze jest, aby jak najszybciej pozbyć się pasożyta ze skóry.
2. O ile to możliwe usuwamy kleszcza przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi
Kleszcza nie można usuwać w sposób niezdecydowany. Każda nieudana próba może zwiększyć ryzyko pozostawienia części jego ciała w skórze. Osoby nieprawione nie powinny robić tego bez pomocy specjalistycznych narzędzi. Wykręcanie go może sprawić, że głowa kleszcza pozostanie w skórze. Eksperci zaznaczają, że może to przynieść więcej szkody niż pożytku.
3. Nie należy łapać kleszcza za odwłok
Kleszcza nie należy łapać za wystający ze skóry odwłok, ponieważ może doprowadzić to do zwymiotowania pod wpływem nacisku.
4. Nie powinniśmy smarować niczym kleszcza przy wyciąganiu.
Tułów kleszcza nie powinien być także smarowany olejem, masłem, wazeliną, alkoholem, lakierem do paznokci lub innymi substancjami. Substancje tj.: alkohol czy benzyna sprawiają, że kleszcz wydziela o wiele więcej śliny. Wówczas zwiększa się ryzyko zarażenia przez żywiciela groźną chorobą.
Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie wyciągnąć kleszcza, należy udać się do lekarza.
Q&A
Czy w szpitalu wyciągają kleszcze? Czy z kleszczem jechać do szpitala?
Nie, SORy (szpitalne oddziały ratunkowe) nie są przeznaczone i przygotowane do usuwania kleszczy ze skóry. Warto spróbować samodzielnie wyciągnąć kleszcza i dopiero wtedy, gdy nie czujemy się na siłach aby to zrobić możemy zgłosić się do poradni rodzinnej albo punkcie nocnej pomocy medycznej, jeśli przychodnia jest już nieczynna. W internecie można znaleźć przychodnie specjalizujące się w usuwaniu kleszczy.
Ile kosztuje usunięcie kleszcza?
Ceny są bardzo zróżnicowane w zależności od rodzaju placówki oraz rejonu Polski. Zazwyczaj zawierają się w przedziale 30 -150 zł.
Kiedy wyjąć kleszcza?
Istotne jest, żeby usunąć kleszcza najszybciej jak to jest tylko możliwe. Szybkie wyciągnięcie kleszcza umożliwia zmniejszenie ryzyka zakażenia chorobami odkleszczowymi. Równie istotne jest również aby było to zrobione bezpiecznie, przy wykorzystaniu przyrządów do tego służących.
Jak wyjąć kleszcza pęsetą?
Pęseta jest przyrządem, który może służyć do usuwania kleszczy w wyjątkowych sytuacjac, np. podczas wyjazdu, gdy nie mamy dostępu do innych przyrządów takich jak np. lasso. War
- Kleszcza należy uchwycić przy pomocy pęsety, jak najbliżej skóry, aby zminimalizować nacisk na odwłok oraz możliwość urwania odwłoka.
- Kleszcza należy usuwać delikatnym i jednocześnie pewnym ruchem wzdłuż lini wkłucia.
- Po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować ranę przy pomocy preparatu odkażającego lub alkoholu.
COPYRIGHT
Wszelkie treści zamieszczone na stronie “zbadajkleszcza.pl” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. © Blumed sp. z o.o. 2021 r. i nie stanowią porady medycznej.
ŹRÓDŁA
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
- Urwany kleszcz. Kawałek kleszcza został w skórze, co robić? - 1 czerwca 2021
- Przyrządy do usuwania kleszczy. Czym usunąć kleszcza? - 7 maja 2021
- Co zrobić po ukąszeniu kleszcza? Wszystko co powinieneś wiedzieć. - 15 stycznia 2021