Jak wyciągnąć kleszcza ze skóry i co dalej można z nim zrobić.

______________

usuwanie kleszcza ze skóry

______________

Niemalże każdy może być narażony na ukąszenie przez kleszcza bez względu na częstotliwość wizyt w lesie. Można je spotkać zarówno w przydomowym ogródku jak i w miejskim parku. Te małe i wizualnie niepozorne stworzenia mogą być nosicielami bardzo groźnych dla człowieka chorób. Kiedy zauważymy na swoim ciele kleszcza należy go jak najszybciej usunąć. Należy jednak wiedzieć w jaki sposób to zrobić, aby w ciele niepozostała żadna część jego ciała. Wiele praktykowanych do niedawna sposobów należy bezwzględnie odrzucić, ponieważ z reguły uniemożliwiają właściwe i bezpieczne pozbycie się pasożyta, a jedynie doprowadzają do szybszego zakażenia.

______________


Jak wyciągnąć kleszcza?

Każdorazowo przed wyciągnięciem kleszcza należy założyć jednorazowe rękawiczki. 

 1. Kleszcza należy uchwycić przy pomocy posiadanego narzędzia (pęseta, lasso) jak najbliżej skóry.
 2. Kleszcza należy usuwać płynnym ruchem wzdłuż lini wkłucia.
 3. Po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować ranę przy pomocy preparatu odkażającego lub alkoholu.

Nie należy kleszcza wykręcać ani smarować żadnymi substancjami takimi jak masło czy alkohol, gdyż zwiększa to ryzyko zakażenia.

______________


Jeżeli w skórze pozostaną pozostałości ciała kleszcza, to można spróbować delikatnie usunąć je za pomocą pęsety lub jałowej igły. Jeśli próba przebiegnie niezgodnie z założeniem lub resztki ciała kleszcza tkwią zbyt głęboko w skórze, to nie należy czekać na dalszy rozwój sytuacji. Najbardziej odpowiedzialnym posunięciem będzie szybka wizyta u lekarza.

Wiele osób potrafi samodzielnie, bez pomocy narzędzi, wyjąć kleszcza ze skóry w całości. Jednak, żeby wyciągnąć kleszcza w ten sposób trzeba być pewnym swoich umiejętności, w przeciwnym razie konieczna będzie interwencja lekarza. Należy pamiętać też, że im szybciej uda nam się wyciągnąć kleszcza, tym mniejsze ryzyko zakażenia.


Czym wyciągnąć kleszcza?

Do samodzielnego wyciągnięcia kleszcza służą liczne narzędzia. Warto zadbać o ich obecność w domu przed dniem, w którym okażą się niezbędne. Do najczęściej polecanych narzędzi do usuwania kleszczy można zaliczyć:

 • pęsetę kosmetyczną,
 • lasso do wyciągania kleszczy,
 • haczyk na kleszcze,
 • pompkę do usuwania kleszczy,
 • długopis do usuwania kleszczy
 • karty do usuwania kleszczy.

Specjalistyczne narzędzia nawet największemu laikowi umożliwiają usunięcie kleszcza w całości. Wystarczy dodać odrobinę precyzji i koncentracji.

Proces wyciągania kleszcza można zaobserwować na poniższym filmie przygotowanym przez Uniwersytet Manitoba:


Co robić po usunięciu kleszcza ze skóry?

Po wyciągnięciu kleszcza należy bacznie obserwować miejsce ukąszenia przez kleszcza. Zdarzają się sytuacje, że w okolicy ukąszenia powstaje rumień. Dopóki jego średnica nie przekracza kilku minimetrów i samoistnie znika po kilku dniach, to nie ma większych powodów do obaw. Zaobserwowanie znaczących zmian w wyglądzie rumienia, a przede wszystkim powiększenia, stanowi podstawę do natychmiastowego kontaktu z lekarzem i zlecenie badań w kierunku boreliozy. Warto rozważyć również badanie kleszcza w celu wykluczenia chorób odkleszczowych. Takie badanie pozwala na wykluczenie zakażenia badanym kleszczem z niemal ze 100% pewnością. Tutaj możesz wykonać > badanie kleszcza <.

______________

 Spis treści

 1. Wstęp
 2. Jakie są choroby przenoszone przez kleszcze?
 3. Jakie są objawy boreliozy?
 4. Jakie badania wykonać po ukąszeniu kleszcza?
 5. Czy warto wykonać badanie kleszcza?
 6. Jak wyciągnąć kleszcza?
 7. Czym wyciągnąć kleszcza ze skóry?
 8. Czego nie robić przy wyciąganiu kleszcza?

______________


Choroby przenoszone przez kleszcze

Kleszcze są nosicielami niezwykle groźnych dla człowieka drobnoustrojów chorobotwórczych. Kleszcze, które występują w Polsce najczęściej odpowiadają za wywołanie boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Po dostrzeżeniu kleszcza na swoim ciele należy zachować spokój, ponieważ nie mamy pewności, że to właśnie on skrywał w sobie przyszłe i potencjalne problemy ze zdrowiem.


Odkleszczowe zapalenie mózgu

Wywoływana jest przez wirusy z rodziny Flaviviridae, które przenoszone są przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Do rozwoju tej choroby najczęściej dochodzi na terytorium Europy Środkowej i Wschodniej, a także w południowej Rosji.

Przebieg choroby posiada wyróżnione dwa najważniejsze etapy.

W pierwszej kolejności dochodzi do namnażania się wirusa w skórze oraz węzłach chłonnych, a następnie wraz z krwią zaczyna krążyć po całym organizmie. Zaczynają się pojawiać objawy zbliżone do grypy, tj.: gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów oraz mogą przytrafić się dolegliwości żołądkowe.

W przypadku zdrowych osób, które nie są obciążone innymi chorobami, bardzo często dochodzi do zwalczenia wirusa przez system odpornościowy. Jeżeli organizm nie potrafi zwalczyć wirusa, choroba wkracza w drugą fazę. Poprzedzone jest to kilkudniowym pozornym ozdrowieniem. Późniejsze objawy są o wiele bardziej uciążliwe dla zdrowia, dochodzi najczęściej do zapalenia opon mózgowych. Rzadziej dochodzi do rozwoju zapalenia mózgu lub zapalenia rdzenia kręgowego.

______________


Borelioza

Kleszcze z rodzaju Ixodes mogą odpowiadać również za przenoszenie boreliozy. Jest to coraz częściej spotykana choroba zakaźna, za której rozwój odpowiadają krętki z rodzaju Borrelia. Jej przebieg może opierać się na zaburzeniu prawidłowego funkcjonowania zupełnie niezależnych od siebie narządów wewnętrznych.

W Polsce borelioza jest najczęściej diagnozowana na Podlasiu, Opolszczyźnie i Mazurach. Jej rozwojowi sprzyjają ciepłe zimy, które nie wpływają negatywnie na liczebność kleszczy.

Rumień charakterystycznym objawem

Objawem charakterystycznym boreliozy, który może się pojawić na skórze w czasie najczęściej od 7 do 14 dni od ukąszenia jest rumień wędrujący. Rumień wędrujący należy odróżnić od odczynu alergicznego, który pojawia się na skórze bezpośrednio po usunięciu kleszcza ze skóry. 


Przebieg boreliozy opiera się na trzech stadiach.

W pierwszej kolejności dostrzegalne są zmiany skórne, które przybierają postać rumienia pełzającego. W środku zaczerwienionego obszaru znajduje się przejaśnienie. Warto pamiętać, że rumień nie musi być widoczny u każdej osoby zakażonej, zazwyczaj co druga osoba może go zaobserwować. Występuje w przeciągu od 3 do 30 po ukąszeniu. W kolejnej fazie dochodzi najczęściej do zapalenia stawów, zapalenia mięśnia sercowego i dolegliwości ze strony układu nerwowego (nerwobóle, zburzenia czucia, paraliż nerwów na twarzy). Ostatnim stadium choroby jest trwałe uszkodzenie narządów. Charakteryzuje się również występowaniem przewlekłego zanikowego zapalenia skóry. Z tego względu niezwykle ważne jest, aby choroba była wykryta jak najwcześniej, co pozwala zapobiec rozwojowi najbardziej dotkliwych zmian. Niestety, u wielu osób może dojść do ustalenia diagnozy dopiero po kilku latach od zakażenia.

Leczenie boreliozy opiera się na podawaniu antybiotyków przeciwko krętkom. Zazwyczaj trwa kilka tygodni.

W przypadku ukąszenia przez zakażonego pasożyta niezwykle istotny jest czas przez jaki przebywał na skórze człowieka. Jeżeli dostrzeżemy go wyłącznie na swoim ubraniu, to nie ma większych powodów do obaw, ponieważ w ten sposób nie powinno dojść do zakażenia. Wczesne usunięcie znacząco minimalizuje ryzyko powikłań. Sytuacja znacząco się komplikuje, kiedy przebywa on dłużej. Dlatego niezwykle ważne jest, aby każdorazowo po spacerze przeglądać swoje ciało i ubranie w poszukiwaniu nieproszonego „towarzysza”.

Kleszcze najczęściej preferują miejsca o najcieńszej i miękkiej skórze. Zaliczyć można do nich: zgięcia łokci i kolan, pachwiny, pachy, a także szyję. Przeszukując swoje ciało w szczególności należy tam skierować swoją uwagę.

______________

Badanie organizmu po wyciągnięciu kleszcza

Badania organizmu w kierunku choroby odkleszczowej wykonuje się w celu ustalenia obecności przeciwciał przeciw Borrelii. Lekarze polecają zazwyczaj wykonanie dwóch etapów badań krwi, jeżeli pierwszy test posiada wynik pozytywny. Dopiero uzyskanie dwóch pozytywnych wyników testów świadczy o zakażeniu boreliozą. W przypadku kiedy badanie ELISA wskazało wynik negatywny, diagnostykę w kierunku Boreliozy należy uznać za zakończoną.

Badanie przy wykorzystaniu metody ELISA powinno być wykonane po upływie 2 tygodni od kontaktu z pasożytem. Badanie charakteryzuje się dużą czułością na obecność przeciwciał. Jednak w wielu przypadkach wynik okazuje się fałszywie dodatni, ponieważ może być on spowodowany zupełnie inną infekcją, która nie będzie miała żadnego związku z chorobami przenoszonymi przez kleszcze. 

Przy pozytywnym wyniku lub nawet wątpliwym należy wykonać badanie Western Blot. Zalecane jest, aby odczekać około 4 tygodni od ukąszenia. Jego pozytywny wynik oznacza potwierdzenie diagnozy.

______________

Badanie kleszcza w laboratorium

Choroby przenoszone przez kleszcze budzą uzasadniony strach. Dodatkowo potęgowany jest przez fakt, że droga ich leczenia jest niezwykle kręta. W wielu przypadkach schemat ulega zmianom i trwa przez bardzo długi czas. Pajęczaka usuniętego z ciała można dostarczyć do laboratorium, które specjalizuje się w badaniach tych pasożytów.

Odpłatnie można wykonać badanie kleszcza, które jednoznacznie przedstawią, czy dany pasożyt był nosicielem groźnej choroby. Rozważając możliwość wykonania badań należy wziąć pod uwagę stres, który będzie towarzyszył przez bardzo długi czas podczas wyczekiwania objawów. Co więcej, ustalenie obecności drobnoustroju w jego ciele pozwala na szybsze włączenie właściwego sposobu leczenia, który pozwoli zminimalizować uszczerbek na zdrowiu.

Sprawdź również: cena badania kleszcza.

______________


Kleszcz w skórze – czego nie należy robić

Dostrzegając kleszcza na swoim ciele nie można zwlekać. Najistotniejsze jest, aby jak najszybciej pozbyć się pasożyta ze skóry. Kleszcza nie można usuwać w sposób niezdecydowany. Każda nieudana próba może zwiększyć ryzyko pozostawienia części jego ciała w skórze. Osoby nieprawione nie powinny robić tego bez pomocy specjalistycznych narzędzi. Wykręcanie go może sprawić, że głowa kleszcza pozostanie w skórze. Eksperci zaznaczają, że może  to przynieść więcej szkody niż pożytku. 

Kleszcza nie należy łapać za wystający ze skóry odwłok, ponieważ może doprowadzić to do zwymiotowania pod wpływem nacisku. Tułów kleszcza nie powinien być także smarowany olejem, masłem, wazeliną, alkoholem, lakierem do paznokci lub innymi substancjami. Substancje tj.: alkohol czy benzyna sprawiają, że kleszcz wydziela o wiele więcej śliny. Wówczas zwiększa się ryzyko zarażenia przez żywiciela groźną chorobą.

Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie wyciągnąć kleszcza, należy udać się do lekarza.


COPYRIGHT

Wszelkie treści zamieszczone na stronie “zbadajkleszcza.pl” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. © Blumed sp. z o.o. 2021 r.

ŹRÓDŁA

https://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html

health.harvard.edu