Badanie Kleszcza
Badanie genetyczne metodą Real Time PCR
Infolonia: +48 717 575 464
Zakończenie sezonu 2024 -
Szanowni Państwo, sprzedaż usługi badania kleszczy w tym sezonie została zakończona. Zapraszamy w przyszłym roku. |
Badanie Kleszcza
Badanie genetyczne metodą Real Time PCR
Infolonia: +48 717 575 464
źródło: wiadomosci.tvp.pl
W przypadku zakażenia kluczowe jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Późne wykrycie boreliozy może powodować konieczność kosztownego i długotrwałego leczenia.
Kleszcza należy zapakować do woreczka strunowego lub pojemnika do badania moczu oraz dodatkowego woreczka ochronnego, a następnie do paczki lub koperty bąbelkowej.
Na przesyłce należy umieścić: imię i nazwisko oraz telefon.
W przypadku zamówienia kuriera na stronie prosimy o wydrukowanie listu przewozowego.
Średni czas oczekiwania na wynik wynosi około 3-4 dni robocze (maksymalny czas to 7 dni roboczych). Wyniki badania kleszcza są wysyłane w pliku na podanego w zamówieniu maila. Otrzymają Państwo również powiadomienie o tym, że wynik jest już gotowy i został przesłany na Państwa maila.
Badanie jest przeprowadzane najnowocześniejszą metodą badania genetycznego – PCR Real Time.
Sama metoda cechuje się bardzo wysoką skutecznością w detekcji chorobotwórczych dla człowieka patogenów m.in. boreliozy. Jest ona bardzo czuła i jednocześnie specyficzna.
W tym zakresie pozwala na stwierdzenie, czy dany kleszcz był nosicielem bakterii lub wirusów wywołujących określoną chorobę odkleszczową. Badanie ma na celu stwierdzenie obecności materiału genetycznego danego patogenu.
Teoretycznie możliwe jest jednak zakażenie się drobnoustrojem w inny sposób lub przez innego kleszcza niż poddany badaniu. Ważne jest zatem, aby w szczególności pamiętać o dostarczeniu wszystkich kleszczy do badania, jeśli doszło do ukąszenia mnogiego.
Należy pamiętać, że badanie kleszcza jest badaniem biotechnologicznym i dotyczy wyłącznie próbki badanego kleszcza i nie może być interpretowane jako potwierdzające lub wykluczające zakażenie u człowieka. Do tego celu służą badania z krwi, które wykonują medyczne laboratoria analityczne.
Im później od momentu ukąszenia wdroży się antybiotykoterapię, tym większe jest prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się zakażenia krętkami boreliozy na inne tkanki i komórki, co powoduje konieczność często znacznego wydłużenia terapii antybiotykami. Szybkie wykrycie boreliozy znacząco wpływa na skuteczność antybiotykoterapii, a przez to na długość leczenia.
Badanie kleszcza jest cenną informacją dodatkową, nie stanowi jednak zgodnie z obowiązującym prawem metody diagnostycznej. Do potwierdzenia boreliozy stosuje się badania medyczne takie jak test Elisa oraz Western Blot lub inne zalecone przez lekarza.
Aby badanie było miarodajne, istotne jest, aby przesyłka była nadana jak najszybciej, w ciągu kilku dni od jego wyciągnięcia. Do wysyłki kleszcz nie musi być żywy.
Aby zapewnić stabilność materiału badawczego, do czasu wysyłki najlepiej przechowywać go w lodówce.
Zalecamy wybrać przesyłkę kurierem lub priorytetem. W przypadku oznaczania obecności materiału genetycznego wirusa wywołującego odkleszczowego zapalenia mózgu (TBEV) najlepiej, gdyby udało się dostarczyć do laboratorium żywego osobnika.
Nie, przesłana próbka po przeprowadzeniu badania najczęściej podlega utylizacji. Laboratorium zastrzega sobie jednak prawo do wykorzystania materiału do celów naukowych i prac badawczo-rozwojowych po przeprowadzeniu badania.
W przypadku stwierdzenia, że próbka jest w złym stanie laboratorium ma prawo odmówić wykonania badania. W takim przypadku zwracamy klientowi koszt jego przeprowadzenia, za wyjątkiem kosztów wysyłki.
W przypadku zamrożenia kleszcza, najlepiej dostarczyć go zamrożeonego do laboratorium. Częste zamrażanie oraz rozmrażanie może mieć wpływ na wynik badania na obecność wirusa TBEV. Mrożenie nie ma za to tak dużego wpływu na detekcję bakterii borrelia burgdorferi oraz pozostałych bakterii.
Badanie wykonujemy metodą PCR Real Time w naszym laboratorium we Wrocławskim Parku Technologicznym. Kleszcze nie są odsyłane do innych laboratoriów.
Kleszcza najlepiej usuwać specjalnym przyrządem do wyciągania kleszczy, takim jak np. lasso. W przypadku, gdy nie jest dla nas dostępne, możemy wykorzystać pęstetę.
Pasożyta należy chwycić jak najbliżej skóry i pewnym, ale delikatnym ruchem wyciągnąć go pociągając ku sobie (bez wykręcania). Istotne jest, żeby nie zaciskać pęsety na jego ciele, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Po przeprowadzeniu całej operacji, należy ranę oraz pęsetę zdezynfekować, np. spirytusem salicylowym lub wodą utlenioną, oraz dokładnie oczyścić ręce wodą z mydłem.
Uwaga! Nie wolno smarować kleszcza masłem lub innymi środkami, które mogłyby go podrażnić, gdyż znacznie zwiększa to ryzyko transmisji groźnych dla człowieka patogenów (w tym bakterii borrelia burgdorferi). Więcej informacji na temat wyciągania kleszczy dostępne jest tutaj.
Oficjalne zalecenia lekarskie nie zalecają podejmowania terapii antybiotykowej ‘w ciemno’, gdy nie wiadomo, czy dany kleszcz był nosicielem chorobotwórczych dla człowieka patogenów, w tym boreliozy.
Niestety zdarzają się przypadki niepotrzebnego stosowania antybiotyków. Takie działanie jest szkodliwe dla organizmu, gdyż skuteczne leczenie boreliozy wymaga długotrwałego stosowania antybiotyków, a krótkotrwała, nieumiejętna antybiotykoterapia często nie wystarcza do całkowitego pozbycia się choroby, a utrudnia znacząco późniejszą diagnostykę.
Antybiotyki wpływają negatywnie między innymi na naturalną florę bakteryjną jelit, zarówno złe jak i dobre bakterie, niezbędne dla zachowania zdrowia. Wyjałowienie flory jelitowej powoduje osłabienie odporności oraz sprzyja wystąpieniu wielu innych chorób.
W związku z tym, że antybiotykoterapia w przypadku np. boreliozy jest zazwyczaj długotrwała (według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych trwa ona od 14 do 30 dni), istotne jest, aby była wdrażana po potwierdzeniu aktywnego zakażenia. Do potwierdzenia zakażenia boreliozą u człowieka służą testy z krwi pacjenta takie jak test Elisa oraz Western Blot.
Zakres, jak i cena badania zależy od kilku czynników, jednak im szerszy zakres badania tym większa wiedza na temat kleszcza oraz potencjalnych zagrożeń jakie ze sobą niesie. Oczywiście podstawą każdego pakietu jest badanie w kierunku obecności bakterii Borrelia burgdorferi.
Tak, prócz możliwości opłacenia zamówienia bezpośrednio przez stronę internetową można dokonać płatności zwykłym przelewem. Należy wówczas napisać do nas maila na adres kontakt@zbadajkleszcza.pl z podaniem danych osobowych:
– imię i nazwisko
– telefon
– adres mailowy na który wysłany zostanie wynik
Przelewu należy dokonać na następujące dane:
Numer rachunku:26 1140 2004 0000 3302 7590 3250
Nazwa odbiorcy: Blumed sp. z o.o.
Adres:54-413 Wrocław, ul. Klecińska
Jeśli nie realizujemy wysyłki tego samego dnia, np. ze względu na nadchodzące dni wolne lub brak możliwości nadania przesyłki w danym dniu, kleszcza warto przechowywać w warunkach chłodniczych. Najlepszym rozwiązaniem jest włożenie kleszcza do szczelnego pojemnika i wsadzenie go do lodówki. Jest to rekomendowana przez nas dobra praktyka, gdyż przedłuża trwałość próbki do badania.
Pamiętajmy przy tym, żeby nie mrozić kleszcza.
Borelioza jest chorobą zakaźna wywoływana przez bakterie Borrelia burgdorferi. B. burgdorferi jest przenoszona na ludzi w wyniku ukąszenia przez zakażonego kleszcza. Kleszcz zostaje zarażony po żerowaniu na zarażonych jeleniach, ptakach lub myszach. Po raz pierwszy rozpoznana stosunkowo późno – bowiem w 1975 roku. Jest to najczęstsza choroba przenoszona przez kleszcze w Polsce oraz w całej Europie.
Boreliozę zwykle dzieli się na trzy stadia:
Część zakażonych prezentuje objawy późniejszego stadium choroby, bez wystąpienia objawów wcześniejszego stadium.
Borelioza daje bardzo wiele objawów z różnych układów ciała. Oto niektóre z najczęstszych objawów boreliozy:
Osoby leczone odpowiednimi antybiotykami we wczesnych stadiach boreliozy zazwyczaj relatywnie szybko i całkowicie wracają do zdrowia. Niezwykle istotna jest wczesne wykluczenie lub potwierdzenie zakażenia, co niestety nie zawsze jest proste. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie antybiotykami boreliozy zapobiega rozwojowi choroby i jej przejściu w formę przewlekłą.
Zgodnie z rekomendacjami opracowanymi przez Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Zakaźnych w 2015 roku rozpoznania boreliozy dokonuje się na podstawie objawów klinicznych
Jest to jednak wyjątkowo trudne, zwłaszcza, że jedynym charakterystycznym objawem boreliozy jest wystąpienie rumienia wędrującego, a pacjenci często nie pamiętają samego ukąszenia przez kleszcza, w związku z czym trudność połączenia niecharakterystycznych objawów z podejrzeniem boreliozy powoduje, że wiele przypadków boreliozy pozostaje nierozpoznanych.
Ze względu na złożoną budowę i zmienności antygenową krętków Borrelia, nie jest niestety dostępny test jednoznacznie diagnozującego boreliozę, choć w wielu przypadkach pozwala na potwierdzenie rozpoznania choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Do diagnostyki boreliozy zalecane są najczęściej badania serologiczne, których celem jest ocena odpowiedzi humoralnej przeciwko krętkom Borrelia burgdorferi.
Trudności diagnostyczne dotyczą wyników:
Fałszywie dodatnich – co dotyczy zwłaszcza przeciwciał IgM, co wynika zazwyczaj z reakcji krzyżowych spowodowanych przez inne czynniki, takie jak choroby autoimmunologiczne, obecnością czynnika reumatoidalnego w surowicy, a także inną infekcją na przykład Helicobacter pylori, Rickettsia spp., Ehrlichia spp., wirusami grupy herpes, zwłaszcza wirusem Epsteina–Barr. Przeciwciała IgM mogą się utrzymywać przez nawet kilka lat po zakończonym leczeniu, dlatego ich obecność na dalszym etapie nie musi świadczyć o aktywnym zakażeniu.
Fałszywie ujemnych – wyniki fałszywie ujemne są również ogromnym problemem w diagnostyce boreliozy. Problem ten może dotyczyć zarówno testu ELISA jak i Western Blot. Przyczyn występowania wyników fałszywie ujemnych może być wiele, oto niektóre z nich:
Zarówno pozytywny, jak i negatywny wynik testu przesiewowego u pacjenta z podejrzeniem boreliozy powinien zostać zweryfikowany testem Western Blot.
Trudności w odróżnieniu aktywnej boreliozy od wyleczonej
Ogromnym problemem diagnostycznym w diagnostyce boreliozy jest brak możliwości odróżnienia aktywnego zakażenia od przebytego w przeszłości, nawet pomimo występowania przeciwciał swoistych, niezależnie od czasu jaki upłynął od ukąszenia. W dodatku poziom przeciwciał często nie jest skorelowany ze stanem pacjenta, co oznacza, że często pacjenci z ciężkim przebiegiem boreliozy mają przeciwciała w bardzo niskich wartościach lub nawet nieobecne. (1)
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) jest wirusową chorobą zakaźną obejmującą ośrodkowy układ nerwowy. KZM jest wywoływany przez wirusa kleszczowego zapalenia mózgu należący do rodzaju Flavivirus z rodziny Flaviviridae. Po raz pierwszy wyizolowano go w 1937 r.
Choroba przebiega w dwóch fazach.
Liczba potwierdzonych przypadków KZM u ludzi we wszystkich endemicznych regionach Europy wzrosła w ciągu ostatnich 30 lat o prawie 400%.
Zakażenie jest powodowane przez ukąszenie kleszcza i w niezwykle rzadkich przypadkach poprzez wypicie zakażonego mleka krowiego.
Diagnostyka z krwi opiera się na wykrywaniu swoistych przeciwciał IgM i IgG wraz z rozpoznaniem typowych objawów klinicznych. (2)
Babeszjoza jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez zakażenie pasożytem eukariotycznym Babesia. Ludzie mogą zarazić się pierwotniakiem z rodzaju Babesia przez ukąszenie zakażonego kleszcza, transfuzję krwi od zakażonego dawcy produktów krwiopochodnych lub przez wrodzone przeniesienie (zakażona matka na dziecko).
Kleszcze często przenoszą wraz z babeszjozą również inne choroby, takie jak borelioza czy anaplazmoza. Babesia jest drugim najczęściej występującym pasożytem krwi u ssaków.
Diagnostyka w kierunku babeszjozy jest standardowo wykonywana pod mikroskopem po wybarwieniu metodą Giemsy preparatu z krwi obwodowej. W obrazie stwierdza się w erytrocytach obecność pierwotniaków.
W celu diagnostyki stosuje się także testy serologiczne w kierunku przeciwciał przeciwko Babesii (zarówno IgG, jak i IgM). Badania serologiczne jest przydatne między innymi do różnicowania babeszjozy od malarii w przypadkach, gdy chory mógł być narażony na obie infekcje. Ponieważ wykrywalne odpowiedzi przeciwciał wymagają około tygodnia po infekcji, testy serologiczne mogą dawać wyniki fałszywie ujemne we wczesnym stadium choroby.
Najczęstszym objawem babeszjozy u ludzi jest gorączka oraz niedokrwistość hemolityczna, zatem objawy przypominają malarię. Objawy pojawiają się zazwyczaj od 1 do 4 tygodni po ukąszeniu przez kleszcza. Następuje stopniowe pogorszenie samopoczucia oraz narasta zmęczenie, a następnie gorączka. Przyczyną powstania niedokrwistości hemolitycznej jest niszczenie czerwonych krwinek. Do objawów mogą dojść dreszcze oraz poty, jak również wiele innych, rzadszych objawów.
W łagodnej do umiarkowanej babeszjozie stosuje się leczenie podawanymi jednocześnie leki przeciwmalaryczne oraz bakteriostatyczne. Standardowe leczenie trwa od 7 do 10 dni, choć w niektórych, trudnych do wyleczenia przypadkach może przedłużyć się do 6 tygodni. W przypadkach zagrażających życiu wykonuje się transfuzję wymienną. W jej trakcie zakażone czerwone krwinki są usuwane i zastępowane niezainfekowanymi.
Anaplazmoza jest chorobą przenoszoną przez kleszcze, wywoływaną przez gram-ujemne bakterie Anaplasma spp. które są drobnoustrojami wewnątrzkomórkowymi atakującymi krwinki białe, głównie granulocyty wielojądrzaste (granulocyty obojętnochłonne oraz neutrofile), komórki układu krwiotwórczego oraz siateczkowo-śródbłonkowego. Na anaplazmozę chorują zarówno ludzie jak i zwierzęta. Możliwe jest zachorowanie zarówno przez ukąszenie kleszcza, jak i spożycie zakażonego mleka.
Okres wylęgania się anaplazmozy wynosi od 5 do 30 dni, najczęściej zaś wynosi od 1 do 2 tygodni (3).
Lekarz może podejrzewać anaplazmozę, po wiadomości, że pacjent został ukąszony przez kleszcza, jeżeli prócz gorączki, występuje w morfologii granulocytopenia, małopłytkowość oraz zwiększona aktywność aminotransferaz. Podstawowym kryterium rozpoznawczym jest wykrycie wtrętów w krwinkach białych zwanych morulami w rozmazie krwi obwodowej lub szpiku kostnym przy wykorzystaniu barwienia metodą Giemsy lub Wrighta. W diagnostyce stosuje się ponadto:
Ostatecznym potwierdzeniem anaplazmozy jest dodatni wynik hodowli A. phagocytophilum z materiału pobranego od chorego na kulturach tkankowych ludzkich komórek promielocytarnych.
Do najczęstszych objawów anaplazmozy możemy zaliczyć gorączkę (powyżej 39°C), dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, dreszcze, bóle głowy, nadpotliwość, a także zmęczenie, osłabienie i brak łaknienia. Mogą także wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka, wymioty czy ból brzucha. Zazwyczaj obserwuje się także powiększenie śledziony oraz wątroby. U części chorych pojawia się także wysypka.
Leczenie anaplazmozy opiera się na podawaniu antybiotyków oraz pomocniczym leczeniu objawowym poprzez podawanie leków przeciwgorączkowych oraz przeciwbólowych.
Korzystamy z najnowocześniejszej metody diagnostyki molekularnej – Real-Time PCR. Metoda ta pozwala na niezwykle dokładną oraz szybką analizę próbek z czułością aż do 6 kopii DNA badanego materiału.
ul. Klecińska 125, 54-413 Wrocław
Kleszcze można również dostarczać osobiście. W takim przypadku prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny.
sobota: 10:00–14:00
sobota: 11:00–13:00