Badanie kleszcza na boreliozę

metodą RT PCR

badanie kleszcza na boreliozę

______

> Zamów badanie kleszcza w laboratorium Blumed

> Wyślij kleszcza do laboratorium lub skorzystaj z naszych kurierów

> Badanie jest wykonywane dokładną i szybką metodą Real Time PCR

> Blumed jest zarejestrowanym podmiotem leczniczym

Dlaczego warto | Jak dostarczyć kleszcza | Gdzie zbadać kleszcza

 

 


Jeśli masz pytania odnośnie badania kleszcza zadzwoń do nas na +48 71 757 54 64Zamów badanie  kleszcza 

Aby złożyć zamówienie na badanie kleszcza złóż zamówienie na jeden z poniższych pakietów badań, a następnie prześlij kleszcza do naszego laboratorium.

 

______


Wynik badania kleszcza zostanie przesłany na podanego w zamówieniu maila w terminie od 1 do 7 dni  roboczych (średnio 3 – 4 dni).

______

Jak dostarczyć próbkę | Jak zapakować kleszcza do badania | Jak przechowywać kleszcza do badania | Miejsce wykonywania badań 


Jak dostarczyć próbkę kleszcza do badania

Kleszcza do laboratorium można dostarczyć na jeden z dwóch sposobów:

  • przesyłką kurierską – nadając przesyłkę u kuriera pamiętajmy o odpowiednim jej zabezpieczeniu, tak aby kleszcz nie wydostał się z przesyłki. Kleszcza najlepiej zapakować do woreczka strunowego lub moczówki zabezpieczonej dodatkowo woreczkiem, a następnie do paczki
  • do jednego z punktów odbioru próbek – kleszcza można dostarczyć do naszego biura we Wrocławiu lub do oddziałów jednego z miast – Warszawa, Kraków,  Łódź

Aby wykonać badanie w naszym laboratorium należy złożyć zamówienie na badanie przez stronę internetową, a następnie dostarczyć kleszcza do laboratorium. Wynik badania zostanie przesłany na podanego w zamówieniu maila.

Gdzie zbadać kleszcza

Sprawdź gdzie możesz wysłać lub oddać kleszcza do badania:

Kleszcza można wysłać przesyłką kurierską lub pocztą na adres siedziby laboratorium: ul. Klecińska 125, 54-413 Wrocław lub dostarczyć osobiście do jednego z punktów we Wrocławiu (ul. Klecińska 125, 54-413 Wrocław), Warszawie (ul. Stefana Starzyńskiego 10, 03-456 Warszawa) lub Łodzi przy ul. Retkińskiej 79c, 94-004 Łódź.

______


Jak zapakować kleszcza do badania

Kleszcza należy bezpiecznie zapakować do woreczka strunowego lub pojemnika do badania moczu. Tak zapakowanego kleszcza warto włożyć do dodatkowego woreczka ochronnego, a następnie do paczki lub koperty bąbelkowej.

Na przesyłce należy umieścić: imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy.Jak przechowywać kleszcza do badania

Do czasu  wysyłki kleszcza warto przechowywać w dodatniej temperaturze w lodówce. Należy przy tym pamiętać, aby o ile to możliwe nie mrozić kleszcza, gdyż utrudnia to dostarczenie próbki do laboratorium tak, aby nie uległa ona wcześniejszemu rozmrożeniu. Próbka kleszcza może być, ze względu na stosunkowo krótki czas ekspozycji na wyższe temperatury, wysyłany przez kuriera w normalnej (niechłodniczej) temperaturze.Miejsce wykonywania badań

Badania są wykonywane w  Laboratorium Blumed działającym na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego.  Kleszcze są badane na miejscu i nie są odsyłane do innych laboratoriów.

______

Dlaczego warto wykonać badanie kleszcza | Dlaczego warto skorzystać z oferty naszego laboratorium


Dlaczego warto wykonać badanie kleszcza

 Warto wymienić naczelne zalety związane z badaniem kleszcza w kierunku chorób które przenosi. Należą do nich w szczególności:

1.Możliwość szybkiego wykluczenia zakażenia

Badanie kleszcza w przeciwieństwie do badań z krwi można wykonać bezpośrednio po usunięciu kleszcza ze skóry. Daje to znaczącą przewagę nad badaniami z krwi, na wykonanie których trzeba czekać kilka tygodni, aby organizm mógł wytworzyć przeciwciała.

2. Badanie kleszcza metodą RT PCR daje niemal 100% pewności

Badania genetyczne są obecnie stosowane na szeroką skalę i cenione ze względu na niezwykłą pewność wyniku. To samo dotyczy genetycznych badań kleszczy. O ile mamy do czynienia z kleszczem który został dostarczony do laboratorium w całości, możemy mówić o blisko 100-procentowej pewności wyniku.

3. Kompleksowość

Badanie kleszcza obejmuje kilka patogenów, które stanowią największe zagrożenie w kontekście ukąszenia kleszcza. Dzięki badaniu kleszcza uzyskujemy odpowiedź odnośnie możliwości przenoszenia przez kleszcza także koinfekcji. Są one często pomijane przez przy badaniach z krwi pacjenta, a dodatkowo takie badania są dużym ryzykiem wyniku fałszywie ujemnego lub dodatniego.

______


Dlaczego warto skorzystać z naszej oferty:

1. Doświadczony, kompetentny personel

Laboratorium Blumed posiada wiele lat doświadczenia w badaniu próbek kleszczy. Badania przeprowadzamy od 2015 roku, zatem jesteśmy jedną z firm, które najdłużej oferują tego typu badanie na rynku. Posiadamy doświadczony zespół, a każde badanie jest przeprowadzane przez kompetentnego diagnostę laboratoryjnego.

2. Nowoczesny sprzęt

Laboratorium Blumed pracuje na sprzęcie o najwyższej światowej jakości marki Roche, co zapewnia niezwykłą pewność uzyskiwanego wyniku badania.

3. Metoda badania

W naszych badaniach korzystamy z metody Real-Time PCR, która cechuje się wysoką dokładnością oraz szybkością, co zapewnia wysoką jakość usług oraz zadowolenie naszych klientów.

______

Badanie kleszcza – czym jest?

Badanie kleszcza jest stosowaną od stosunkowo niedawna nieinwazyjną, szybką oraz pewną metodą służącą do stwierdzenia obecności materiału genetycznego patogenów odkleszczowych. Badanie przeprowadzane jest na dostarczonych do laboratorium testach. Ze względu na duże zagęszczenie materiału genetycznego jest to bardzo dobry materiał do badań, dający możliwość uzyskania bardzo wiarygodnych wyników. Badanie jest przeprowadzane w laboratorium przez wykwalifikowanych diagnostów laboratoryjnych. Daje to gwarancję uzyskania prawidłowego wyniku badania.

Badanie genetyczne jest  metodą o bardzo wysokiej, blisko 100-procentowej skuteczności. . Ważne jest, aby powierzyć wykonywanie badania wykwalifikowanemu personelowi. Istotne jest także aby było to badanie genetyczne. W laboratorium Blumed wykonujemy badanie metodą Real Time PCR

______

Zakres badania kleszcza

W naszym laboratorium oferujemy badanie genetyczne kleszcza w kierunku następujących chorób: boreliozy, kleszczowego zapalenia mózgu, babeszjozy, anaplazmozy, a także bartonelli i toksoplazozy. Są to choroby najczęściej przenoszone przez kleszcze w Polsce.

Badanie obejmuje stwierdzenie obecności (lub braku obecności) materiału genetycznego patogenów. W przypadku wyniku negatywnego prawdopodobieństwo zakażenia przez badanego kleszcza jest bliskie zeru.

Badanie w kierunku boreliozy obejmuje następujące gatunki Borrelia burgdorferi: B. sensu stricte burgdorferi sensu stricto, B. garinii i B. afzelii, B. spielmanii, B.  japonica, , B. carolinensis, B.americana, B. sinica, Borrelia hermsii, B. takunii B. recurrentis.

______

Metoda badania kleszczy

Kleszcze w laboratorium Blumed badane są metodą Real Time PCR. Jest ona bardzo czuła i specyficzna, dzięki czemu pozwala na uzyskanie bardzo pewnych wyników badania.Badanie przeprowadzane tą metodą wyróżnia się wysoką skutecznością oraz szybkością jeśli chodzi o czasu uzyskania wyniku. Jest to także metoda która umożliwia badanie starszych próbek kleszczy niż w przypadku zwykłej metody PCR.Badanie kleszcza

______

Czy badanie kleszcza daje mi pewność, że nie doszło do zakażenia


Badanie kleszcza służy przede wszystkim wykluczeniu zakażenia przez danego osobnika kleszcza
.
Pozytywny (dodatni) wynik badania kleszcza może posłużyć lekarzowi jako podstawa do dalszej diagnostyki, a w jej konsekwencji leczenia. Dotyczy to nie tylko boreliozy, ale również innych chorób odkleszczowych. Koinfekcje odkleszczowe dają bardzo niespecyficzne objawy w związku z czym odpowiednia diagnoza jest często niezwykle trudna.

Jeśli chodzi o boreliozę to kwestia diagnostyki bez wykonania badania kleszcza również bywa niezwykle trudna, w szczególności, jeśli na ciele nie wystąpił charakterystyczny rumień boreliozowy. Borelioza jest o tyle trudna w diagnostyce, że w początkowym okresie przechodzi w stadium utajenia, nie dając żadnych lub jedynie skąpe i niecharakterystyczne objawy, które pacjentom często ciężko połączyć z ukąszeniem kleszcza. W związku z tym do lekarzy często trafiają pacjenci z zaawansowaną postacią boreliozy, kiedy wyleczenie jest już trudniejsze niż na pierwszym etapie. W późnym stadium może dojść do tzw. neuroboreliozy, wraz z różnego rodzaju objawami neurologicznymi.

______

Interpretacja wyniku

Wynik negatywny świadczy badania świadczy o tym, że w danym kleszczu prawie na 100% nie ma krętka boreliozy. Tak jak w przypadku testów z krwi na boreliozę – ELISA i WESTERN BLOT, wynik badania PCR próbki kleszcza może być również pozytywny. Wynik pozytywny oznacza, że dany kleszcz był nosicielem bakterii borrelia. Taki wynik nie oznacza automatycznie, że zaraził osobę ugryzioną, ale świadczy o bardzo wysokim ryzyku, że mogło dojść do zakażenia. W takim przypadku lekarze zazwyczaj zalecają dalszą diagnostykę, tym razem już z krwi pacjenta. 

Warto wykonać badanie genetyczne pajęczaka, ponieważ nie trzeba czekać 4-6 tygodni na wykonanie testu serologicznego. Jeśli wynik takiego testu jest pozytywny, to można zastosować terapię antybiotykową.