cena badania kleszcza


Badanie kleszcza na boreliozę 

Badanie kleszcza to jedyna metoda pozwalająca na blisko 100% wykluczenie zakażenia boreliozą

Badanie kleszcza: Z roku na rok ilość zachorowań na boreliozę i inne choroby odkleszczowe lawinowo wzrasta. Niestety zachorowanie na boreliozę jest bardzo niebezpieczne. Zwykłe badania, opierające się na stwierdzeniu obecności przeciwciał przeciw chorobie we krwi pacjenta są często zwyczajnie mało skuteczne i mogą dawać objawy fałszywie dodatnie oraz fałszywie ujemne.Test Elisa daje wyniki dodatnie w  max. 30-40% u osób zarażonych boreliozą, zaś test Western Blot jest niewiele bardziej skuteczny (50-80%). Dodatkowo do czasu przeprowadzenia badania musi upłynąć długi okres czasu, a wtedy choroba może już zdążyć się rozwinąć.

Badanie kleszcza a borelioza

Badanie kleszcza jest coraz popularniejszą formą zabezpieczenia się przed niebezpiecznymi skutkami boreliozy. Badanie kleszcza odznacza się bardzo dużą skutecznością, dającą blisko 100% pewności czy dany kleszcz mógł być nosicielem boreliozy. Dodatkowo można go przeprowadzić w każdym momencie, bezpośrednio po wyciągnięciu kleszcza ze skóry. Wyniki badania można przedstawić lekarzowi, który oceni możliwości i metody leczenia.

Badanie kleszcza jest niezwykle istotne, ponieważ szybkie wdrożenie leczenia zapobiega w dużym stopniu przejściu choroby w formę przewlekłą, która jest bardzo trudna w leczeniu i wymaga dużych nakładów finansowych.


Badanie kleszcza na boreliozę – innowacyjne badanie genetyczne

W naszym wrocławskim laboratorium, jako jeden z nielicznych zakładów w Polsce przeprowadzamy test PCR kleszczy. Test PCR pozwala na stwierdzenie obecności DNA bakterii bakterii boreliozy oraz jej koinfekcji. Materiałem do badań jest kleszcz.

Zanim prześle się kleszcza do badania niezwykle istotne jest bezpieczne usunięcie kleszcza ze skóry. Kleszcza należy zapakować w plastikowy woreczek lub pojemnik i wysłać do laboratorium. Wiarygodność tego testu jest bardzo wysoka, a zatem pozwala on niemal z pewnością wykluczyć zakażenie daną chorobą przez badanego kleszcza. Ten rodzaj badania nie jest refundowany przez NFZ, a zatem jest to test wyłącznie komercyjny.

Badanie kleszcza jest niezwykle istotne u wszystkich osób ukąszonych, a w szczególności w przypadku małych dzieci, osób starszych oraz schorowanych i z obniżoną odpornością. Według statystyk niemal co trzeci kleszcz w Polsce może roznosić boreliozę, a także wiele innych chorób zakaźnych. Poprzez stronę zbadajkleszcza.pl można zbadać kleszcza nie tylko na obecność boreliozy, ale również babeszjozy, wirusa kleszczowego zapalenia mózgu oraz anaplazmozy. Wszystkie te choroby w odpowiednich warunkach mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.


Badanie kleszcza na boreliozę – interpretacja wyniku

Wynik negatywny świadczy badania świadczy o tym, że w danym kleszczu prawie na 100% nie ma krętka boreliozy.Tak jak w przypadku testów z krwi na boreliozę – ELISA i WESTERN BLOT wynikPCR kleszcza może być również pozytywny. Oznacza, że prawie na 100% dany kleszcz jest nosicielem bakterii krętka boreliozy. Nie oznacza to oczywiście pewności zakażenia, jednak świadczy o wysokim ryzyku, że mogło dojść do zakażenia.

Warto wykonać badanie genetyczne pajęczaka, ponieważ nie trzeba czekać 4-6 tygodni na wykonanie testu serologicznego. Jeśli wynik takiego testu jest pozytywny, to można zastosować terapię antybiotykową.


Badanie kleszcza na boreliozę cena

Cena badania zależy od wybranego zakresu badania. Na samą boreliozę koszt badania wynosi 159 zł, na boreliozę oraz odkleszczowe zapalenie mózgu – 249 zł, zaś na boreliozę, odkleszczowe zapalenie mózgu, babeszjozę oraz anaplazmozę – 359 zł.

Zobacz więcej: Badanie kleszcza

Badanie kleszcza

© 2014 - Blumed sp. z o.o. by

Ogólnopolskie Biuro Obsługi        71 757 54 64