- Jak odróżnić rumień wędrujący od reakcji alergicznej? - 4 czerwca 2022
- Kleszcz u psa – charakterystyka, objawy, zapobieganie - 31 maja 2022
- Kleszcze u człowieka – Objawy ukąszenia, jak postępować? - 2 stycznia 2022
Kleszcz u psa – jak przebiega, jakie daje objawy oraz jak im zapobiegać
W Polsce kleszcze najbardziej aktywne są do wiosny do jesieni. Z tym że, gdy temperatura zimą jest niska, to ten okres może się przedłużyć. Na ukąszenie tych pajęczaków są narażeni nie tylko ludzie, ale też zwierzęta domowe, a zwłaszcza psy, ponieważ to z nimi trzeba codziennie wychodzić na spacer. Niestety bardzo często opiekunowie nawet nie wiedzą, że na zwierzaku zadomowił się szkodliwy pasożyt.
Skąd biorą się kleszcze u psa? Jakie są ich rodzaje? Jak je usunąć? Jakie są objawy ukąszenia? Jak temu zapobiegać? Wszystko zostało wyjaśnione poniżej!
Charakterystyka kleszcza u psa
Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które najczęściej mają czerwono-brązowy odwłok. Z reguły nie osiągają rozmiarów większych niż 15 mm, dlatego tak trudno zauważyć je na ciele psa. Zwłaszcza gdy zwierzę ma gęstą i długą sierść. Po wbiciu się w skórę kleszcze zaczynają żywić się krwią i w ten sposób zwiększają swoją objętość. Wiele osób jest przekonanych, że do ukąszenia może dojść wyłącznie w lesie lub na łące. Nie jest to wcale prawda.
Obecnie kleszcze mogą przebywać na trawniku przed blokiem, czy też w przydomowym ogródku i czekać na swoją ofiarę. Czyli tam, gdzie nasze psy najchętniej się bawią i spacerują. Niestety nie da się omijać takich miejsc, ale trzeba być bardzo ostrożnym. Kleszcze bowiem mogą być bardzo niebezpieczne.
Jak znaleźć kleszcza u psa?
W dużo bardziej komfortowej sytuacji są opiekunowie psów z krótką sierścią, ponieważ, gdy kleszcz już się naje i urośnie, będzie bardziej widoczny. Jednak również przy długiej sierści jest to możliwe.
Pierwszym sposobem jest dokładne czesanie. W trakcie przesuwania szczotką po ciele należy tak przesuwać włosy, aby widoczna była goła skóra, dzięki czemu będzie można zauważyć, czy nie wczepił się w nią niepożądany pasożyt. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na okolicę szyi, uszu i ogona, ponieważ kleszcze zawsze szukają ciepłego miejsca do żerowania.
Inną metodą jest dokładna obserwacja psa. Ukąszona skóra może być bardziej wrażliwa niż dotychczas. Zwierzę może zacząć się częściej drapać, a nawet niewielki dotyk będzie sprawiać mu dyskomfort. Co będzie skutkowało tym, że pies będzie wyrażał swoje niezadowolenie poprzez skrzywienie, pisk lub warczenie. Natomiast całkiem możliwe, że właściciel wyczuje pod palcami niewielki guzek.
W jaki sposób kleszcz dostaje się na psa?
Jak wspomniano wcześniej, kleszcze na psa najczęściej przenoszą się z wysokiej trawy, ale mogą również bytować na niskich krzewach. Nasi pupile chętnie spędzają czas właśnie w takich miejscach, bawią się, czy też łapią trop. Niestety wydychany dwutlenek węgla powoduje, że kleszcz wyczuwa obecność potencjalnego żywiciela głównie przez wrażliwość na ciepło.
Przy pomocy przednich odnóży kleszcz czepia się skóry psa, a następnie porusza się po całym ciele aż znajdzie dla siebie dogodne miejsca do wbicia i żywienia. Kiedy je znajdzie, to przy pomocy specjalnego aparatu gębowego dostaje się pod skórą i zaczyna pobierać pokarm, czyli krew.
Jaki rodzaje kleszczy u psa można wyróżnić?
Jak się okazuje, do kleszczy zalicza się około 900 gatunków. Jednak w Polsce psy najbardziej narażone są na ukąszenie trzech nich. Są to:
- Kleszcz psi jest bardzo malutki, ponieważ mierzy zaledwie od 1 do 3 mm, ale gdy opije się krwi, może mierzyć nawet 1,2 cm. Odwłok kleszcza jest czerwono-brązowy. Jeszcze do niedawna twierdzono, że ten gatunek występował wyłącznie w okolicach basenu Morza Śródziemnego. Mimo że do Polski trafiały pojedyncze egzemplarze, to raczej nikt się tym nie przejmował, ponieważ nie wierzono, że dadzą radę przeżyć w naszym klimacie. Z tym że wraz z jego ociepleniem kleszcz psi, szybko zadomowił się w Europie. Zresztą również przez dużą ilość psów. Cały cykl rozwojowy gatunku odbywa się na ciele zwierzaka. Kleszcze składają jaja na ziemi lub w legowisku psa. Bardzo dobrze radzą sobie z życiem bez pokarmu, mogą w takim stanie przetrwać nawet rok.
- Kleszcz pospolity jest nieco większy od psiego. Kiedy nie jest najedzony ma około 4 mm długości. Po opiciu się krwią jego rozmiar może się zwiększyć do 11 mm. Dla tego gatunku cechą charakterystyczną jest brunatny odwłok i wyraźnie wyodrębniony czarny aparat gębowy. Samice składają jaja na roślinach, a po mniej więcej miesiącu wykluwają się larwy, które mają trzy pary odnóży. Na żywiciela najczęściej wybierają sobie małe ssaki lub gady. Kiedy się najedzą, odpadają z ciała zwierząt. Po upływie kolejnych 3-4 tygodni przeobrażają się w nimfy . Później następuje stan spoczynku trwający 8-12 tygodni. W tym czasie przekształcają się w dorosłe osobniki, które żerują na ludziach i zwierzętach domowych.
- Kleszcz łąkowy przed najedzeniem się ma około 4 mm wielkości, a gdy znajdzie już swojego żywiciela, to zwiększa swój rozmiar do 10 mm. Na pancerzu grzbietowym ma biały wzorek i pomarańczowo-czerwone brzegi. Natomiast jego ciało jest nieco spłaszczone. Jest to jeden z najgroźniejszych gatunków kleszczy dla psów, kotów i innych niedużych ssaków. Najchętniej wbijają się w skórę, gdzie owłosienie jest dość obfite. Początkowo atakował jedynie na terenach podmokłych, ale szybko przeniósł do miast.
Jak usunąć kleszcza z psa?
Pojawienie się kleszcza na ciele psa jest znakiem dla opiekuna, że przyszedł czas na działanie. Pod żadnym pozorem nie można wpadać w panikę, ponieważ takim zachowaniem z całą pewnością nie uda się pomóc zwierzęciu, a kleszcza należy jak najszybciej usunąć. Najprościej jest to zrobić przy pomocy pęsety. Wykonywane ruchy powinny być pewne i stanowcze. Kleszcza trzeba złapać za ciało i wyjąć.
Przed wyciągnięciem kleszcza odradza się smarowanie jakimikolwiek substancjami miejsca wbicia. Nie ułatwi to zadania, a kleszcz może wydalić więcej patogenów w ciało psa. Dopiero gdy uda się usunąć kleszcza, to miejsce wbicia powinno zostać odkażone. Jeśli opiekun nie ma pod ręką pęsety, to może udać się do najbliższego gabinetu weterynaryjnego i kupić specjalny haczyk do usuwania kleszczy. Z drugiej strony, skoro i tak konieczna jest wizyta u weterynarza, to warto zabrać ze sobą psa i umożliwić mu fachowe pozbycie się problemu.
Natomiast przeprowadzając zabieg w domu, warto zamknąć go w szczelnym pojemniku i oddać go do badania. Niestety objawy ukąszenia przez kleszcza u psa mogą pojawić się nawet po jego wyjęciu. Dlatego w kolejnych dniach należy obserwować zwierzę i w razie konieczności udać się do specjalisty.
Jakie są objawy ugryzienia kleszcza u psa?
Kleszcze mogą być w podobnym stopniu niebezpieczne dla psa, jak i człowieka. Objawy ukąszenia mogą być zróżnicowane w zależności od tego, jaki gatunek zaatakował naszego pupila. Można jednak wymienić kilka symptomów, które powinny być powodem do niepokoju. Należą do nich:
- Wymioty.
- Kaszel.
- Brak apetytu.
- Ospałość.
- Problemy z oddychaniem (szybszy lub utrudniony oddech).
- Częstsze szczekanie.
- Zmiana głosu.
- Zaburzona koordynacja ruchowa.
W niektórych przypadkach mocz zabarwia się na czerwono. Wiele osób zastanawia się, czy ugryzienie psa przez kleszcza zwiększa ryzyko ataku również na nich. Takie sytuacje są spotykane bardzo rzadko. Człowieka kleszcz może ukąsić najczęściej na dworze, na terenach o bujnej roślinności.
źródło filmu: Infoplanet Portal – youtube.com
Jak zapobiegać kleszczom u psa?
Właściciel psa nie ma możliwości całkowicie uchronić psa przed kontaktem z kleszczami. Oczywiście w okresie, gdy są najbardziej aktywne, warto zrezygnować ze spacerów do lasu, na łąkę, czy w inne miejsca, w których rośnie wysoka trawa. Nie jest to jednak działanie w pełni skuteczne. Dlatego dobrze jest zapytać weterynarza o specjalistyczne środki odstraszające kleszcze.
Obecnie na rynku jest wiele preparatów w formie kropli i tabletek. Można się również zaopatrzyć w specjalną obrożę. Należy pamiętać, aby stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza lub ulotką dołączoną do opakowania. Dodatkowym środkiem ostrożności jest codzienna pielęgnacja sierści, czyli jej rozczesywanie oraz dokładny przegląd skóry.