Naturalny wróg kleszczy
Problem z kleszczami narasta z roku na rok, ze względu na ich powiększającą się populację. Pajęczaki te mają znaczny wpływ na jakość życia oraz funkcjonowanie, w szczególności podczas ciepłych pór roku.
Każdy z nas lubi leśne wycieczki oraz pikniki na łonie przyrody podczas pięknej pogody. Wiele osób spędza wolny czas także na przydomowych podwórkach bądź działkach ogrodowych. Ta odprężająca i uspokajająca forma spędzenia wolnego czasu, może jednak stać się również potencjalnym zagrożeniem, nie tylko dla naszego zdrowia, ale nawet życia. Niestety nie tylko ludzie są miłośnikami ciepłych temperatur, wiosną i latem budzą się do życia także kleszcze, pasożyty, które potrafią znacznie uprzykrzyć życie.
Znalezienie na skórze kleszcza może nieść za sobą poważne konsekwencje. Pajęczaki te przenoszą bowiem różne groźne choroby takie jak borelioza, czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Jak uniknąć zagrożenia? Całkowite wyeliminowanie problemu jest niestety niemożliwe, można jednak skutecznie zmniejszyć ryzyko zarażenia niebezpiecznym schorzeniem. Z pomocą przychodzi nam natura, a dokładniej naturalni wrogowie kleszczy. Znajdziemy ich zarówno wśród królestwa zwierząt, jak i roślin.
Czy wiesz, że możesz wykonać badanie kleszcza, aby wykluczyć to, że kleszcz, który Cię ukąsił przenosił boreliozę i inne choroby? Sprawdź cennik usługi w naszym laboratorium.
Zwierzęta zjadające kleszcze
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak liczne jest grono zwierząt, które walczą z nadmiernym występowaniem kleszczy. Co zjada kleszcze? Doskonałym przykładem są mrówki bądź chrząszcze. Te małe owady doskonale radzą sobie z pajęczakami. Również płazy (ropuchy) i gady (jaszczurki) i małe gryzonie (ryjówki, myszy, szczury) z rozkoszą korzystają z okazji spożycia tych pasożytów. Do zmniejszenia populacji kleszczy przyczyniają się również większe zwierzęta. Pajęczaki stanowią pokarm np. dla dzikiego oraz domowego ptactwa. Dobrym przykładem są perliczki i kury, które chętnie żywią się tymi małymi istotami. W walce z inwazją kleszczy może więc pomóc przydomowy chów różnorodnego drobiu.
Środki roślinne na kleszcze
Mało kto zdaje sobie sprawę, jak duży wpływ na populację kleszczy ma dobór roślin występujących w naszym otoczeniu. Istnieje naprawdę szerokie grono roślin, które swoim zapachem odstraszają kleszcze. Zaliczają się do nich np. rozmaryn lub lawenda. Aby jednak roślinni sprzymierzeńcy w walce z kleszczami skutecznie zniwelowali problem występowania tych pajęczaków, ich populacja musiałaby być bardzo duża.
Preparaty chemiczne na kleszcze
Aby chronić przed kleszczami, zarówno siebie, jak i bliskich, sięgamy często po chemiczne sposoby niwelowania uporczywego problemu. Dostępne na rynku preparaty są skuteczne, jednak nie mają one dobrego wpływu na zdrowie i otaczające nas środowisko. Chemia niszczy bowiem nie tylko kleszcze, ale także inne nieszkodliwe żyjątka oraz rośliny.
Olej rydzowy na kleszcze
W walce z kleszczami można wykorzystać także inne ciekawe rozwiązania. Na pajęczaki można zastosować olej rydzowy (olej z lnianki). Produkt ten wprowadza kleszcze w stan paraliżu, zatyka także ich drogi oddechowe, dzięki czemu umożliwia skuteczne pozbycie się natrętnych intruzów.
WAŻNE: w przypadku znalezienia kleszcza w skórze warto poddać go badaniu na obecność boreliozy.
Znaczenie równowagi w przyrodzie
Pamiętajmy, że przyroda w znacznym stopniu sama reguluje częstość występowania określonych gatunków. Pozbywając się ich całkowicie, możemy całkowicie zaburzyć ekosystem – np. poprzez ograniczenie pokarmu dla ptaków. Mimo że kleszcze są niebezpieczne i należy na nie uważać, całkowite pozbycie się ich z ekosystemu jest niemożliwe. Wraz ze wzrostem częstości występowania tych pasożytów, w przyrodzie rośnie również automatycznie lista ich naturalnych przeciwników.
- Czym są nimfy kleszcza? Jak wyglądają? Czy są groźne? - 4 lutego 2022
- JAK WYGLĄDA KLESZCZ? JAK WYGLĄDA KLESZCZ WBITY W SKÓRĘ? - 24 stycznia 2022
- Kleszcze u człowieka – Objawy ukąszenia, jak postępować? - 2 stycznia 2022