- Jak odróżnić rumień wędrujący od reakcji alergicznej? - 4 czerwca 2022
- Kleszcz u psa – charakterystyka, objawy, zapobieganie - 31 maja 2022
- Kleszcze u człowieka – Objawy ukąszenia, jak postępować? - 2 stycznia 2022
Oprysk na kleszcze
Kleszcze w ogrodzie – skuteczne metody walki.
Wiele osób jest wciąż nieświadoma, że kleszcze zamieszkują nie tylko tereny leśne, ale spotykane są również w przydomowych ogrodach.
O ile trawniki mogą, lecz nie muszą być ich siedliskiem, to wszelkie krzewy, szczególnie tuje zapewniają doskonałe warunki do życia i rozmnażania się kleszczy. Warto pamiętać, że organizmy te z gatunku kleszczowatych są nie tylko niebezpieczne dla zwierząt, ale również dla ludzi. Skuteczną ochroną przed kleszczami są różnego rodzaju opryski, pozwalające na pozbycie się kleszczy z najbliższego otoczenia domu.
Dlaczego ukąszenie przez kleszcza może być niebezpieczne?
Kleszcze mogą wywołać ogromne spustoszenie w organizmie. Szczególnym zagrożeniem są choroby odkleszczowe, a wśród nich borelioza,kleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza i anaplazmoza. Są to choroby o tyle groźne, gdyż trudna jest ich wczesna diagnoza.
O ile przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu możemy się zaszczepić, o tyle przed boreliozą i pozostałymi chorobami odkleszczowymi możemy ustrzec się jedynie stosując środki zapobiegawcze w postaci unikania miejsc, w których bytują kleszcze.
Prócz popularnych i znanych chorób, będących następstwem ukąszenia przez kleszcze, występuje szereg mniej znanych i również groźnych dla człowieka, dlatego warto wykonywać oprysk swojego podwórka lub użyć repelentów odstraszających.
Sposoby walki z kleszczami w ogrodzie
O niebezpieczeństwach związanych z ukąszeniem kleszcza pamiętamy, wybierając się na tereny leśne czy łąki. Jednak jak pokazują badania, najczęściej do ukąszeń i związanych z tym powikłań dochodzi w sytuacjach życia codziennego w najbliższym otoczeniu domu. Metod walki z kleszczami jest wiele, do najpopularniejszych możemy zaliczyć:
1. Stosowanie preparatów do ciała. Są to zazwyczaj różnego rodzaje produkty w sprayu, o krótkotrwałym działaniu. Ich niewątpliwą zaletą, jest fakt, że możemy stosować je już u najmłodszych dzieci, a formuła ma postać wygodnego aerozolu przypominającego wyglądem dezodorant. Jest to jednak mało trwałe rozwiązanie, a dodatkowo aerozole posiadają dość intensywny zapach, często przeszkadzający i drażliwy. Warto pamiętać, że preparaty do ciała nie zabijają kleszczy, a jedynie mają działanie odstraszające. Nie są więc skuteczną formą walki z pajęczakami.
2. Opryskiwanie przydomowych ogrodów. Rozwiązanie w postaci oprysku jest wygodne i pozwala na łatwe i szybkie pozbycie się kleszczy, a także owadów z naszego najbliższego otoczenia.
Jakie preparaty do oprysków są dostępne na rynku
Na rynku dostępne są zarówno preparaty jedno, jak i dwu – etapowe. Każdy z nich ma jednak takie samo działanie, polegające na zlikwidowaniu kleszczy. Preparaty mają działanie kontaktowe, a więc nawet niewielka ilość potrafi skutecznie zwalczyć kleszcze w ogrodzie. Stosowanie oprysków jest bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i naszych zwierząt domowych. Nie ma więc konieczności zachowywania okresu karencji. Preparaty przeciwko kleszczom nie szkodzą również roślinom znajdującym się w ogrodzie, a także nie pozostawiają na nich plam.
Jak używać oprysków przeciwko kleszczom?
Najskuteczniejszymi do oprysków na kleszcze są profesjonalne preparaty, które przed użyciem, należy rozcieńczyć w odpowiednich proporcjach z wodą. Większość z nich, działa skutecznie nie tylko na kleszcze, ale również na komary czy muchy. Dzięki jednemu zabiegowi możemy pozbyć się wszystkich niechcianych owadów z naszego ogrodu.
Jak często powinno się stosować oprysk
Oprysk wykonuje się zazwyczaj raz lub dwa razy w ciągu roku i jest uzależnione od zaleceń producenta dotyczących konkretnego preparatu. Do rozprowadzenia oprysku niezbędny będzie opryskiwacz, najlepiej wyposażony w długą dyszę, pozwalającą na dotarcie w najbardziej ukryte zakamarki.
W jaki sposób stosować oprysk na dużej powierzchni
Jeśli posiadany ogród ma dużą powierzchnię, oprysk całości byłby procesem długotrwałym, a przede wszystkim kosztownym. Dlatego w takich przypadkach należy wykonać oprysk punktowy.
Spośród roślin rosnących w ogrodzie, należy wybrać te, które tworzą krzewy tudzież większe kępy. Pamiętać trzeba również o zastosowaniu preparatu na tuje i drzewka iglaste, gdyż to właśnie w tych miejscach najczęściej żyją kleszcze.
Wykonując zabieg przeciwko kleszczom warto opryskać również wszelkie ścieżki, oraz miejsca im przyległe. Dostępne na rynku preparaty, często są dwufazowe, co skuteczniej i dłużej chroni miejsca przed bytowaniem owadów. Z racji, że dostępne opryski zazwyczaj mają formę koncentratu, mimo ich wysokiej ceny, wystarczają na długi okres czasu.
Kiedy w ciągu roku najlepiej przeprowadzić oprysk
Chociaż kleszcze potrafią przeżyć nawet 3 lata, to zazwyczaj wiosna jest okresem, kiedy ich aktywność znacząco wzrasta. Jest to więc czas, w którym należy przeprowadzić pierwszą turę oprysku. Każda kolejna uzależniona jest od zaleceń producenta. Najlepszym dniem na oprysk jest słoneczny, lecz nie upalny dzień.
Przed zabiegiem warto analizować prognozę pogody i wybrać taki dzień, kiedy nie są prognozowane opady deszczu, które mogłyby zaburzyć skuteczność działania oprysku. Z tego względu nie należy wykonywać zabiegu podczas porannej rosy, a także gdy pojawia się wieczorna wilgoć.
Nie należy nanosić preparatu na kwiaty oraz drzewa owocowe, aby nie podtruć pszczół i innych owadów zapylających. Wykonując oprysk, należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do preparatu, pamiętając o prawidłowym stężeniu.
Czy opryski przeciwko kleszczom dają poczucie bezpieczeństwa?
Zastosowanie środków zapobiegawczych nie tylko zwiększa poczucie bezpieczeństwa, ale jest również realną pomocą w jego zwiększeniu. Wykonywanie oprysków, a także stosowanie doraźnych preparatów odstraszających kleszcze pomaga uchronić siebie i rodzinę przed negatywnymi skutkami ugryzienia owadów.
Jako że nie istnieje skuteczna ochrona farmaceutyczna przed ukąszeniami kleszcza, a choroby przenoszone przez kleszcze są często bardzo groźne, pozostają działania zapobiegające, które mogą uchronić nas przed nimi. Aby skuteczność wykonanych zabiegów była możliwie największa, należy przestrzegać wszystkich zaleceń producenta, a także wykonywać opryski z regularnością, pozwalającą na zachowanie ochrony w trakcie całego roku. Stosowanie oprysków to póki co, jedna z nielicznych tak skutecznych form zapobiegania ukąszeniom kleszczy.