KLESZCZE A GRUPA KRWI. CZY NIEKTÓRZY SĄ BARDZIEJ NARAŻENI NA UKĄSZENIA?
Czy kleszcze preferuję grupę krwi A, B czy może 0? Kogo nie atakują kleszcze? Nowe badanie przeprowadzone w Czechach pokazują ciekawą zależność pomiędzy grupą krwi ofiar a częstotliwością ukąszeń.
Jaką grupę krwi preferują kleszcze?
Nowe badanie przeprowadzone przez czeskich naukowców udziela odpowiedzi na ważne pytanie – czy niektóre osoby są bardziej narażone na ukąszenia kleszczy? Zespół badawczy pod kierownictwem dr Aleny Žákovská przebadał 100 kleszczy Ixodes ricinus, które występują w całej Europie w tym w Polsce, pod kątem ich preferencji w stosunku do kropli z każdej grupy krwi – A, B, AB i O.
Badacze czynili obserwacje, do które krople krwi były preferowane przez kleszcze. Wyniki pokazały, ża najbardziej przyciągająca kleszcze okazała się krew grupy A, przyciągając aż 36 procent kleszczy biorących udział w badaniu. Grupa krwi B była znacznie mniej atrakcyjna dla kleszczy, przyciągając zaledwie 15% tych pasożytów.
Zgodnie z wynikami badań, najbardziej na zakażenie narażone są osoby z grupą krwi A.
Krople różnych grup krwi zostały umieszczone na płytce Petriego, następnie badacze obserwowali, które z nich były preferowane przez kleszcze. Wyniki pokazały, że krew grupy A najbardziej przyciągała kleszcze, preferowało ją aż 36% kleszczy biorących udział w badaniu. Grupa krwi B była znacznie mniej atrakcyjna dla kleszczy, przyciągając zaledwie 15% tych pasożytów.
Czy wiesz, że możesz wykluczyć nosicielstwo chorób odkleszczowych przez kleszcza poprzez przeprowadzenie badania genetycznego? Sprawdź cennik usługi badania genetycznego kleszcza w naszym laboratorium.
Badania przeprowadzone przez czeskich naukowców należy powtórzyć in vivo, w związku z tym, że także inne czynniki, jak na przykład odpowiedni skład potu, mogą wpływać na preferencje żywieniowe kleszczy. Wykonanie takiego badania jest znacznie utrudnione ponieważ ze względu na różne systemy grup krwi brak możliwości przeprowadzenia go na zwierzętach. Niestety również badania na ludziach nie są możliwe, ze względu na ryzyko zachorowania na boreliozę. Badacze rozważają wykorzystanie kleszczy, które zostały wyhodowane w sterylnych warunkach, aby uniemożliwić zakażenie.
Wyniki badań sugerują, że najbardziej narażone na ukąszenia kleszczy są osoby z grupą krwi A. Badacze zalecają zatem, aby osoby z grupą krwi A szczególnie uważały i podejmowały wszelkie środki ochronne w celu zapobiegnięcia ukąszeniu przez kleszcze.
Czym jest borelioza?
Borelioza to choroba wywoływana przez bakterie, krętki Borrelia, przenoszone na ludzi podczas ukąszenia przez zakażone kleszcze. Borelioza po potwierdzeniu zakażenia jest leczona kilkutygodniową antybiotykoterapią. Natomiast nieleczona jest niezwykle niebezpieczna. Bardzo istotne jest wczesne wykrycie boreliozy – wczesne wdrożenie leczenia pozwala uniknąć ciężkich objawów charakterystycznych dla boreliozy przewlekłej.
Jakie objawy może dawać borelioza
W początkowej fazie boreliozy – do 30 dni od ukąszenia mogą wystąpić następujące objawy:
- Gorączka,
- Bół głowy,
- Dreszcze,
- Gorączka,
- Zmęczenie,
- Bóle mięśni i stawów,
- Rumień wędrujący.
Późniejsze objawy boreliozy obejmują między innymi:
- Silne bóle głowy i sztywność karku,
- Zapalenie stawów z bólem stawów i obrzękiem,
- Porażenie twarzy,
- Palpitacje serca,
- Problemy z pamięcią krótkotrwałą,
- Nerwobóle,
- Silne zmęczenie,
- Paraliże.
Zobacz też:
Wszystkie treści na stronie zbadajkleszcza.pl są tworzone i publikowane online wyłącznie w celach informacyjnych. Nie mogą zastępować profesjonalnej porady medycznej i nie należy traktować jej jako porady zdrowotnej lub osobistej.
Źródła:
Žákovská A. et al. Pilot study of Ixodes ricinus ticks preference for human ABO blood groups using a simple in vitro method. Annals of Agricultural and Environmental Medicine 20; 25(2): 326-328 (2018)
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29936803/
https://danielcameronmd.com/what-blood-type-do-ticks-prefer/
https://www.dailymail.co.uk/health/article-5950601/Have-got-type-blood-Youre-likely-bitten-tick.html
- Czym są nimfy kleszcza? Jak wyglądają? Czy są groźne? - 4 lutego 2022
- JAK WYGLĄDA KLESZCZ? JAK WYGLĄDA KLESZCZ WBITY W SKÓRĘ? - 24 stycznia 2022
- Kleszcze u człowieka – Objawy ukąszenia, jak postępować? - 2 stycznia 2022