Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy kleszcz od razu po ukąszeniu zaraża swoją ofiarę? Generalnie, im dłużej kleszcz przebywa w skórze swojej ofiary, tym większe jest potencjalne prawdopodobieństwo zakażenia przenoszonymi przez niego patogenami. Dotyczy to także boreliozy. Czas przebywania kleszcza na żywicielu stanowi zatem jedno z podstawowych kryteriów szacowania ryzyka transmisji choroby, bywa również jednym z czynników, które pomagają w podjęciu decyzji o wdrożeniu leczenia.
Szacowanie ryzyka zakażenia boreliozą w zależności od czasu przebywania kleszcza w skórze
Zatem: ile czasu potrzebuje kleszcz, żeby zarazić człowieka boreliozą? Kiedy kleszcz zaraża? W Europie błędnie zakłada się, że ryzyko zarażenia boreliozą pojawia się dopiero po 24 godzinach od ukąszenia. Naukowcy z Instytutu Pasteura postanowili zweryfikować tę hipotezę. Badanie przeprowadzone na myszach wykazało, że dorosłe kleszcze mogą przekazywać bakterie – krętki z rodzaju Borrelia – w czasie krótszym niż 24 godziny. Czas przekazania patogenu ulega dodatkowemu skróceniu, jeśli myszy zostały ukąszone przez wczesną formę rozwojową kleszcza – nimfy kleszcza.
Badanie dowodzi, że B. burgdorferi może być przenoszona nawet jeśli kleszcz przebywał w skórze mniej niż 12 godzin, co często pojawia się jako czas graniczny w niektórych źródłach. Niemniej pamiętajmy o tym, że niezwykle istotne jest jak najszybsze usunięcie kleszcza ze skóry.
Po jakim czasie kleszcz zaraża boreliozą?
Naukowcy z Instytutu Pasteura dowiedli, że Borrelia burgdorferi może być przenoszona, nawet jeśli kleszcz przebywał w skórze mniej niż 12 godzin – tym samym czas przekazania patogenu jest krótszy niż podaje się w literaturze. Z tego powodu, aby uniknąć infekcji, niezwykle istotne jest, żeby po zauważeniu kleszcza jak najszybciej usunąć intruza ze skóry. Co robić dalej? Jedyną możliwością, aby wykluczyć zakażenie boreliozą bezpośrednio po ukąszeniu, jest badanie genetyczne kleszcza.
Jak długo można chodzić z kleszczem?
Kleszcza należy się pozbyć jak najszybciej. Pamiętajmy, żeby nie zwlekać z wyjęciem pasożyta na następny dzień np. w oczekiwaniu na wizytę u lekarza, bowiem wraz z upływem czasu znacząco zwiększa się ryzyko zakażenia.
Źródła:
https://www.pasteur.fr/en/research-journal/news/lyme-disease-study-speed-transmission-infected-ticks
- Czy nimfy kleszcza są groźne? - 4 lutego 2022
- JAK WYGLĄDA KLESZCZ? JAK WYGLĄDA KLESZCZ WBITY W SKÓRĘ? - 24 stycznia 2022
- Ślad po ukąszeniu kleszcza. Jak wygląda miejsce po ukąszeniu? - 2 czerwca 2021