Jak chronić się przed kleszczami
Ciepła słoneczna pogoda sprzyja wycieczkom, wędrówkom, biwakom, a także wypadom do lasu. Tego rodzaju aktywność niesie za sobą zwiększone ryzyko ukąszenia przez kleszcze. Warto wiedzieć jak się chronić przed ukąszeniem kleszcza.
Zanim wyjdziesz na zewnątrz warto przewidzieć gdzie mogą znajdować się kleszcze
Kleszcze bytują głównie na obszarach zalesionych, w trawach oraz krzakach. Bywa także, że kleszcze przynoszą do domów zwierzęta domowe. Warto przewidzieć możliwość narażenia na ukąszenie kleszcza, przy spędzaniu czasu na dworze przy czynnościach związanych na przykład z grzybobraniem, biwakowaniem, ogrodnictwem, wędkarstwem czy spacerem po lesie.
Przed wyjściem warto skorzystać z produktów zawierających 0,5% permetryny. Permetryna może być używana na ubrania, buty czy sprzęt kempingowy i zapewnia ochronę przez kilka prań.
Czy wiesz, że możesz wykonać badanie kleszcza, aby wykluczyć to, że kleszcz, który Cię ukąsił przenosił boreliozę i inne choroby? Sprawdź cennik usługi w naszym laboratorium.
Można także skorzystać z produktów zawierających DEET, zgodnie z instrukcją producenta.
Jak się chronić przed ukąszeniem kleszcza
Moment ukłucia kleszcza jest dla człowieka nieodczuwalny, bowiem kleszcz wstrzykuje do rany ślinę, która zawiera środki przeciwbólowe. Jeżeli kleszcz był nosicielem chorób odkleszczowych, w tym boreliozy, mogło dojść do zakażenia człowieka. Po przerwaniu powłok skórnych, niezależnie od długości przebywania w skórze, zakażenie jest możliwe.
Aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcze, a tym samym zminimalizować ryzyko zakażenia, należy pamiętać o tym, żeby:
- odpowiednio się ubrać – 0należy w miarę możliwości osłonić jak największą część ciała. Najbezpieczniej jest założyć długie spodnie, bluzkę z długim rękawem.
- należy również pamiętać o nakryciu głowy. Jest to szczególnie istotne w przypadku jeśli wybieramy się do lasu lub łąkę, gdzie najczęściej dochodzi do ukąszenia
- należy zastosować środki odstraszające kleszcze (opaski, kremy, spraye). Substancje te powodują, że ryzyko ukąszenia spada, jednak nie dają one 100% ochrony, dlatego tak ważne jest odpowiednie ubranie – po powrocie z wycieczki, ogrodu, lasu należy dokładnie obejrzeć swoje ciało.
Szczególną uwagę jeśli chodzi o ochronę przed kleszczami należy zwrócić na okolice głowy (szczególnie za uszami oraz na granicy włosów), gdzie w przypadku dzieci dochodzi do około 70% ukąszeń. U dorosłych kleszcze umiejscawiają się najczęściej w miejscach w których skóra jest najdelikatniejsza (pod kolanami, w pachwinach, w fałdach skóry oraz na brzuchu.
Jak usunąć kleszcza ze skóry
Należy pamiętać, że im dłuższy czas przybywania kleszcza w ciele, tym większe ryzyko zakażenia. Należy więc jak najszybciej, bezpiecznie usunąć kleszcza. Można to zrobić samemu przy pomocy specjalnych przyrządów służących do usuwania kleszczy, które można nabyć w aptece lub udać się w tym celu do lekarza.
Nie należy smarować kleszcza tłuszczem lub innymi substancjami, gdyż zwiększa się w ten sposób ryzyko zakażenia. Szczególnie ważne jest to w przypadku wystąpienia kleszcza u dziecka. Po usunięciu kleszcza ze skóry warto zrobić badanie kleszcza.
pikarydynę, olejek z eukaliptusa cytrynowego (OLE), para-mentano-diol (PMD) lub 2-undekanon. Korzystaj z produktów odstraszających kleszcze zgodnie instrukcjami produktu podanymi przez producenta. Nie należy stosować produktów zawierających OLE lub PMD u dzieci poniżej 3 roku życia.
- Urwany kleszcz. Kawałek kleszcza został w skórze, co robić? - 1 czerwca 2021
- Przyrządy do usuwania kleszczy. Czym usunąć kleszcza? - 7 maja 2021
- Co zrobić po ukąszeniu kleszcza? Wszystko co powinieneś wiedzieć. - 15 stycznia 2021