- Kleszcz u psa – charakterystyka, objawy, zapobieganie - 14 marca 2023
- Borelioza –objawy, diagnostyka oraz leczenie - 14 lutego 2023
- Objawy ukąszenia kleszcza u człowieka - 13 lutego 2023
Różnice między rumieniem wędrującym a reakcją alergiczną
Rumień i reakcja alergiczna są dwoma różnymi stanami skórnymi, ale mogą wywoływać podobne objawy, co czasem może wprowadzać w błąd. Dlatego ważne jest, aby poznać różnicę między tymi dwoma stanami i wiedzieć, kiedy należy skonsultować się z lekarzem.
Rumień boreliozowy jest stanem skórnym, który charakteryzuje się zaczerwienieniem skóry, a czasami również obrzękiem i bólem. Rumień często pojawia się na twarzy, szyi i rękach, ale może występować na całym ciele.
Reakcja alergiczna jest stanem skórnym, który jest wynikiem nadwrażliwości organizmu na substancję, która normalnie nie powinna go podrażniać. Objawy reakcji alergicznej mogą być podobne do rumienia, ale czasami występują również dodatkowe objawy, takie jak świąd, pokrzywka i w skrajnych przypadkach, wstrząs anafilaktyczny. Częstym zjawiskiem jest reakcja alergiczna po usunięciu kleszcza ze skóry.
Odróżnienie rumienia od reakcji alergicznej może być trudne, ale istnieją pewne wskazówki, które mogą pomóc w diagnozie. W przypadku rumienia, zazwyczaj nie ma innych objawów, takich jak świąd czy pokrzywka, a stan skóry jest zazwyczaj ograniczony do jednego obszaru ciała. W przypadku reakcji alergicznej, objawy te mogą występować w innych częściach ciała, a czasami występują dodatkowe objawy, takie jak duszność czy ból brzucha.
Rumień dosyć często bywa mylony z reakcją alergiczną (odczynem alergicznym), która może objawić się w formie odczynu po wyciagnięciu kleszcza. Między rumieniem a odczynem alergicznym występują jednak istotne różnice:
Odczyn alergiczny:
- pojawia się bezpośrednio po usunięciu kleszcza ze skóry
- obwódka odczynu zwykle nie przekracza 5 cm średnicy
- ma tendencję do dosyć szybkiego zanikania
- często w miejscu ukąszenia występuje świąd
Rumień wędrujący:
- pojawia się dopiero po kilku dniach, najczęściej po 7-14 dniach od ukąszenia
- powiększa się ponad średnicę 5 cm
- ma charakterystyczny wygląd przypominający tarczę strzelniczą w środku której znajduje się czerwona plamka wokół której znajduje się czerwona obręcz
- charakterystyczne jest “wędrowanie” rumienia po różnych miejscach na skórze
- mogą dochodzić również gorączka i objawy grypopodobne
Ffurler, Erythema migrans (Wanderröte), CC BY-SA 4.0
Rumień, czyli charakterystyczne zaczerwienienie skóry w miejscu ukąszenia kleszcza występuje w mniejszości przypadków osób zakażonych . Jego brak nie oznacza zatem, że osoba nie została zakażona boreliozą. Ważne jest, żeby rozróżnić rumień wędrujący od reakcji alergicznej w miejscu ukąszenia. Pojawienie się rumienia wędrującego jest jednym z objawów zakażenia boreliozą.
Na poniższej stronie znajduje się bogata kolekcja fotografii obrazująca jak wygląda rumień, a jak innego rodzaju zmiany skórne:
https://www.cdc.gov/lyme/signs_symptoms/rashes.html
Zobacz również: badanie kleszcza w laboratorium genetycznym | zamów badanie kleszcza
Rumień boreliozowy: jak szybko się pojawia
Rumień pojawia się na skórze zazwyczaj w okresie od 7 do 14 dni po ukąszeniu kleszcza. Rumień zazwyczaj samoistnie zanika po upływie około miesiąca. Rumień w początkowym stadium ma postać czerwonej plamki. W późniejszym okresie rumień wyglądem przypomina tarczę strzelniczą z wyraźnymi przejaśnieniami w środku. Czerwona obręcz rumienia z każdym dniem przesuwa się i przemieszcza po skórze. Wielkość rumienia wynosi minimum pięć centymetrów.
Rumień boreliozowy : dlaczego tak ważne jest jego właściwe rozpoznanie
Rozpoznanie rumienia boreliozowego jest niezwykle istotne, ponieważ jest to pierwszy objaw boreliozy. Wczesne rozpoznanie i leczenie choroby z Lyme jest kluczowe, aby zapobiec powikłaniom i dalszemu rozwojowi choroby.
Bez wczesnego leczenia, choroba z Lyme może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych, zapalenie stawów i problemy z sercem. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza, gdy pojawi się rumień boreliozowy.
Dodatkowo, pamiętajmy, że rumień boreliozowy jest charakterystycznym objawem boreliozy, ale nie zawsze występuje u każdej osoby z tą chorobą. Warto więc uważać na inne objawy, takie jak bóle głowy, gorączka, osłabienie czy bóle stawów, które mogą pojawić się później. Regularne badania krwi w poszukiwaniu przeciwciał przeciwko boreliozie także są istotne, zwłaszcza u osób, które często przebywają na terenach zalesionych lub mają kontakt z kleszczami.
Odczyn alergiczny : jak szybko się pojawia
Reakcja alergiczna na ukąszenie kleszcza pojawia się szybko po ukąszeniu kleszcza, zazwyczaj w ciągu 1-3 dni i zanika po kilku dniach. Rumień wędrujący pojawia się nie wcześniej niż 3 dni po ukąszeniu, zazwyczaj jednak nieco później. Odczyn alergiczny nie wystaje ponad poziom skóry, miejsce gdzie wystąpiła nie jest bolesne, swędzące, a zmiana jest ciepła w w dotyku.
Rumień wędrujący może przybierać nietypowe kształty – zdarzały się przypadki w których odczyn miał kształt podłużny. Potrafi przybierać też różne kolory, w tym nawet ciemnofioletowy. Jeśli zaś w miejsu ukąszenia pojawiły się małe pęcherzyki wypełnione płynem, może to świadczyć o zakażeniu innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze.
Poniższy film stara się dokładnie scharakteryzować rumień wędrujący wraz z wieloma fotografiami zmian skórnych pacjentów:
Źródło filmu: Lyme Resource Centre, youtube.com
Borelioza rumień: Występowanie rumienia
Ważne jest, żeby pamiętać, że w większości przypadków osób zakażonych boreliozą rumień nie pojawia się. Łatwo wówczas o zlekceważenie choroby, co jest bardzo niewskazane. Wiele osób błędnie przyjmuje, że rumień występuje zawsze w przypadku zakażenia boreliozą i nie dokonuje diagnostyki opartej o badanie kleszcza i badania z krwi oparte na przeciwciałach.
W przypadku wystąpienia rumienia należy się zgłosić do lekarza, gdyż prawdopodobnie konieczne będzie przepisanie antybiotyku.
Źródła:
Źródło zdjęcia głównego:
James Gathany Dostawcy treści: CDC/ James Gathany, Erythema migrans – wysypka rumieniowa w chorobie z Lyme – PHIL 9875 , oznaczony jako domena publiczna, szczegóły na Wikimedia Commons