Jak długo żyje kleszcz w domu
Ukąszenia kleszczy mogą być szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, ponieważ mogą przenosić poważne choroby, w tym boreliozę, babeszjozę, anaplazmozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Kleszcze są pasożytami, co oznacza, że żyją i rozwijają się dzięki pozyskiwaniu składników odżywczych z organizmu żywiciela, często szkodząc temu żywicielowi. Wokół kleszczy krąży wiele mitów, zwłaszcza jeśli chodzi o to, jak długo mogą żyć. Niektóre źródła podają, że kleszcze mogą żyć bez żywiciela przez 24 godziny lub jeden dzień, podczas gdy inne twierdzą, że mogą żyć nawet dwa lata bez jedzenia. Prawda jest taka, że oba mogą mieć rację, ale zależy to od warunków, gatunku kleszcza i etapu ich cyklu życiowego.
Jakie są stadia rozwojowe kleszcza?
Jak rozmnażają się kleszcze?
Większość kleszczy przenoszących choroby rozmnaża się na ciele żywiciela. Po pożywieniu się krwią dorosła samica składa w bezpiecznym miejscu jaja – od 1500 do nawet 5000 sztuk. Następnie z jaj wylęgają się po kilku miesiącach larwy kleszczy.
Cykl życiowy kleszczy składa się z 4 etapów – jaja, larwy, nimfy i dorosłe kleszcze. Pajęczak na każdym etapie, z wyjątkiem pierwszego, odżywia się krwią. Oznacza to, że larwy i nimfy kleszcza, a także dorosłe osobniki kleszczy, muszą ugryźć żywiciela (na przykład człowieka lub dzikie zwierzę) i wyssać jego krew, aby przeżyć. Kleszcze mogą odżywiać się krwią wielu gatunków zwierząt – pokarm dla nich stanowią nie tylko ssaki, ale także ptaki, gady, a nawet płazy.
Kleszcze w stadium larwalnym, nimfy oraz osobniki dorosłe mogą żyć bez pożywiania się krwią ofiary bardzo długo – niektóre gatunki potrafią przeżyć nawet dwa lata bez żywiciela.
Czy wiesz, że możesz wykonać badanie genetyczne wyciągniętego ze skóry kleszcza? Sprawdź cennik badania kleszcza.
Kleszcze przyniesione przez zwierzęta do domu. Gdzie kleszcze składają jaja w domu?
Psy, koty, a także inne zwierzęta domowe wychodzące na dwór, mogą przynosić kleszcze do domu. Zdarza się tak nawet pomimo zachowania środków ostrożności w postaci obróżek przeciw kleszczom, tabletek czy innych repelentów. Jeśli zwierzęta przyniosą do domu dorosłe kleszcze, które następnie połączą się w pary, samica może złożyć jaja, nawet tysiące naraz. Tym samym kleszcze przyniesione do domu mogą stanowić źródło prawdziwej inwazji.
W przypadku podejrzenia, że kleszcze zalęgły się w domu, należy poszukać jaj pajęczaków w miejscach takich jak: listwy przypodłogowe, krawędzie dywanów, dolna część zasłon lub ramy okien i drzwi. Pojedyncze jaja kleszczy są maleńkie, ale dzięki temu, że samica składa je w skupiskach po setki lub nawet tysiące, są one widoczne gołym okiem i można je stosunkowo łatwo wykryć. Wystarczy poszukać skupisk małych, czarnych, brązowych lub półprzezroczystych kulek, przypominających wyglądem kawior.
Jak długo kleszcze żyją na ubraniach?
Domownicy mogą nieświadomie przynieść do domu kleszcze na swoich ubraniach. Następnie zainfekowana odzież trafia do brudnych rzeczy w koszu, czekając na pranie. W takich warunkach kleszcze potrafią przetrwać nawet kilka dni, w zależności od konkretnego gatunku, stadium rozwojowego oraz wilgotności powietrza. Dlatego po przyjściu do domu ze spaceru po lesie czy łące zawsze wart uprać ubranie w wysokiej temperaturze.
Źródła:
https://www.cdc.gov/ticks/life_cycle_and_hosts.html
- Czym są nimfy kleszcza? Jak wyglądają? Czy są groźne? - 4 lutego 2022
- JAK WYGLĄDA KLESZCZ? JAK WYGLĄDA KLESZCZ WBITY W SKÓRĘ? - 24 stycznia 2022
- Kleszcze u człowieka – Objawy ukąszenia, jak postępować? - 2 stycznia 2022