Anaplazmoza - objawy, diagnostyka, leczenie

Anaplazmoza – objawy, diagnostyka, leczenie

Anaplazmoza  jest wywoływana Gram-ujemną bakterią zaliczaną do rodzaju Anaplasma. Jest to choroba odzwierzęca przenoszona przez kleszcze rodzaju Ixodes. Jest ona mniej znana od boreliozy czy kleszczowego zapalenia mózgu, o których najczęściej wspomina się w mediach. Może być jednak równie niebezpieczna. W opracowaniach naukowych pojawia się opinia, że nawet kilkanaście procent kleszczy może przenosić tę chorobę. Osoby zakażone Anaplasma wykazują dość szybką odpowiedź immunologiczną. bowiem w przypadku braku podjęcia leczenia przeciwciała pojawiają się we krwi już po 3-5 dniach od zakażenia. Przeciwciała przeciwko Anaplasma potrafią utrzymywać sie we krwi nawet przez następne 30-60 dni.

Choroba może wywoływać objawy grypopodobne takie jak:

– bóle głowy

– bóle mięśni

-bóle stawów

– nudności i wymioty

– biegunkę

Przebieg anaplazmozy jest mało charakterystyczny oraz zmienny. Może przebiegać całkowicie bezobjawowo lub w formie ciężkiej, zagrażającej nawet życiu chorego. Anaplasma rozprzestrzenia się poprzez naczynia krwionośne atakując komórki układu krwiotwórczego i siateczkowo-śródbłonkowego. Dochodzi do wtórnego uwolnienia się drobnoustrojów do krwi i zakażenia wielu narządów i tkanek z powodu rozpadu komórek.

Choroba może wywołać splenomegalię, a także powiększenie wątroby, martwicy hepatocytów i cholestazy wewnątrzwątrobowej, a także nacieki limfocytarne na wielu narządach.  Chory może ponadto odczuwać objawy ze strony układu nerwowego w postaci zaburzeń świadomości i niedowładów, które mogą wskazywać na zakażenie opon mózgowo rdzeniowych.

W przypadku braku odpowiedniego leczenia u pewnego odsetka chorych mogą wystąpić ciężkie powikłania zagrażające ich życiu,  jak: niewydolność nerek, zespół ostrej niewydolności oddechowej, rozpad mięśni prążkowanych, zapalenie mięśnia sercowego i wysięk osierdziowy. Często obserwuje się także zawroty głowy, porażenie twarzy, neuropatię obwodową czy bóle splotów płucnych. .

Leczenie

W leczeniu Anaplazmozy lekiem z wyboru jest doksycyklina oraz tetracyklina (zobacz też:Antybiotyk po ukąszeniu kleszcza)

W związku z tym anaplazmozy z pewnością nie można lekceważyć. Badanie genetyczne kleszcza, przeprowadzane przez Laboratorium Blumed pozwala wykluczyć możliwość zarażenia przez badanego kleszcza anaplazmozą.

© 2014 - Blumed sp. z o.o. by

Ogólnopolskie Biuro Obsługi        71 757 54 64