- Kleszcz u psa – charakterystyka, objawy, zapobieganie - 14 marca 2023
- Borelioza –objawy, diagnostyka oraz leczenie - 14 lutego 2023
- Objawy ukąszenia kleszcza u człowieka - 13 lutego 2023
Jaki jest sens badania kleszcza?
Kleszcz jest niezwykle niebezpiecznym pajęczakiem. Przenosi choroby, które mogą prowadzić do poważnego uszkodzenia układu nerwowego oraz wielu różnych powikłań w różnych układach ciała.
W przypadku ukąszenia przez kleszcza możemy skorzystać z badania kleszcza. Pomoże ono stwierdzić, czy kleszcz był nosicielem badanej choroby choroby. Dzięki temu możemy wykluczyć zakażenie przez danego kleszcza z bardzo dużym, sięgającym blisko 100 procent prawdopodobieństwe. Dodatni wynik badania umożliwia szybką diagnozę oraz szybsze podjęcie leczenia. Warto, żebyśmy zweryfikowali czy proponowana przez laboratorium metoda badania kleszcza to na pewno PCR Real Time, a zatem badanie genetyczne. Tylko badanie genetyczne zapewnia tak skuteczną diagnostykę kleszcza.
Jaki jest cel badania genetycznego kleszcza?
Ukąszenie przez kleszcza może stać się przyczyną zachorowania na choroby odkleszczowe, które powodowane są zakażeniem wirusami lub bakteriami, których nosicielami są te pajęczaki. Do najbardziej znanych chorób przenoszonych przez kleszcze należą:
- Odkleszczowe zapalenie mózgu
- Borelioza wywołana krętkiem Borrelia burgdorferi
- Ludzka anaplazmoza granulocytarna (lub erlichioza monocytarna).
Celem badania kleszcza nie jest potwierdzenie zakażenia u człowieka, lecz wykluczenie możliwości zarażenia przez danego kleszcza. W przypadku wyniku dodatniego ryzyko zarażenia jest bardzo duże i wzrasta wraz z czasem przebywania kleszcza w skórze.
Badanie kleszcza możesz przeprowadzić tutaj:
Borelioza jest chorobą atakującą wiele układów ludzkiego organizmu i dotyka:
- Skórę
- Układ nerwowy
- Serce
- Stawy.
Jakie objawy powoduje borelioza? Najczęściej jest to rumień wędrujący, powstający w miejscu ukąszenia kleszcza, jednak choroba może przebiegać także bezobjawowo. Dlatego w każdym przypadku zauważenia wczepionego w skórę kleszcza warto wykonać badanie genetyczne kleszcza. Do niepojących objawów zakażenia należą: wysoka temperatura ciała, bóle głowy, stawów, mięśni, nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, oddechowego.
Na czym polega badanie genetyczne kleszcza?
Po oddaniu owada do laboratorium, zostanie wykonanie badanie genetyczne kleszcza w kierunku 4 patogenów (3 rodzajów bakterii):
- Borrelia burgdorferi
- Anaplasma phagocytophilum
- Ehrlichia chaffeensis
- Wirus KZM.
Badanie genetyczne kleszcza pozwala na wykrycie materiału genetycznego RNA i DNA patogenów bytujących w kleszczu przy pomocy techniki PCR Real Time. Jest to technika gwarantującą wysoką czułość, dlatego wykrycie patogenów w zarażonym kleszczu jest bliskie 100%.
Jak pobrać kleszcza i jak go przechowywać?
Kleszcza należy usunąć ze skóry za pomocą pincety lub szczypczyków, chwytając go tuż przy skórze. Następnie trzeba umieścić owada w plastikowym pojemniku, dobrym pomysłem jest umieszczenie w środku wilgotnego płatka kosmetycznego.Trzeba pamiętać, że kleszcza najlepiej przechowywać w lodówce.Tak przygotowany materiał należy dostarczyć do laboratorium w celu wykonania badanie genetyczne kleszcza. Jeżeli wystąpiłyby niepokojące objawy po ukąszeniu: gorączka lub rumień należy skontaktować się z lekarzem.
Dlaczego warto przeprowadzić badanie kleszcza?
Nie każde ukąszenie przez kleszcza jest przyczyną zachorowania na groźne choroby, ponieważ tylko część kleszczy jest nosicielami niebezpiecznych patogenów. Dlatego, lepiej mieć świadomość czy kleszcz, który wszczepił się w skórę był zakażony czy nie.Uzyskanie szybkiego wyniku jest niezwykle ważne z kilku powodów. Wykrycie lub wykluczenie boreliozy, jest istotne ze względu na czas inkubacji choroby. Krętki borrelii wolno się namnażają, jeżeli w okresie pierwszych kilku tygodni od ukąszenia kleszcza zostanie podjęte leczenie antybiotykami jego skuteczność będzie dużo większa. Ponadto czas kuracji będzie krótszy i najważniejsze dana osoba będzie znacznie mniej narażona na ewentualne skutki uboczne.
Wynik badania genetycznego kleszcza daje jasną informację czy można wykluczyć zakażenie boreliozą lub innymi chorobami odkleszczowymi. W przypadku, gdy wynik będzie pozytywny, lekarz skieruje na kolejne badania diagnostyczne oraz wdroży odpowiednie leczenie. Uzyskany wynik badania jest prosty w interpretacji, ponieważ posiada tylko dwie możliwości: wynik dodatni oznacza, że kleszcz był nosicielem danego patogenu lub wynik ujemny, gdy kleszcz nie był nosicielem.