jak przygotować kleszcza do badania

Czym jest badanie kleszcza?

Wiele osób zastanawia się jaka jest skuteczna metoda na uniknięcie boreliozy oraz innych chorób odkleszczowych. Niestety, badania krwi nie są zadowalająco skuteczne, a poza tym mogą one być wykonywane często dopiero wtedy, kiedy pacjent jest już chory.  Rozwiązaniem tego problemu jest wiarygodne badanie kleszcza przeprowadzane przez wykwalifikowane laboratoria. Badanie kleszczy jest nowoczesną metodą diagnostyczną pozwalającą na wczesne wykrycie lub wykluczenie możliwości zarażenia przez kleszcza osoby ukąszonej. Badanie kleszcza, w przypadku badań genetycznych pozwala z blisko 100% pewnością odpowiedzieć na pytanie czy badany kleszcz mógł być nosicielem niebezpiecznych chorób. Badaniu podlega kleszcz wyciągnięty z ciała ukąszonego pacjenta, dostarczony do laboratorium.

 

 

Jak przechowywać kleszcza do badań?

Właściwe przechowywanie kleszcza jest niezwykle istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę wagę wyniku badanego kleszcza. Na skuteczność badania ma wpływ nie tylko stosowana metoda badawcza, ale także sposób przechowywania pajęczaka przez osobę, która chce poddać kleszcza badaniu.

1. Metody – immunologiczna oraz PCR

W zależności od stosowanej metody badawczej, wymagany sposób przechowywania kleszcza może się różnić. W przypadku badania kleszcza opartej na metodach immunologicznych, które nie są tak skuteczne jak badania genetyczne, kleszcz powinien być zbadany jak najszybciej. W przypadku testu wykonywanego metodą zwykłego PCR, kleszcz powinien być jak najszybciej dostarczony do laboratorium, w przeciwnym wypadku wiele ośrodków wykonujących takie badanie zaleca zamrożenie go.

2. Metoda – PCR Real-Time

W przypadku najnowocześniejszej metody badania genetycznego, którą oferuje Laboratorium Blumed, kleszcz może być przechowywany przez wiele dni w lodówce, a nawet w temperaturze pokojowej, bez utraty zdolności do przeprowadzenia na nim wiarygodnego testu. Wskazana metoda wykazuje najwyższą czułość w zakresie badanego materiału, co pozwala na badanie relatywnie najstarszych próbek.

 

Wskazana metoda przechowywania kleszczy

W przypadku, gdyby dostarczenie do laboratorium kleszcza bezpośrednio po wyjęciu nie było możliwe, zaleca się przechowywać kleszcza w lodówce. W przypadku zamrożenia kleszcza (co nie jest wskazane) oraz potrzeby uzyskania wyniku w zakresie nosicielstwa wirusa wywołującego odkleszczowe zapalenie mózgu, wskazane jest, aby dostarczyć do laboratorium kleszcza zamrożonego. Kleszcza bezpośrednio po wyjęciu warto włożyć do sterylnego pojemnika – najlepiej do tego celu nadają się pojemniczki, które służą do badania moczu (moczówki), które można nabyć w każdej aptece. Kleszcza nie należy niczym zalewać ani dezynfekować. Ważne jest, aby w pojemniku w którym przechowujemy kleszcza nie było żadnych substancji niewiadomego pochodzenia jak np. alkohol czy środek dezynfekujący albo żrący lub utleniający.

 

Gdzie można wykonać badanie kleszcza

Badanie kleszcza wykonuje działające we Wrocławiu Laboratorium Blumed, posiadające wykwalifikowaną kadrę z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym uwzględnieniem badania kleszczy. Kleszcza można dostarczyć osobiście lub wysłać kurierem.  Ze względu na nowoczesność stosowanej przez nas metody badawczej wyniki uzyskiwane są bardzo szybko, zazwyczaj w ciągu kilku dni i są w pełni wiarygodne. Więcej szczegółów znajdą Państwo na naszej stronie głównej.

 

 

© 2014 - Blumed sp. z o.o. by

Ogólnopolskie Biuro Obsługi        71 757 54 64