Co daje badanie kleszcza

Czym jest badanie kleszcza

Badanie kleszcza jest testem laboratoryjnym na dostarczonych przez klintów próbkach dostarczonych kleszczy, które pozwala stwierdzić obecność w nich chorobotwórczych patogenów lub ich brak. Badanie kleszcza może być przeprowadzone różnymi technikami. Spośród wszystkich technik najdokładniejszą, a jednocześnie najszybszą jest metoda Real Time PCR.


Co daje badanie kleszcza

Badanie kleszcza jest najszybszą oraz najdokładniejszą metodą która pozwala na wczesnym etapie wykryć ryzyko zakażenia chorobotwróczymi patogenami przez kleszcza. Wiele osób, które pierwszy raz zostały ukąszone przez kleszcza nie zdaje sobie sprawy z wielkich zalet, które są związane z tą metodą badawczą dla pacjenta. Do najważniejszych zalet badania kleszcza można zaliczyć:

  1. Szybki wynik – zazwyczaj pacjent otrzymuje wynik badania w ciągu kilku dni od dostarczenia kleszcza do laboratorium. Jest to nieporównywalnie szybsza droga niż w przypadku badań krwi, gdzie na samo ich wykonanie trzeba czekać nawet kilka tygodni. Dodatkowo dochodzi do tego czas oczekiwania na wyniki, który w przypadku niektórych typów badań może wynosić nawet kilka tygodni.
  2. Pewny rezultat badań – w przypadku wyboru przez pacjenta metody badania genetycznego w zaufanym laboratorium, pacjent może mieć pewność co do wiarygodności otrzymanego wyniku. Badania genetyczne należą do typów badań o najwyższej skuteczności, która wynosi blisko 100%. Należy zaznaczyć, że w przypadku tak wrażliwego materiału badawczego jak kleszcz, ważne jest, aby wybrać jak najbardziej skuteczną metodę z całego spektrum dostępnych. W przypadku badań próbek kleszczy najskuteczniejsza jest metoda badania genetycznego PCR Real-Time.
  3. W przypadku chorób zakaźnych, w tym chorób przenoszonych przez kleszcze niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność jest szybkość podjęcia leczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku boreliozy, która w przypadku niepodjęcia leczenia w odpowiednim czasie, może przejść w stadium przewlekłe, które jest znacznie ciężej wyleczyć. W przypadku badania kleszczy wynik jest otrzymywany bardzo szybko, bo już w ciągu zaledwie kilku dni od dostarczenia kleszcza do laboratorium. Umożliwia to szybkie i skuteczne podjęcie leczenia.
  4. Brak możliwości wystąpienia fałszywie dodatnich wyników. Badanie kleszcza jest badaniem, które często pozwala na uzupełnienie badań medycznych krwi pacjenta. Badania te dają często fałszywie dodatnie oraz fałszywie ujemne wyniki. Badanie kleszcza jest badaniem genetycznym, zatem wystąpienie wyników fałszywie dodatnich lub ujemnych jest właściwie bliskie zeru.

Badanie genetyczne kleszcza jest coraz powszechniej stosowaną metodą

Badanie kleszcza jest metodą stosunkowo nową i innowacyjną, jednak coraz powszechniej i chętniej stosowaną przez coraz większą rzeszę lekarzy oraz placówek medycznych. Coraz więcej lekarzy oraz pacjentów dostrzega wartość która płynie z wiedzy, którą dostarcza przeprowadzone badanie kleszcza. Ważne jest, żeby wybierać placówki w których są przeprowadzane badania genetyczne, co  umożliwi uzyskanie pewnych wyników najwyższej jakości. W związku z tym, co potwierdza ustalona już coraz bardziej praktyka, na pytanie czy warto przeprowadzić badanie kleszcza, należy odpowiedzieć twierdząco.

© 2014 - Blumed sp. z o.o. by

Ogólnopolskie Biuro Obsługi        71 757 54 64