Urwany kleszcz w skórze. Co należy robić?
Ukąsił Cię kleszcz i w trakcie usuwania został urwany, a głowa kleszcza została w skórze? W dalszej części artykułu dowiesz się czy powinno się i jak usunąć głowę kleszcza z ciała. A my odpowiemy na kilka typowych pytań dotyczących usuwania kleszczy i bezpieczeństwa.
Przy nieumiejętnym usuwaniu kleszcza może dojść do oderwania części głowowej kleszcza od odwłoka. Wiele osób zastanawia się czy takiego kleszcza należy usuwać, w jaki sposób usuwać kleszcza z ciała, a także czy urwana część kleszcza sama wyjdzie z ciała.
Urwany kleszcz nie żyje, dlatego nie ma powodów do niepokoju, że może nas ponownie ukąsić. Tym niemniej warto zachować odwłok urwanego kleszcza i poddać go badaniu genetycznemu na obecność patogenów takich jak borelioza. Jak wygląda odwłok urwanego kleszcza? W zależności od stadium rozwojowego może być to albo mała czarna kropeczka, albo sporych rozmiarów kulka – w przypadku jeśli kleszcz zdążył napić się naszej krwi.
Jest to jedno z pytań na które trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ wśród lekarzy i specjalistów zajmujących się boreliozą i chorobami odkleszczowymi, nie ma jednomyślności.
Chciałbyś przebadać oderwany odwłok kleszcza? Zadzwoń. Zapewniamy indywidualne podejście. Kontakt 7 dni w tygodniu: 8:00-22:00.
Zadzwoń: +48 71 757 54 64
Za i przeciw usunięciu resztek kleszcza ze skóry po jego usunięciu
Znaczna większość lekarzy i specjalistów, których wypowiedzi na ten temat można znaleźć w dostępnych powszechnie wiarygodnych źródłach, uważa, że urwane resztki części głowowej kleszcza można pozostawić skórze, ponieważ nie zwiększa to ryzyka zakażenia 3 i wystarczająca jest dezynfekcja miejsca po ukąszeniu kleszcza.2 Istotnie nie ma jednoznacznych dowodów na to, że pozostawienie głowy kleszcza w ciele człowieka zwiększa ryzyko zakażenia boreliozą, nie ma jednak jednoznacznych dowodów na to, że nie zwiększa ryzyka zakażenia.
Źródła zagraniczne, które przytaczają wypowiedzi lekarzy w tym temacie, również stwierdzają w większości, że urwana część kleszcza nie stanowi problemu, ponieważ organizm sam wydali kleszcza, a zbytnie grzebanie w ranie po kleszczu może spowodować wepchnięcie resztek kleszcza w głąb skóry. Zgodnie z ich rekomendacjami powinniśmy się skupić wyłącznie na wyciągnięciu części kleszcza, która jest możliwie łatwa do usunięcia przy pomocy np. zdezynfekowanej pęsety. 6,7
Niektórzy eksperci dokonują rozróżnienia między pozostawieniem aparatu gębowego (hypostomu) w ciele, a pozostawieniem całej głowy, argumentując, że pozostawienie całej głowy może potencjalnie zwiększać ryzyko zakażenia. 1
Z drugiej strony pojawiają się również zalecenia takie jak przygotowane przez Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku oraz Państwową Inspekcję pracy, które zalecają jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w przypadku jeśli kleszcz nie wyszedł ze skóry cały 4,5
W związku z tym, że opinie są niejednoznaczne, z pewnością, o ile mamy taką możliwość warto spróbować usunąć ciało obce urwanego kleszcza ze skóry, jednak warto mieć świadomość, że nawet jeśli tego nie uczynimy, najpewniej ryzyko zakażenia z tego powodu nie wzrasta znacząco, a organizm zazwyczaj bez problemu sam wydali ciało obce.
Należy mieć na uwadze, że najpewniej znacznie ważniejszym czynnikiem mogącym zwiększać ryzyko zakażenia jest długość przebywania kleszcza w skórze, a także forma stadialna kleszcza. Najszybciej przenoszą boreliozę wczesne formy stadialne kleszczy – nimfy.
Po usunięciu kleszcza ze skóry, również warto przeprowadzić badanie kleszcza, które odpowie nam na pytanie czy kleszcz był nosicielem chorób. Dzięki temu możliwe jest wykluczenie zakażenia niedługo po usunięciu kleszcza ze skóry. Możliwe jest także wykonanie badania samego oderwanego odwłoka. Cennik badania kleszcza.
Stosowanie odpowiednich metod i narzędzi podczas wyciągania kleszcza
Niezwykle istotne jest szybkie wykrycie i usunięcie kleszcza. Warto po przebywaniu w miejscu gdzie mogło dojść do ukąszenia obejrzeć ciało, a następnie wziąć prysznic, aby zmyć kleszcze, które nie zdążyły się jeszcze wbić.
Jeżeli znajdziemy kleszcza należy go jak najszybciej bezpiecznie usunąć ze skóry.
Pamiętajmy, że najważniejsze to nie przegapić kleszcza zadomowionego w naszej skórze. W kolejnych dniach najistotniejsze jest przyglądanie się miejscu po wkłuciu (niezależnie czy udało się go usunąć w całości czy nie). Część kleszcza, która zostaje w skórze to tzw. hypostom, nie zaś jak często mylnie podaje się w dyskusjach na różnych forach internetowych pod hasłem np. “noga kleszcza została w skórze dziecka“.
Najtrudniejsze do usunięcia są wczesne formy stadialne kleszczy – małe larwy lub nimfy oraz duże, opite krwią samice kleszczy. Najważniejsze jest by w trakcie usuwania kleszcza uchwycić go za głowę możliwie jak najbliżej skóry oraz uniknąć uciśnięcia tułowia. Kleszcza należy wyciągać pewnym prostopadłym ruchem do góry.
Pamiętajmy, że korzystanie ze specjalnych narzędzi do usuwania kleszczy znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo urwania kleszcza, a także zmniejsza nacisk na odwłok przy wyciąganiu kleszcza, co znacząco może zmniejszyć szansę zachorowania na boreliozę i inne choroby odkleszczowe. Badanie genetyczne kleszcza możesz wykonać tutaj.
Podsumowanie
Czy należy za wszelką cenę usunąć resztki kleszcza ze skóry?
Zazwyczaj nie jest to niezbędne, jeśli jednak jest to dla nas wykonalne, warto spróbować usunąć resztki kleszcza z rany.
Co zrobić po usunięciu kleszcza ze skóry?
Należy zdezynfekować miejsce po usunięciu kleszcza np. jodyną lub octeniseptem oraz umyć ręce. Należy również obserwować miejsce po ukąszeniu i monitorować czy nie pojawia się rumień, który jest oznaką zakażenia. Warto również przeprowadzić badanie usuniętego kleszcza.
Źródła:
1. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/124079,czy-usuwac-glowke-kleszcza-jezeli-dojdzie-do-jej-oderwania
2. https://www.heydoc.pl/s/article/Co-zrobic-jesli-w-ciele-zostanie-glowka-kleszcza
3. https://www.kleszcze.info.pl/jak-usunac-kleszcza
4. https://www.gov.pl/web/psse-gdansk/uwaga-kleszcze2
5.https://www.pip.gov.pl/pl/f/v/229645/kleszcze.pdf
6. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/how-to-remove-a-tick
7.https://www.prevention.com/health/a39876805/how-to-remove-a-tick-head/
Wszystkie treści na stronie zbadajkleszcza.pl są tworzone i publikowane online wyłącznie w celach informacyjnych. Nie mogą zastępować profesjonalnej porady medycznej i nie należy traktować jej jako porady zdrowotnej lub osobistej.
- Urwany kleszcz. Kawałek kleszcza został w skórze, co robić? - 1 czerwca 2021
- Przyrządy do usuwania kleszczy. Czym usunąć kleszcza? - 7 maja 2021
- Co zrobić po ukąszeniu kleszcza? Wszystko co powinieneś wiedzieć. - 15 stycznia 2021