- Kleszcz u psa – charakterystyka, objawy, zapobieganie - 14 marca 2023
- Borelioza –objawy, diagnostyka oraz leczenie - 14 lutego 2023
- Objawy ukąszenia kleszcza u człowieka - 13 lutego 2023
Obroże dla zwierząt są doskonałym zabezpieczeniem pupili przed pasożytami, w tym pchłami oraz kleszczami. Istotny jest właściwy dobór obroży zarówno do rodzaju zwierzęcia, jego trybu życia czy wielkości. Właściwe stosowanie obroży dla zwierząt może uchronić przed ukąszeniami kleszczy zarówno zwierzęta, jak i domowników. Dzięki temu kleszcze nie będą żerować na organizmie zwierzęcia i pożywiać się jego krwią. A to skutecznie chroni zwierzę i domowników przed wieloma chorobami, które zagrażają jego zdrowiu i życiu. Stosowanie obroży na kleszcze może się przyczynić do zwiększenia długości życia zwierzęcia.
Pamiętajmy: Zapobieganie ukąszeniom kleszczy u zwierząt domowych chroni nie tylko zwierzę ale także domowników przed narażeniem na możliwość zakażenia patogenami takimi jak borelioza czy babeszjoza. Źródłem zakażenia u człowieka bardzo często są zwierzęta domowe.
Z niniejszego artykułu dowiesz się między innymi:
- co jest lepsze obroże czy krople
- jakie mamy rodzaje obroży
- przed czym chronią obroże
- ile kosztują obroże
Co warto wybrać? Obroże na kleszcze czy krople?
Na rynku istnieje wiele preparatów, które mają za zadanie pomóc w walce z insektami czy chorobami. Można znaleźć różnego rodzaju:
- krople na skórę/sierść
- tabletki
- spraye
Jednak większość z nich utrzymuje się na ciele zwierzęcia jedynie przez kilka lub kilkanaście dni, a zbyt często stosowanie ich może nawet zaszkodzić. Za to sama obroża wymaga jedynie tego, aby właściciel dopasował ją do rozmiarów psa czy kota, a po kilku miesiącach wymienił. Jest to zarówno skuteczne, jak i wygodne rozwiązanie.
Przed czym obroża chroni psa?
Odpowiednia obroża może uchronić psa nie tylko przed samymi ukąszeniami kleszczy, ale także przed chorobami, jakie wywołują. Można tu wymienić przede wszystkim babeszjozę, a także boreliozę, odkleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmozę, erlichiozę czy bartonelozę.
Wśród nich najgroźniejszą jest babeszjoza przenoszona przez kleszcze. Jest to niestety poważne zagrożenie dla życia psa. Na początku przenosi się do krwiobiegu ofiary i tam doprowadza do rozpadu czerwonych krwinek. Może doprowadzić do uszkodzeń narządów wewnętrznych np. nerek, zaburzenia krążenia, , a w najgorszym wypadku do śmierci psa. Dlatego niezwykle istotne jest jak najszybsze rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia.
W przypadku boreliozy, może dochodzić do zapalenia stawów nerek, zaburzeń na tle nerwicowym czy krążeniowym. Borelioza jest chorobą, która obejmuje różne układy i narządy, dlatego jej obraz kliniczny nie daje często jednoznacznej odpowiedzi o możliwym zakażeniu. W dodatku okres inkubacji boreliozy jest na tyle długi, że często trudno powiązać objawy występujące u psa z obecnością kleszcza. Pierwsze objawy boreliozy u psów pojawiają się zwykle dopiero od 2 do 6 miesięcy od zarażenia. Borelioza u psów bardzo często przebiega też zupełnie bezobjawowo. Szacuje się, że symptomy obserwuje się tylko u 5-10% zakażonych psów.
Objawy boreliozy u psów zależą w dużym stopniu od etapu rozwoju choroby. Na wczesnym etapie choroby zwykle nie są widoczne żadne symptomy. Niestety ze względu na sierść, jedyny charakterystyczny objaw boreliozy u psów – rumień – zazwyczaj nie jest widoczny.
Obroże na kleszcze psów
Preparaty zawarte w obroży zaczynają działać między 24 a 48 godziną od momentu jej założenia. Wtedy dopiero można zauważyć, że kleszcze giną. Jeśli natomiast właściciel zauważył insekty na skórze czworonoga już po założeniu obroży, może to oznaczać, że wydarzyło się to, zanim zaczęła działać.
Zwróćmy uwagę, aby obroża była nie tylko skuteczna, ale także wygodna dla psa. Warto zatem zadbać o odpowiedni zapas oraz wybrać model, który będzie odpowiadał psu. Właściciel nie może kierować się tylko trwałością produktu, ale także starać się tak dobrać obrożę, żeby uniknąć niepotrzebnego ucisku i otarć.
Przeważnie w obrożach wykorzystuje się następujące substancje aktywne: permetryna, imidaklopryd+pyriproksyfen, imidaklopryd+flumetryna. Jeśli pies do tej pory nie korzystał z takiej obroży, warto szczególnie go obserwować i upewnić się w pierwszych tygodniach, że nie występuje alergia.
Rzadko zdarza się, by pies zjadł swoją obrożę. Jeśli jednak do tego dojdzie, można spodziewać się delikatnych problemów żołądkowych oraz rozwolnienia.
Stosowanie obroży na kleszcze u szczeniaków
Nie powinno się stosować obroży na kleszcze, zanim szczeniak ukończy 7 tydzień życia, bo substancje w niej zawarte mogą podrażniać skórę młodego psiaka. Najlepiej zatem zanim pies nie ukończy 2-3 miesięcy trzymać psa z daleka od miejsc w których jest szczególnie narażony na ukąszenia kleszczy.
Obroża na kleszcze dla kotów
Korzystanie z obroży w przypadku kotów jest szczególnie ważne, gdy przebywają one często na zewnątrz. Koty przebywają często w różne miejsca w których może dojść do ukąszenia przez kleszcza, które zagrażają im samym oraz ich domownikom. Niektóre obroże na kleszcze przeznaczone dla psów można także zakładać kotom, jednak nie zawsze tak jest. Trzeba jednak upewnić się, że nie są nasączone szkodliwymi dla nich substancjami aktywnymi (parmetryną i amidyną), które są wykorzystywane jako środki owadobójcze, gdyż działają drażniąco na skórę pupila. Najlepiej wybrać zatem obrożę uniwersalną, przeznaczoną dla kotów.
Koty mają często problem z przywyknięciem do noszenia obroży. Zwłaszcza jeśli do tej pory jej nie nosił. Może okazywać swoje niezadowolenie lub próbować ją ściągnąć. W niektórych przypadkach dobrym pomysłem jest zachęcanie kota do noszenia obroży z pomocą smakołyków. Warto jednak, żeby nie robić nic na siłę i w przypadku kiedy zwierzę nie jest w stanie zaakceptować obroży, zrezygnować z niej na rzecz innych środków ochrony przed kleszczami.
Przed czym obroża chroni kota?
Tak samo, jak w przypadku psów, i u kotów obroża sprawdzi się w chronieniu jego zdrowia przed pasożytami oraz chorobami, jakie przenoszą. Są to: erlichioza, babeszjoza, mycoplasma haemofelis, anaplazmoza, borelioza, zakaźna anemia kotów. Ich objawy wyglądają podobnie jak u psów.
Jak wybrać idealną obrożę na kleszczę
Jest parę kwestii, o których warto pamiętać podczas wybierania odpowiedniej obroży na kleszcze.
- powinna być bezpieczna zarówno dla samego pupila, innych zwierząt domowych, jak i dla jego właściciela
- dodatkowymi atutami jest wodoodporność oraz zastosowanie bezwonnych substancji
Tak, jak zostało wspomniane, obroża nie powinna też szkodzić człowiekowi. I to nie tylko przez to, że nie będzie wydzielać nieprzyjemnego zapachu. Szczególnie w przypadku dzieci, które często przytulają się do zwierzęcia i razem z nim się bawią.
Podczas wyboru obroży, trzeba pamiętać o tym, że może wywołać ona u pupila skutki uboczne, tj.: świąd, reakcję alergiczne, osowiałość, ospałość lub znaczne pobudzenie. Do tego nie warto z niej korzystać u psów, które chorują na psią astmę, mają dolegliwości kardiologiczne czy mechaniczną niedrożność układu pokarmowego lub moczowego.
Dlaczego warto wybrać wodoodporną obrożę?
Jeśli obroża pupila nie posiada takiej właściwości, to zwierzę nie może chodzić po deszczu czy kąpać się w jeziorze. Wtedy bowiem produkt traci większość swoich substancji aktywnych, które zostają spłukane przez wodę. Zwłaszcza, gdy jest narażony na długotrwały kontakt z nią lub z szamponem. Wodoodporna obroża na kleszcze przydaje się podczas spacerów w deszczu czy kąpieli. Nie trzeba jej wtedy specjalnie ściągać, a ona powinna zachować swoje działanie.
Dlaczego warto wybrać bezzapachową obrożę?
Substancje aktywne, które są zawarte w macierzy polimerowej, służą odstraszaniu kleszczy oraz innych insektów zagrażających życiu i zdrowiu pupila. Część z nich jednak może także działać drażniąco na układ węchowy samego właściciela, co czasami doprowadza do reakcji alergicznych. Dlatego właśnie warto wybrać odpowiednią bezzapachową obrożę, co jest szczególnie przydatne, gdy zwierzę przebywa często i przez długi czas w zamkniętych pomieszczeniach.
Jak założyć obrożę?
Ważne jest to, by dobrze założyć swojemu pupilowi obrożę, gdyż dzięki temu może prawidłowo działać i odstraszać wszelkie insekty.
Po założeniu warto trzymać się zasady dwóch palców. Oznacza to bowiem, że między obrożą a skórą pupila powinna być taka przerwa, że zmieściły się w niej dwa palce i jednocześnie przylegały właśnie do obroży i skóry. Jeśli pasek jest za długi, można go spokojnie przyciąć, ale tak, by pozostało ok. 2 cm zapasu. W przypadku młodych zwierząt, które jeszcze rosną, lepiej pozostawić większy zapas, by wystarczył na dłuższy czas
Przede wszystkim ma przylegać do skóry zwierzaka, ale nie może go podduszać. Właściciel powinien pamiętać także o umyciu rąk zaraz po jej założeniu.
Nie, jeśli substancje aktywne nie przedostaną się do ust człowieka. Dlatego w przypadku, gdy zwierzę ma kontakt z dziećmi, warto zadbać o to, aby obroża była bezpieczna.
Podczas ciąży i okresu laktacji pupila. Substancje zawarte w obroży mogą bowiem zaszkodzić nowonarodzonym zwierzętom.
Poza tym nie sprawdzi się u psów i kotów z długą sierścią.
Najlepiej zapoznać się z informacjami, jakie zostały zawarte przez producenta na opakowaniu. Dzięki odpowiednio częstym zmianom pupil będzie zawsze skutecznie chroniony przed kleszczami i innymi pasożytami. Przeważnie jednak czas ten wynosi kilka miesięcy.
Po ok. 48 godzinach od jej założenia. W tym czasie substancje aktywne zostają rozprowadzone po całym ciele zwierzaka w takim stopniu, że stają się skuteczną ochroną przed pasożytami i chorobami.
Tak, zdarzają się takie przypadki, są one jednak bardzo rzadkie. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej powinniśmy się jak najszybciej skonsultować z weterynarzem