- Kleszcz u psa – charakterystyka, objawy, zapobieganie - 14 marca 2023
- Borelioza –objawy, diagnostyka oraz leczenie - 14 lutego 2023
- Objawy ukąszenia kleszcza u człowieka - 13 lutego 2023
Mam rumień wędrujący – co robić?
Po stwierdzeniu przez lekarza występowania na skórze rumienia wędrującego możemy bez żadnych wątpliwości stwierdzić, że doszło do zakażenia boreliozą. W takim przypadku lekarz może wdrożyć leczenie antybiotykami, nawet bez konieczności potwierdzenia zakażenia w badaniach laboratoryjnych.W takim przypadku należy bezwzględnie udać się do lekarza.
Należy jednak pamiętać, że nie każde zaczerwienienie na skórze po ukąszeniu kleszcza jest rumieniem wędrującym, ponieważ może być to zwykły odczyn alergiczny. W jaki sposób odróżnić rumień od odczynu alergicznego piszemy w naszym innym artykule.
Czym jest rumień wędrujący?
Rumień wędrujący, czyli Erythema migrans to zaczerwienienie przypominające tarczę strzelniczą, które często pojawia się we wczesnych stadiach choroby z Lyme. Stwierdzenie występowania rumienia wędrującego pozwala na postawienie diagnozy zakażenia boreliozą.
Objawy
Rumień wędrujący to duże zaczerwienienie, zwykle mierzące od około 5-7 cm i z czasem zazwyczaj stopniowo się rozszerzające, do nawet kilkunastu centymetrów. Rumień pojawia się najczęściej między 7 a 30 dniem po ukąszeniu. W przypadku większości osób pojawi się w ciągu 7 do 10 dni. Wiele osób zauważa guz lub zaczerwienienie natychmiast po ukąszeniu przez kleszcza, ale zwykle ślad ten zanika w ciągu kilku dni i nie jest oznaką boreliozy.
Kiedy powinieneś zadzwonić do lekarza
Rumień wędrujący jest jedynym charakterystycznym objawem boreliozy. Jeśli masz podejrzenia co do możliwości występowania rumienia po ukąszeniu kleszcza, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Pomoc lekarska jest szczególnie ważna, jeśli dochodzą do tego inne objawy boreliozy we wczesnym stadium, zwykle grypopodobne.
Nieleczona borelioza może powodować:
- zapalenie i ból stawów
- nieregularne tętno
- duszności
- drętwienie dłoni i stóp
- porażenie twarzy (opadanie lub utrata napięcia mięśniowego po jednej lub obu stronach twarzy)
- zawroty głowy
- utrata pamięci krótkotrwałej
Wczesne rozpoczęcie leczenia boreliozy prawie zawsze umożliwia wyleczenie. Dlatego niezwykle istotne jest zgłoszenie się do lekarza, jak tylko zauważymy objawy mogące świadczyć o zakażeniu boreliozą.
Diagnoza
Postawienie trafnej diagnozy odnośnie rumienia jest kluczowe w rozpoznaniu boreliozy. Jest to jedyny objaw boreliozy, który jest charakterystyczny dla boreliozy. Należy jednak pamiętać, że u ponad połowy osób zakażonych boreliozą rumień nie pojawia się. Zatem brak wystąpienia rumienia nie oznacza, że nie ma ryzyka zakażenia boreliozą. Należy pamiętać, że rumień jako jedyny ślad po ukąszeniu ( w przeciwieństwie do reakcji alergicznej) przypomina tarczę strzelniczą. Jeśli postawienie diagnozy na tej podstawie jest niemożliwe, a nie wykonano wcześniej badania genetycznego kleszcza, lekarz może zalecić badanie Elisa oraz Western Blot z krwi pacjenta.
Leczenie
Boreliozę leczy się doustnymi antybiotykami, takie jak między innymi doksycyklina lub amoksycylina. Zazwyczaj lekarz zaleca antybiotykoterapię trwającą 3 tygodnie. Jeśli boreliozę wykryto wpóźniejszym stadium z objawami neurologicznymi, lekarz może podjąć decyzję o leczeniu dożylnym antybiotykiem.
Ponieważ rumień wędrujący jest wynikiem zakażenia skóry bakteriami Borrelia podane przy leczeniu boreliozy antybiotyki, będą również leczyć rumień wędrujący. Jeśli rumień wywołuje uczucie swędzenia, można spróbować użyć leku przeciwhistaminowego, aby złagodzić swędzenie lub zimnego kompresu, aby schłodzić obszar wysypki. Jednak przed ich użyciem należy skonsultować to z lekarzem lub farmaceutą .
Jak szybko zanika rumień wędrujący
U większości osób rumień wędrujący zanika w ciągu trzech do czterech tygodni, chociaż u niektórych osób może trwać miesiącami. Jeśli rozwinie się borelioza, mogą również pojawić się inne zmiany skórne w miarę rozprzestrzeniania się choroby. Rumień wędrujący powinien całkowicie ustąpić po skutecznym leczeniu boreliozy antybiotykami.
Jak zapobiegać zarażeniu boreliozą
Jeśli często przebywasz na terenach zalesionych lub łąkach w okresie od maja do końca września, ważne jest, aby przedsięwziąć środki ostrożności, aby uniknąć ukąszenia przez kleszcze. To najlepszy sposób zapobiegania boreliozie. Aby zmniejszyć ryzyko ukąszeń, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- Użyj środka odstraszającego kleszcze. Najdłużej działającym środkiem na kleszcze okazało się DEET. (N,N-Dietylo-m-toluamid). Skuteczność DEET po 90 minutach od aplikacji wynosiła blisko 100 proc. i pozostawała bardzo wysoka (90 proc.) nawet po upływie 7 godzin. Nie używaj więcej DEET niż jest to wymagane podczas przebywania na zewnątrz. Są również dostępne spraye odstraszające kleszcze zawierające permetrynę na ubraniach.
- Noś długie spodnie i koszule z długim rękawem – ubranie z długim rękawem zmniejszy obszar ukąszenia przez kleszcze. Warto również zawinąć skarpetki na nogawki, aby dodatkowo odgrodzić kleszcze od możliwości przejścia na skórę.
- Sprawdź siebie, swoje dzieci i zwierzęta domowe pod kątem kleszczy, gdy tylko wejdziesz do domu. Jeśli znajdziesz kleszcza, użyj środków do wyciągania kleszczy (do nabycia w aptece). Sprawdź, czy wszystkie części kleszcza zostały usunięte, a następnie zdezynfekuj miejsce.
- Umieść ubranie w pralce na programie suszenie na dziesięć minut, aby zabić wszelkie kleszcze które mogą znajdować się w ubraniu.
Źródła
https://www.cdc.gov/lyme/signs_symptoms/index.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Erythema_migrans
healthline.com/health/erythema-migrans