- Kleszcz u psa – charakterystyka, objawy, zapobieganie - 14 marca 2023
- Borelioza –objawy, diagnostyka oraz leczenie - 14 lutego 2023
- Objawy ukąszenia kleszcza u człowieka - 13 lutego 2023
Zagrożenie stwarzane przez kleszcze jest z roku na rok większe. Wskutek ocieplenia klimatu kleszczy przybywa, może je obecnie spotkać nie tylko w lasach, ale również parkach, ogródkach działkowych czy miejskich skwerach. Mogą być nosicielami groźnych chorób, m.in. boreliozy i zapalenia opon mózgowych, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nimi ustrzec i co zrobić w przypadku ukąszenia.
___________
Jak usunąć resztki kleszcza z ciała?
Bywa, że usuwanie kleszcza nie kończy się powiedzeniem i resztki pajęczaka zostają w ciele. Co robić w takiej sytuacji?
Ważne, która część kleszcza pozostanie w ciele. Jeżeli jest to hipostom (aparat gębowy kleszcza) lub jego części, to ryzyko zakażenia prawdopodobnie nie ulegnie zwiększeniu. W takim wypadku pozostałość kleszcza można usunąć pincetą lub jałową igłą, tak jak usuwa się drzazgi. Ważne, aby zawsze zdezynfekować ranę. W przypadku, gdy w ciele zostanie cała głowa lub fragment z gruczołami ślinowymi, a my nie potrafimy ich samodzielnie usunąć ryzyko zakażenia jest większe. W takiej sytuacji warto usunąć resztki kleszcza z ciała. Można próbować robić to samemu lub skorzystać z pomocy chirurga, który natnie skórę i wyciągnie niebezpieczne pozostałości kleszcza.
___________
Czy wiesz, że możesz wykonać badanie kleszcza, aby wykluczyć to, że kleszcz, który Cię ukąsił przenosił boreliozę i inne choroby? Sprawdź cennik usługi w naszym laboratorium.
Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?
Ukąszenie przez kleszcza jest zazwyczaj niewyczulane, ponieważ pajęczaki wpuszczają w skórę substancję znieczulającą. Kleszcze wyszukuje miejsce, gdzie skóra jest cienka, a następnie przecinają skórę szczękoczułkami. Dopiero w tak przygotowane miejsce wsuwają hypostom, czyli rurkę aparatu gębowego. Hypostom, dzięki wyrostkom, ustawionym tyłem do kierunku wkłucia, stabilizuje szkodnika i pomaga utrzymać mu się w ciele.
Bardzo ważne, aby po przyjściu ze spaceru dokładnie obejrzeć ciało. Początkowo kleszcza trudno zauważyć, przypomina mały, czarny pieprzyk. Z czasem, gdy się opije krwią, pęcznieje i mocno odstaje od skóry. Trzeba pamiętać, że im kleszcz szybciej zostanie wyjęty ze skóry, tym ryzyko zakażenia jest mniejsze. Badania dowodzą, że im dłużej kleszcz przebywa w skórze, tym ryzyko przeniesienia chorobotwórczych patogenów jest większe.
___________
Metody usuwania kleszczy
Kleszcza można usunąć samodzielnie lub w razie trudności, udać się do przychodni lekarskiej i poprosić o pomoc personel medyczny. W domu można pozbyć się pasożyta za pomocą specjalistycznego sprzętu lub przy pomocy pęsety. Kleszcza należy chwycić jak najbliżej skóry oraz uniknąć uciśnięcia tułowia i pewnym ruchem pociągnąć do góry. Trzeba uważać, aby go nie zgnieść, ponieważ zwiększamy w ten sposób prawdopodobieństwo zakażenia przez chorobotwórcze patogeny.
___________
Usuwanie kleszczy na pomocą specjalnych narzędzi
W aptekach można kupić specjalne narzędzia, które ułatwiają pozbycie się pasożyta. Są to różnego rodzaju pincety, kleszczaki lub lasso. Według specjalistów najskuteczniejsza jest pinceta z cienką końcówką, która jest łatwa w obsłudze oraz ogranicza ryzyko ściśnięcia kleszcza. W trakcie usuwania kleszcza, narzędzia należy ustawić pionowo, a czubek zbliżyć do skóry. Pajęczaka wyciąga się zawsze ruchem do góry, w kierunku przeciwnym do ułożenia aparatu gębowego, stopniowo zwiększając siłę. Miejsce wkłucia należy dokładnie umyć wodą z mydłem, a następnie zdezynfekować ranę jodyną lub 70% alkoholem. Pincetę należy również umyć i zdezynfekować.
Bardzo ważne, aby obserwować miejsce po ukąszeniu. Jeżeli pojawi się rumień, po kilku dniach lub tygodniach wystąpi gorączka, wysypka czy złe samopoczucie, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Jeżeli doszło do zakażenia boreliozą, to szybsze postawienie diagnozy pozwala na niezwłoczne rozpoczęcie leczenia, co w przypadku tej choroby jest bardzo ważne.
___________
Jak nie usuwać kleszczy?
W społeczeństwie funkcjonują nadal metody usuwania kleszczy, które są niebezpieczne, a ich stosowanie może przyczynić się do rozwoju choroby. Należy pamiętać, aby:
- nie rozdrapywać kleszcza, ponieważ spowoduje to oderwanie odwłoka i wylanie się jego płynów ustrojowych do organizmu,
- nie wyciskać kleszcza, ponieważ w ten sposób usunie się tylko fragment pajęczaka,
- nie smarować kleszcza tłuszczem, mydłem w płynie, lakierem do paznokci lub innymi substancjami. Pod ich wpływem kleszcz zwymiotuje, a to potęguje ryzyko zakażenia.
Umiejętność usuwania kleszcza jest bardzo ważna, ponieważ coraz ciężej ustrzec się przed tymi pajęczakami. Należy pamiętać, aby nie stosować żadnych substancji, które mogą podrażnić kleszcza, ponieważ zwiększa to ryzyko przedostania się do organizmu patogenów. W razie trudności z pozbyciem się pasożyta należy skorzystać z pomocy lekarskiej. Nie należy zwlekać, bo im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym ryzyko zakażenia jest mniejsze.
Po usunięciu kleszcza, warto rozważyć wykonanie badania kleszcza w celu wykluczenia zakażenia boreliozą.
Powyższy artykuł jest tylko sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. W przypadku wystąpienia problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
COPYRIGHT
Wszelkie treści zamieszczone na stronie „zbadajkleszcza.pl” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/124079,czy-usuwac-glowke-kleszcza-jezeli-dojdzie-do-jej-oderwania[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]