- Kleszcz u psa – charakterystyka, objawy, zapobieganie - 14 marca 2023
- Borelioza –objawy, diagnostyka oraz leczenie - 14 lutego 2023
- Objawy ukąszenia kleszcza u człowieka - 13 lutego 2023
Anaplazmoza – objawy, diagnostyka, leczenie
Anaplazmoza jest wywoływana Gram-ujemną bakterią zaliczaną do rodzaju Anaplasma. Jest to choroba odzwierzęca przenoszona przez kleszcze rodzaju Ixodes. Jest ona mniej znana od boreliozy czy kleszczowego zapalenia mózgu, o których najczęściej wspomina się w mediach. Może być jednak równie niebezpieczna. W opracowaniach naukowych pojawia się opinia, że nawet kilkanaście procent kleszczy może przenosić tę chorobę. Osoby zakażone Anaplasma wykazują dość szybką odpowiedź immunologiczną. bowiem w przypadku braku podjęcia leczenia przeciwciała pojawiają się we krwi już po 3-5 dniach od zakażenia. Przeciwciała przeciwko Anaplasma potrafią utrzymywać sie we krwi nawet przez następne 30-60 dni.
Choroba może wywoływać objawy grypopodobne takie jak:
– bóle głowy
– bóle mięśni
-bóle stawów
– nudności i wymioty
– biegunkę
Przebieg anaplazmozy jest mało charakterystyczny oraz zmienny. Może przebiegać całkowicie bezobjawowo lub w formie ciężkiej, zagrażającej nawet życiu chorego. Anaplasma rozprzestrzenia się poprzez naczynia krwionośne atakując komórki układu krwiotwórczego i siateczkowo-śródbłonkowego. Dochodzi do wtórnego uwolnienia się drobnoustrojów do krwi i zakażenia wielu narządów i tkanek z powodu rozpadu komórek.
Choroba może wywołać splenomegalię, a także powiększenie wątroby, martwicy hepatocytów i cholestazy wewnątrzwątrobowej, a także nacieki limfocytarne na wielu narządach. Chory może ponadto odczuwać objawy ze strony układu nerwowego w postaci zaburzeń świadomości i niedowładów, które mogą wskazywać na zakażenie opon mózgowo rdzeniowych.
W przypadku braku odpowiedniego leczenia u pewnego odsetka chorych mogą wystąpić ciężkie powikłania zagrażające ich życiu, jak: niewydolność nerek, zespół ostrej niewydolności oddechowej, rozpad mięśni prążkowanych, zapalenie mięśnia sercowego i wysięk osierdziowy. Często obserwuje się także zawroty głowy, porażenie twarzy, neuropatię obwodową czy bóle splotów płucnych.
Czy wiesz, że możesz wykonać badanie kleszcza, aby wykluczyć to, że kleszcz, który Cię ukąsił przenosił boreliozę i inne choroby? Sprawdź cennik usługi w naszym laboratorium.
Leczenie
W leczeniu Anaplazmozy lekiem z wyboru jest doksycyklina oraz tetracyklina (zobacz też:Antybiotyk po ukąszeniu kleszcza)
W związku z tym anaplazmozy z pewnością nie można lekceważyć. Badanie genetyczne kleszcza, przeprowadzane przez Laboratorium Blumed pozwala wykluczyć możliwość zarażenia przez badanego kleszcza anaplazmozą.