Badanie kleszcza we Wrocławiu

Gdzie można przeprowadzić badanie kleszcza we Wrocławiu

Laboratorium Blumed jest znaną i doświadczoną placówką działającą na terenie Wrocławia, które od wielu lat bada kleszcze dostarczane przez klientów z całej Polski. Nasze biuro we Wrocławiu znajduje się przy ul. Klecińskiej 125 w budynku BETA Wrocławskiego Parku Technologicznego. Do budynku wjeżdża się przez niewielki parking. Istnieje możliwość zostawienia samochodu na parkingu dla gości.


Badanie kleszcza we Wrocławiu: Czym jest badanie kleszcza

Badanie kleszcza jest stosunkowo nową, nieinwazyjną, szybką oraz pewną metodą służącą do określania czy określony kleszcz był nosicielem chorób odkleszczowych w tym bakterii borrelia burgdorferi sensu lato a także wirusa wywołującego odkleszczowego zapalenia mózgu (wirusa KZM), babeszjozy, anaplazmozy oraz innych chorób przenoszonych przez kleszcze. Badanie może być przeprowadzane metodą badania immunologicznego oraz genetycznego. Badanie genetyczne jest o wiele bardziej skuteczne, bowiem skuteczność tego rodzaju badania wynosi blisko 100%, o ile badanie jest przeprowadzane przez wykwalifikowany personel na odpowiednim sprzęcie. Badanie genetyczne kleszcza może być przeprowadzane metodą PCR oraz nowocześniejszą wersją tej metody – PCR Real Time. PCR Real Time wyróżnia się wyższą skutecznością, a także krótszym czasem, który jest potrzebny na uzyskanie wyniku. W przypadku kleszczy jest to metoda zalecana, bowiem bardzo często próbki kleszczy nie są przechowywane w idealnych warunkach, co powoduje, że w przypadku „zwykłego” PCR, czułość metody może okazać się niewystarczająca. Z tego rodzaju problemem nie mamy jednak do czynienia w przypadku metody PCR Real Time, którą od wielu lat skutecznie stosuje Laboratorium Blumed.


Czy warto zrobić badanie kleszcza?

Istnieje wiele zalet związanych z zastosowaniem metody badania kleszcza w diagnostyce chorób przenoszonych przez kleszcze. Największą zaletą wymienionego badania jest możliwość bardzo wczesnego, bo już w ciągu kilku dni od ukąszenia, wykluczenia możliwości zakażenia. Badanie genetyczne kleszcza, o ile jest wykonywane w odpowiednich warunkach przez wykwalifikowany personel jest badaniem bardzo pewnym, daje blisko 100% pewności. Badanie nie tylko można przeprowadzić zaraz po ukąszeniu, ale również wyniki (o ile jest stosowana metoda PCR Real Time) są uzyskiwane w bardzo krótkim czasie. Badanie kleszcza jest również istotne w przypadku potwierdzenia nosicielstwa chorób odkleszczowych w badanej próbce.Badanie kleszcza we Wrocławiu W takim przypadku wynik dodatni badania może posłużyć dla lekarza jako podstawa do dalszej diagnostyki oraz leczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku chorób odkleszczowych, bowiem większość z nich w okresie inkubacji choroby jest okresem bezobjawowym w którym, w obliczu braku specyficznych objawów, choroba może się dalej rozwijać. W przypadku kiedy pacjent zgłasza się z objawami choroby odkleszczowej do lekarza, potencjalne spektrum możliwości diagnostycznych jest na tyle duże, że lekarze oraz pacjencji często mogą mieć problem z powiązaniem ukąszenia kleszcza z określoną przypadłością. Dotyczy to w szczególności tzw. koinfekcji, co do których świadomość możliwości wystąpienia jest wciąż niewielka. W dodatku borelioza jest z kolei chorobą, która przechodzi początkowo przez okres utajenia. Rumień, który jest charakterystycznym objawem choroby pojawia się w mniejszości, bowiem tylko  u 30% osób zakażonych. Pozostałe objawy, jak na przykład gorączka, bóle mięśni, ogólne złe samopoczucie, objawy neurologiczne łączy się często z wieloma innymi chorobami, zanim uda się połączyć te objawy z boreliozą.

Na co warto zwrócić uwagę w przypadku wyboru laboratorium, któremu powierzamy naszego kleszcza do badania 

Przy wyborze firmy, której zlecamy badanie kleszcza warto zwrócić uwagę na to, że dysponujemy tylko jednym kleszczem. Kleszcz w trakcie badania ulega rozdrobnieniu i homogenizacji, a zatem uzyskanie naszego kleszcza z powrotem nie będzie możliwe. Warto wybrać firmę o pozytywnych opiniach, z dużym doświadczeniem w zakresie badań tego rodzaju. Na rynku pojawiło się wiele firm, które oferują analizę kleszcza, która nie jest przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych. Warto zwrócić uwagę gdzie przesyłamy kleszcza, bowiem specyfika techniczna przeprowadzenia tego badania wymaga kilku etapów badawczych na który składa się między innymi izolacja materiału genetycznego, a także badanie właściwe przeprowadzane na wysoce technologicznie rozwiniętym urządzeniu – termocyklerze. Ze względu na wysokie ceny tego rodzaju urządzeń, ich dostępność jest ograniczona, zwłaszcza jeśli chodzi o nowoczesne aparaty do PCR Real Time. W związku z tym warto mieć pewność, czy firma której przekazujemy kleszcza dysponuje takim sprzętem. Dodatkowo niezwykle istotne jest, aby laboratorium posiadało wykwalifikowaną, doświadczoną kadrę złożoną z diagnostów laboratoryjnych i/lub biotechnologów. W przypadku przeprowadzania badania, jak również interpretacji wyników niezbędne jest duże doświadczenie personelu laboratoryjnego. Warto również zwrócić uwagę czy badanie jest przeprowadzane najnowszą metodą – PCR Real Time. W zakresie czysto praktycznym, warto wybrać firmę, która zapewnia wysyłkę wyników online, bo zapewnia to dużą oszczędność czasu, a ten w przypadku chorób odkleszczowych jest bezcenny.

Badanie kleszcza jako skuteczna metoda wykrywania boreliozy i chorób odkleszczowych

Badanie kleszcza jest coraz bardziej powszechnie stosowaną metodą na wykluczenie nosicielstwa chorób odkleszczowych przez danego kleszcza. Jego niewątpliwą zaletą jest szybkość oraz dokładność uzyskanego wyniku. Badanie kleszcza przeprowadzane metodą PCR Real Time umożliwia szybkie uzyskanie bardzo wysokiej jakości wyniku na podstawie którego można wykluczyć możliwość zakażenia przez danego kleszcza lub też rozpocząć dalszą diagnostykę oraz leczenie.


W jaki sposób dostarczyć kleszcza do badań

Należy pamiętać, że niezwykle ważnym elementem profilaktyki zakażenia chorobami odkleszczowymi jest prawidłowe usunięcie kleszcza. Bezpieczne usunięcie kleszcza umożliwia zmniejszenie ryzyka zakażenia jedną z chorób odkleszczowych. Bezpieczne usunięcie kleszcza można wykonać przy pomocy dostępnych w aptece środków służących do tego celu lub przy wykorzystaniu zwykłej pęsety. Kleszcza nie należy wykręcać ani niczym smarować, bowiem zwiększa to ryzyko zakażenia. 

Po bezpiecznym usunięciu kleszcza, można go zapakować do sterylnego opakowania lub woreczka. Idealnie do tego celu nadaje się powszechnie dostępna w aptekach moczówka. Tak przygotowanego kleszcza można dostarczyć do nas do biura. Proszę uważać jednak, aby kleszcz w trakcie transportu nie do laboratorium nie wydostał się z opakowania, gdyż ze względu na rozmiary pajęczaka, niestety może się to zdarzyć, zwłaszcza, jeśli kleszcz jest jeszcze żywy. Kleszcza nie należy mrozić. Jeśli dostarczenie kleszcza do laboratorium w ten sam dzień w który został usunięty jest niemożliwe – warto włożyć go do lodówki. W ten sposób kleszcz może być spokojnie przechowywany przez kilka dni z zachowaniem całkowitej zdolności do badania. Jeśli nie mogą Państwo dostarczyć kleszcza osobiście, prosimy o kontakt – możemy wysłać po próbkę kuriera. Wówczas prosimy o bezpieczne spakowanie kleszcza do koperty bąbelkowej lub paczki oraz wydruk listu przewozowego. Możliwy jest odbiór kleszcza jeszcze tego samego dnia, o ile zamówienie jest złożone w godzinach przedpołudniowych. 

Gdzie można przeprowadzić badanie kleszcza

Badanie kleszcza można przeprowadzić we Wrocławiu w Laboratorium Blumed, które posiada duże doświadczenie w zakresie badania kleszczy oraz które zdobyło uznanie i pozytywne opinie wielu klientów. Kleszcza można przynieść we Wrocławiu na ul. Klecińską 125. Wynik badania zostanie otrzymany w ciągu kilku dni roboczych ( do 7 dni) i przesłany na podanego w zamówieniu maila. Wynik można również odebrać osobiście, po wcześniejszym poinformowaniu Laboratorium.Badanie kleszcza Wrocław cena


Sposób płatności za badanie

Badanie kleszcza można opłacić drogą internetową – poprzez zamówienie badania na stronie internetowej tutaj. Badanie kleszcza można opłacić po wybraniu jednego z pakietów i  podaniu danych do zamówienia. Użytkownik zostaje przekierowany na stronę bezpiecznych płatności online, gdzie można dokonać bezpiecznie przelewu środków.  

W przypadku dostarczenia kleszcza osobiście – istnieje możliwość płatności kartą na miejscu poprzez terminal płatniczy.

W razie stwierdzenia niezdatności kleszcza do badań, kwota badania zostanie zwrócona na konto klienta.

Cena badania kleszcza we Wrocławiu:

Cena badania kleszcza wynosi w zależności od wybranego pakietu:
-169 zł za badanie w zakresie podstawowym (Borrelia)
-269 zł za badanie w zakresie rozszerzonym (Borrelia oraz wirus wywołujący odkleszowe zapalenie mózgu – KZM)
-359 zł za badanie w zakresie pełnym (Borrelia, Babesia, Anaplasma i wirus KZM)

Dodatkowo istnieje możliwość przebadania kleszcza na inne choroby (Bartonella, Toxoplasma) w cenie po 99 zł za oznaczenie.


Lokalizacja Punktu Odbioru Kleszczy

Laboratorium Blumed mieści się w budynku Wrocławskiego Parku Technologicznego. Zapraszamy Państwa do naszego biura przy ul. Klecińskiej 125 w godzinach od 8.00 do 16.00. Prosimy o wcześniejszy telefon przed przybyciem.COPYRIGHT

Wszelkie treści zamieszczone na stronie “zbadajkleszcza.pl” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

ŹRÓDŁA

Opracowanie własne

Gdzie można przeprowadzić badanie kleszcza we Wrocławiu

Laboratorium Blumed jest znaną i doświadczoną placówką działającą na terenie Wrocławia, które od wielu lat bada kleszcze dostarczane przez klientów z całej Polski. Nasze biuro we Wrocławiu znajduje się przy ul. Klecińskiej 125 w budynku BETA Wrocławskiego Parku Technologicznego. Do budynku wjeżdża się przez niewielki parking. Istnieje możliwość zostawienia samochodu na parkingu dla gości.

Sprawdź też nasze punkty badania kleszczy w Krakowie