Badanie kleszcza w Krakowie


Badanie kleszcza w Krakowie: skontaktuj się z naszą infolinią pod numerem 71 757 54 64 i zamów kuriera po odbiór próbki. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie głównej.


Korzyści płynące z rozwoju metod diagnostycznych

Aktualnie najbardziej postępowym sposobem na uzyskanie rzetelnego wyniku badań jest analizowanie materiału metodą PCR REAL-TIME. Z reguły aż około 30% kleszczy jest nosicielami poważnych chorób zakaźnych. Z tej też przyczyny niezwykle istotną kwestią jest jak najszybsza ocena stanu zdrowia. 

Podstawową korzyścią wynikającą ze zbadania genetycznego kleszcza jest szybki czas otrzymania wyniku. Z reguły cała procedura trwa zaledwie kilka dni. Wówczas możliwe staje się zdiagnozowanie choroby już w początkowym jego stadium oraz natychmiastowe podjęcie ewentualnego leczenia. Im szybciej zakażenie zostanie wykryte, tym większa szansa na uniknięcie ewentualnych powikłań oraz na wyleczenie. Metoda REAL-TIME PCR stanowi obecnie najpewniejszą opcję, gdyż jest metodą badania genetycznego. Oznacza to wysoką dokładność, niemalże w 100%

Niepodjęcie leczenia może skutkować poważnym rozwinięciem się choroby i dolegliwościami bólowymi. Przewlekłe stadium boreliozy jest dużo cięższe do wyleczenia oraz bardziej kosztowne. 

Najwyższa jakość otrzymanego wyniku

Warto podkreślać, iż badanie metodą PCR REAL-TIME jest badaniem ściśle szczegółowym oraz precyzyjnym. Otrzymanie wyniku fałszywego jest praktycznie niemożliwe, w przeciwieństwie do klasycznych badań medycznych krwi pacjenta. W klasycznych metodach zdarzają się błędy. Natomiast badanie genetyczne kleszcza – wszelkie błędne wyniki wyklucza. 

Borelioza – najczęstsza choroba odkleszczowa

Borelioza spowodowana jest zakażeniem organizmu bakterią spiralną borrelia burgdorferi. Można uznać tę chorobę, jako najczęściej przenoszoną przez kleszcza. Dawniej po jego ukąszeniu, wyciągano go jedynie z powłok skórnych. Ukąszone ciało pozostawało pod obserwacją samego pacjenta. Obecnie istnieją jednak, coraz bardziej specjalistyczne możliwości medyczne. Jedną z nich jest diagnozowanie choroby zwanej boreliozą, dzięki najnowocześniejszej metodzie badania genetycznego owego pajęczaka.

Przebieg badania genetycznego kleszcza oraz przygotowanie do badania

Laboratorium Blumed wykonuje badania kleszcza na obecność wielu chorób przez nie przenoszonych. Z Krakowa można wysłać próbkę kleszcza przy pomocy poczty lub kuriera lub skorzystać z kuriera dostępnego na stronie głównej serwisu.

  • Po ostrożnym i prawidłowym usunięciu kleszcza ze skóry, należy go umieścić w pojemniku. Nie ma znaczenia czy kleszcz jest żywy, czy też nie.  Warto decydować się na badania w ośrodkach, gdzie przeprowadzane są badania genetyczne.

Należy pamiętać, że nie każdy kleszcz musi być nosicielem. Także nie każdy kleszcz zarażony borrelia burgdorferi doprowadzi do przeniesienia bakterii na człowieka. Może się również zdarzyć taka sytuacja, w której dojdzie do zarażenia, ale organizm zwalczy owe patogeny. Wówczas podczas badania wynik może wyjść pozytywny – lecz do zachorowania nigdy nie dojdzie. Warto jednak kleszcza dokładnie przebadać, gdyż początkowe stadium boreliozy może przebiegać bezobjawowo. Wdrożenie poprawnego leczenia znacznie zwiększa perspektywę wyzdrowienia. 

Diagnostyka jest konieczna ze względu na poważne następstwa nieleczonej boreliozy. Uzyskanie szczegółowych wyników usprawnia przebieg wizyt u lekarza. Dlatego jedną z najważniejszych czynności jest profilaktyka. Pozwala ona na szybkie znalezienie kleszcza, poprzez systematyczne oglądanie swojego ciała. Warto wprowadzać w swoją codzienność czynności pro-zdrowotne. Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Kleszcze mogą być „aktywne” przez okres całego roku, w przypadku łagodnej zimy. Jednakże są one  szczególnie zauważalne od wiosny – aż do późnej jesieni.

Sprawdź też: Badanie kleszcza w Warszawie