Kleszcz w głowie dziecka
Kleszcz w głowie dziecka – zabezpieczenie przed ukąszeniem
Pozornie niewinna wycieczka do lasu lub piknik na łące mogą się wydawać beztroskim i pozbawionym zagrożeń sposobem wypoczynku. Niestety nie istnieją wystarczająco skuteczne metody na całkowitą ochronę przed ukąszeniem.
Pamiętać jednak należy o odpowiednim zabezpieczeniu przed ukąszeniem. Do środków prewencyjnych zaliczyć można w pierwszej kolejności osłonę wrażliwych miejsc – noszenie długich rękawów oraz noszenie czapki. Warto skorzystać również z jednego z dostępnych na rynku środków do ochrony przed ukąszeniami.
7 dni w tygodniu: 8:00-22:00. Zadzwoń: +48 71 757 54 64
Rodzice, którzy wraz z dziećmi mieszkają w obszarze zwiększonego ryzyka odkleszczowego zapalenia mózgu, których dzieci często w drodze do szkoły przechodzą przez łąkę lub las, mogą zaszczepić dzieci przeciwko tej chorobie.
Jednocześnie niezwykle istotne jest uświadomienie osób opiekujących się dziećmi w placówkach publicznych o konieczności jak najszybszego wyciągnięcia kleszcza w przypadku ukąszenia. Wielu nauczycieli i opiekunów czeka na przybycie rodziców, co znacząco zwiększa ryzyko zakażenia boreliozą.
Kleszcz w głowie dziecka – kłopotliwe miejsce dostrzeżenia kleszcza
Jednym z miejsc w ciele, które szczególnie upodobały sobie kleszcze u dzieci jest głowa, a także okolice szyi oraz pach. Wynika to głównie z mniejszego wzrostu.
Ukąszenie owłosionej skóry głowy przez kleszcza może być kłopotliwe ze względu na utrudnioną możliwość dostrzeżenia i usunięcia kleszcza. Kleszcz w początkowej fazie rozwojowej jest bardzo mały (jest mniej więcej wielkości główki od szpilki) – w związku z czym dostrzeżenie go w głowie dziecka stanowi duże wyzwanie.
Na głowie dziecka mniej widoczny może być rumień. Pamiętajmy, aby po każdej wizycie w lesie lub na łące obejrzeć starannie głowę naszych dzieci. Kleszcza usuniętego z głowy dziecka warto przesłać na badanie genetyczne, które może skutecznie wykluczyć nosicielstwo chorób odkleszczowych. Warto dodać, że obecnie około 30% kleszczy jest nosicielami chorób zakaźnych.
Kleszcz w głowie dziecka – jak usunąć kleszcza ze skóry
Kleszcza można usunąć przy wykorzystaniu pęsety lub jednego z przyrządów służących do wyciągania kleszczy, które można nabyć w aptece. Należy chwycić jak najbliżej główki kleszcza i uważać, aby nie nastąpiło oderwanie odwłoka. Pewnym, lecz jednocześnie delikatnym ruchem wyciągnąć kleszcza ze skóry. W przypadku jeśli kleszcz umiejscowił się w głowie dziecka, powinniśmy uwagę przyłożyć do tego, żeby odsłonić miejsce z włosów, aby wraz z kleszczem nie wyrwać włosów dziecka.
Po wyciagnięciu kleszcza ze skóry kleszcza warto poddać badaniu kleszcza. Więcej informacji znajdziesz po kliknięciu poniżej: