kleszcz w głowie dziecka

Kleszcz w głowie dziecka pozornie niewinna wycieczka do lasu lub piknik na łące mogą się wydawać beztroskim i pozbawionym zagrożeń sposobem wypoczynku. Niestety nie istnieją wystarczająco skuteczne metody na całkowitą ochronę przed ukąszeniem. Pamiętać jednak należy o odpowiednim zabezpieczeniu przed ukąszeniem. Do środków prewencyjnych zaliczyć można w pierwszej kolejności osłonę wrażliwych miejsc – noszenie długich rękawów oraz noszenie czapki. Warto skorzystać również z jednego z dostępnych na rynku środków do ochrony przed ukąszeniami.

Kleszcz w głowie dziecka

Jednym z miejsc w ciele, które szczególnie upodobały sobie kleszcze u naszych dzieci jest głowa. Ukąszenie owłosionej skóry głowy przez kleszcza może być kłopotliwe ze względu na utrudnioną możliwość dostrzeżenia i usunięcia kleszcza. Kleszcz w początkowej fazie rozwojowej jest bardzo mały (jest mniej więcej wielkości główki od szpilki) – w związku z czym dostrzeżenie go w głowie dziecka stanowi nie lada wyzwanie.

Mniej widoczny może być również rumień. Pamiętajmy, aby po każdej wizycie w lesie lub na łące obejrzeć starannie głowę naszych dzieci. Kleszcza usuniętego z głowy dziecka warto przesłać na badanie genetyczne, które może skutecznie wykluczyć nosicielstwo chorób odkleszczowych. Warto dodać, że obecnie około 30% kleszczy jest nosicielami chorób zakaźnych.

© 2014 - Blumed sp. z o.o. by

Ogólnopolskie Biuro Obsługi        71 757 54 64