- Kleszcz u psa – charakterystyka, objawy, zapobieganie - 14 marca 2023
- Borelioza –objawy, diagnostyka oraz leczenie - 14 lutego 2023
- Objawy ukąszenia kleszcza u człowieka - 13 lutego 2023
Długie spacery na łonie natury to bardzo pozytywne dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego działanie. Jednakże istnieje obawa, że po takiej aktywności nasze zdrowie uleganie zagrożeniu. Dlaczego? Czym są kleszcze i jakie skutki niesie za sobą ich ukąszenie? Jakie są objawy ugryzienia? Czy rumień powstający po ukąszeniu zawsze oznacza rozwój choroby, jaką jest borelioza? Jak rozróżnić wędrujący rumień od zwykłej reakcji alergicznej? Oto krótki poradnik, który pozwoli zachować rozsądek i spokój w niepewnej sytuacji.
Czy wiesz, że możesz wykonać badanie kleszcza, aby wykluczyć to, że kleszcz, który Cię ukąsił przenosił boreliozę i inne choroby? Sprawdź cennik usługi w naszym laboratorium.
Niepokojące skutki ugryzienia przez kleszcza
Wędrówki w okresie wiosenno letnim są bardzo przyjemnym uczuciem, jednakże nie zawsze kończą się radością oraz pozytywnym wrażeniem. Problem zaczyna się, gdy zauważyliśmy ślad po ukąszeniu przez kleszcza lub jeszcze trzymającego się naszego ciała pasożyta. Należy pamiętać o bezpiecznym wyciągnięciu kleszcza ze skóry.
Choć stan ten nie zawsze oznacza poważne zagrożenie, to jest on bardzo nieprzyjemny oraz niepokojący. W wielu przypadkach jednak sytuacja ta przeradza się w groźną dla zdrowia i życia chorobę. Dlatego więc, jeśli zauważyliśmy u siebie, któryś z objawów powinniśmy czym prędzej zgłosić się do specjalisty. Wśród najbardziej niepokojących znajdują się:
- gorączka,
- wymioty,
- osłabienie,
- zapalenia opon mózgowych,
- rumień lub reakcja alergiczna,
- utrata przytomności i wiele innych.
Objawy te widoczne są zazwyczaj w niedługim czasie po ukąszeniu i ustępują po około 3 tygodniach. Czy warto lekceważyć tego rodzaju symptomy? W żadnym wypadku, niekontrolowany przebieg zakażenia może prowadzić do bardzo poważnych i uciążliwych chorób takich jak: borelioza, babeszjoza, kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazma, itp.
Rumień wędrujący – jeden z widocznych skutków ukąszenia
Jednym z widocznych oraz niepokojących skutków ugryzienia przez kleszcza jest rumień wędrujący. Czym on się charakteryzuje? Jakie niesie za sobą zagrożenie? Czy rumień wędrujący zawsze oznacza boreliozę? Jak postępować w przypadku wykrycia tego rodzaju dolegliwości? Czy tego rodzaju rumień można pomylić ze zwykłą reakcją alergiczną?
Wspomniany rumień wędrujący to pewnego rodzaju zmiana skórna, wyglądem przypominająca tarczę strzelniczą. Wystąpienie rumienia jest oznaką infekcji, która objęła organizm ludzki. Ten widoczny stan zapalny u większości chorych pojawiania się między 5 a 30 dniem zakażenia. Po wykryciu takiego tworu mogą kolejno ujawniać się objawy takie, jak bóle stawowe, zaburzenia układu neurologicznego czy problemy z mięśniem sercowym. Pojawienie się rozszerzającej i powiększającej się zmiany niestety zawsze oznacza początek choroby, jaką jest borelioza.
Warto jednak wiedzieć, że rumień często bywa mylony ze zwykłą reakcją alergiczną. Dlatego też tak ważne jest trafne rozróżnienie tych dwóch objawów.
Rumień wędrujący a reakcja alergiczna – różnice
Pojawienie się na ciele u osoby ukąszonej przez kleszcza zaczerwienienia nie zawsze musi oznaczać poważne konsekwencje. Niekiedy jest to tylko reakcja alergiczna na ukłucie pasożyta. Dlatego, zanim wpadniemy w panikę warto dokładnie przyjrzeć się zmianie oraz udać się do specjalisty. Jak zatem samodzielnie odróżnić te dwa wymienione stany? Jak wygląda i czym charakteryzuje się rumień wędrujący? Jakie cechy posiada reakcja alergiczna?
Rumień wędrujący, który oznacza początki boreliozy to twór, który zmienia swoją wielkość i kształt. Niestety rumień pojawia się w mniejszości przypadków zakażeń, co znacząco utrudnia rozpoznanie zakażenia boreliozą. Rumień pojawia się zazwyczaj powyżej 7 dni po ukąszeniu, a jego początkowa ma charakter czerwonej niewielkiej grudki w miejscu ogryzienia. W miarę rozwoju zmiana ta przyjmuje postać tzw. tarczy o średnicy powyżej 5 cm. Rumień ten cechuje się specyficznym wyglądem. Dość widoczna jest jego niejednolita struktura. W samym środku znajduję się czerwona plamka, otoczona bladym okręgiem. Okrąg ten – zazwyczaj w kolorze skóry- otoczony jest kolejno czerwoną otoczką. Twór ten zazwyczaj jest niebolesny i nie daje oznak czuciowych.
Po ukąszeniu przez kleszcza może wystąpić jedynie reakcja alergiczna, która nie zagraża zdrowiu i życiu. Posiada ona kilka różnic w wyglądzie oraz reakcji czuciowej człowieka w porównaniu z rumieniem wędrującym. Nieszkodliwa zmiana uczuleniowa pojawia się zaraz po ukąszeniu, jest dużo mniejsza oraz szybko znika bez żadnej terapii leczniczej. Ponadto daje wiele innych objawów bólowych, nie powiększa się, nie posiada białej otoczki oraz wywołuje uczucie pieczenia czy świądu.
https://www.cdc.gov/ticks/symptoms.html