borelioza rumień

Borelioza rumień: jak rozpoznać i co robić

Borelioza rumień: Rumień, czyli charakterystyczne zaczerwienienie skóry w miejscu ukąszenia kleszcza występuje w mniejszości przypadków osób zakażonych (w około 30%). Jego brak nie oznacza zatem, że osoba nie została zakażona boreliozą. Ważne jest, żeby rozróżnić rumień wędrujący od reakcji alergicznej w miejscu ukąszenia. Pojawienie się rumienia wędrującego jest jednym z objawów zakażenia boreliozą.

Borelioza rumień: jak szybko się pojawia

Rumień pojawia się na skórze zazwyczaj w okresie od 7 do 14 dni po ukąszeniu kleszcza. Rumień zazwyczaj samoistnie zanika po upływie około miesiąca. Rumień w początkowym stadium ma postać czerwonej plamki. W późniejszym okresie rumień wyglądem przypomina tarczę strzelniczą z wyraźnymi przejaśnieniami w środku. Czerwona obręcz rumienia z każdym dniem przesuwa się i przemieszcza po skórze. Wielkość rumienia wynosi minimum pięć centymetrów.

Reakcja alergiczna na ukąszenie kleszcza pojawia się szybko po ukąszeniu kleszcza, zazwyczaj w ciągu 1-3 dni i zanika po kilku dniach. Rumień wędrujący pojawia się nie wcześniej niż 3 dni po ukąszeniu, zazwyczaj jednak nieco później. Odczyn alergiczny nie wystaje ponad poziom skóry, miejsce gdzie wystąpiła nie jest bolesne, swędzące, a zmiana jest ciepła w w dotyku.

Rumień wędrujący może przybierać nietypowe kształty – zdarzały się przypadki w których odczyn miał kształt podłużny. Potrafi przybierać też różne kolory, w tym nawet ciemnofioletowy. Jeśli zaś w miejsu ukąszenia pojawiły się małe pęcherzyki wypełnione płynem, może to świadczyć o zakażeniu innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze.

Borelioza rumień: Występowanie rumienia

Ważne jest, żeby pamiętać, że w większości przypadków osób zakażonych boreliozą rumień nie pojawia się. Łatwo wówczas o zlekceważenie choroby, co jest bardzo niewskazane. Wiele osób błędnie przyjmuje, że rumień występuje zawsze w przypadku zakażenia boreliozą i nie dokonuje diagnostyki opartej o badanie kleszcza i badania z krwi oparte na przeciwciałach.

W przypadku wystąpienia rumienia należy się zgłosić do lekarza, gdyż prawdopodobnie konieczne będzie przepisanie antybiotyku.

<< Wykonaj badanie kleszcza

© 2014 - Blumed sp. z o.o. by

Ogólnopolskie Biuro Obsługi        71 757 54 64