Badanie kleszcza Warszawa

Badanie kleszcza w Warszawie – gdzie można przebadać kleszcza 

Punkt odbioru próbek laboratorium Blumed w Warszawie znajduje się przy ul. Starzyńskiego 10 w Warszawie. Punkt jest czynny w nagłych przypadkach całodobowo. Jeśli konieczne jest przechowanie kleszcza do dnia następnego, warto włożyć kleszcza do lodówki. Wyniki badania są przesyłane na podanego w zamówieniu maila w terminie od 1 do 7 dni roboczych.

Spis treści:

1. Czym jest badanie kleszcza?

  1.1 Jakie są badane gatunki Borrelii w ramach testu?

  1.2 Jaki jest czas oczekiwania na wynik badania?

  1.3 Specyfika metody Real Time PCR

2. Jak przygotować kleszcza do badania?

3. Jak dostarczyć kleszcza do badania w Warszawie?

4. Dlaczego warto zbadać kleszcza w laboratorium Blumed?

________________

Czym jest genetyczne badanie kleszcza

Kleszcze z każdym rokiem coraz intensywniej stają się nosicielami różnych groźnych bakterii, wirusów i pierwotniaków wywołujących choroby. Te, które są najczęściej spotykane to borelioza, babeszjoza oraz bartoneloza i anaplazmoza. Jedynie szybka diagnoza daje możliwość uniknięcia poważnych powikłań i badanie kleszcza warszawacałkowitego wyleczenia. Przeszkodą do tego jest kilkutygodniowy okres inkubacji boreliozy w ludzkim organizmie. Natomiast badanie kleszcza na obecność krętków Borrelii pozwala na szybkie i skuteczne określenie czy dany kleszcz był zakażony.


Badane gatunki borrelii

Badanie na boreliozę obejmuje gatunki wchodzące w skład Borrelia sensu lato (B. sensu stricte burgdorferi sensu stricto, B. garinii i B. afzelii, B. spielmanii, B.  japonica, B. takunii, B. carolinensis, B.americana, B. sinica, B. recurrentis, Borrelia hermsii). Badanie obejmuje wszystkie dotychczas wykryte chorobotwórcze gatunki bakterii Borrelia, których występowanie stwierdzono w Polsce.

Czas oczekiwania na wynik

Czas oczekiwania na wynik tego badania wynosi od 1 do 7 dni roboczych. Jest więc znany, zanim pacjent odczuwa jakiekolwiek dolegliwości związane z zakażeniem, takie jak gorączka, osłabienie czy widoczny na skórze rumień. Po otrzymanym w tak krótkim czasie wyniku lekarz wie jaką zlecić dalszą diagnostykę pacjenta i może podjąć właściwe kroki dotyczące jego leczenia.


Specyfikacja metody badawczej: Real-Time PCR

Genetyczne badanie kleszcza jest testem laboratoryjnym, które stwierdza obecność w kleszczu chorobotwórczych patogenów lub ich brak. Przeprowadzone może być różnymi technikami. Jednak najdokładniejszą i najszybszą metodą jest Real Time PCR. Badania genetyczne należą do tej grupy, która daje najwyższą skuteczność wyniku. 

Ceny badań kleszcza ustalane są indywidualnie przez laboratorium. Uzależnione są też od rodzaju badania, czy jest jednokierunkowe sprawdzające tylko wykrycie materiału Borrelia burgdorferi, czy wielokierunkowe mające zdiagnozować czy kleszcz przenosił więcej patogenów.

________________

Badanie kleszcza w Warszawie: W jaki sposób przygotować kleszcza?

Jak wyjąć i gdzie dostarczyć kleszcza

Po pierwsze pacjent musi delikatnie i bezpiecznie usunąć kleszcza ze skóry, po czym powinien umieścić go w plastikowym pojemniku. Może to być np. jałowy pojemnik do badania moczu, który dostępny jest w każdej aptece. Następnie należy dostarczyć kleszcza do punktu pobrań w Warszawie przy ul. Stefana Starzyńskiego 10, gdzie można dostarczyć próbkę. Do czasu przekazania próbki kleszcza najlepszym miejscem jego przechowywania jest lodówka. Do wykonania tego badania nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Osoba, która została ukąszona, sama może podjąć decyzję o jego realizacji.

Dlaczego warto zbadać kleszcza

Badanie genetyczne kleszcza to coraz powszechniej stosowana metoda. Mimo że jest dość młoda i zarazem innowacyjna używa ją coraz większa liczba placówek medycznych. Znaczna część lekarzy skłania się ku niej ze wzrastającym zaufaniem w jej wiarygodność i skuteczność. W przypadku chorób zakaźnych, też tych przenoszonych przez kleszcze, istotną rolę odgrywa czas, w którym zostaje podjęte leczenie. Niezdiagnozowana wcześnie borelioza grozi przejściem w bardzo poważne, przewlekłe stadium, które wymaga dużo bardziej intensywnego leczenia. Zdarza się, że badania medyczne z krwi pacjenta dają fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne wyniki. Natomiast badanie kleszcza jako badanie genetyczne uniemożliwia praktycznie do zera wystąpienie wyników fałszywie dodatnich lub ujemnych.

Borelioza jest bardzo podstępną i trudną do zdiagnozowania chorobą. W początkowej fazie może nie dawać żadnych objawów, w kolejnych etapach mylona jest często z innymi dolegliwościami i w konsekwencji cały czas pozostaje nieleczona.

Wyniki badań serologicznych u ludzi dają wiarygodny wynik dopiero po około 6 tygodniach. Tyle czasu zajmuje wytworzenie przeciwciał w organizmie człowieka. Z tego względu, że jest to coraz częściej spotykana choroba, posiadająca nieprzewidywalny przebieg, zaczyna się odważniej stosować odmienny sposób jej diagnozowania.

Zasadniczą różnicą jest to, że badaniu poddaje się w pierwszej kolejności kleszcza, który ukąsił pacjenta, a wynik otrzymuje się w zdecydowanie krótszym czasie.

Każdego roku wrasta ilość zakażeń chorobami przenoszonymi przez kleszcze, do których zaliczyć można m.in. boreliozę, babeszjozę, anaplazmozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu. W stosunku do danych sprzed kilkunastu lat ilość zarażonych kleszczy znacząco wzrosła.

Ze względu na substancje znieczulające wydzielane przez kleszcza, ukąszenie jest zazwyczaj nieodczuwalne przez osobę ukąszoną, przez co wiele osób nie pamięta nawet ukąszenia. W celu uniknięcia długotrwałej antybiotykoterapii warto przeprowadzić badanie kleszcza, które pozwala na wykluczenie nosicielstwa badanych chorób przez konkretnego kleszcza.

________________

W jaki sposób można dostarczyć kleszcza do punktu w Warszawie

Badanie kleszcza można wykonać tuż po wyciągnięciu kleszcza ze skóry. Badanie takie przeprowadza Laboratorium Blumed. Istotne jest bezpieczne wyjęcie kleszcza, które ma istotne znaczenie odnośnie możliwości zakażenia. Musimy pamiętać, że niezwykle istotne jest, aby kleszcza wyjąć możliwie szybko, gdyż każda kolejna godzina przebywania kleszcza w skórze zwiększa ryzyko zakażenia niebezpiecznymi chorobami.  Aby skorzystać z możliwości wykonania takiego badania należy usunąć bezpiecznie kleszcza ze skóry. Warto skorzystać z pomocy personelu medycznego lub skorzystać ze specjalnych przyrządów do wyciągania kleszcza, które można nabyć w aptece. Kleszcza następnie należy zapakować do pudełka (najlepiej nadaje się do tego pojemnik do badania moczu) i dostarczyć do punktu odbioru kleszcza w Warszawie przy ul. Stefana Starzyńskiego 10 lub wysłać zapakować do moczówki oraz woreczka strunowego i wysłać kurierem pocztą (przesyłką priorytetową.

Badanie wykonuje się metodą  – PCR Real-Time – jest to niezwykle skuteczna, czuła i szybka metoda badawcza. Wyniki są przesyłane na maila w terminie od kilku do 7 dni.

________________

Dlaczego warto zbadać kleszcza w laboratorium Blumed

Laboratorium Blumed ma duże, kilkuletnie doświadczenie w badaniach genetycznych kleszczy.

Blumed jest zarejestrowanym Podmiotem Medycznym.

Badania w Laboratorium Blumed wykonują uprawnieni diagności laboratoryjni.

Stosujemy nowoczesną i szybką technikę Real-Time PCR.

Odbieramy też próbki w innych miastach, sprawdź: badanie kleszcza we Wrocławiu i badanie kleszcza w Krakowie.


COPYRIGHT

Wszelkie treści zamieszczone na stronie “zbadajkleszcza.pl” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. © Blumed sp. z o.o. 2021 r.

ŹRÓDŁA

Opracowanie własne

Zbadaj kleszcza tutaj