badanie kleszcza warszawa

Badanie kleszcza w Warszawie

Borelioza jest bardzo podstępną i trudną do zdiagnozowania chorobą. W początkowej fazie może nie dawać żadnych objawów, w kolejnych etapach mylona jest często z innymi dolegliwościami i w konsekwencji cały czas pozostaje nieleczona. Wyniki badań serologicznych u ludzi dają wiarygodny wynik dopiero po około 6 tygodniach. Tyle czasu zajmuje wytworzenie przeciwciał w organizmie człowieka. Z tego względu, że jest to coraz częściej spotykana choroba, posiadająca nieprzewidywalny przebieg, zaczyna się odważniej stosować odmienny sposób jej diagnozowania. Zasadniczą różnicą jest to, że badaniu poddaje się w pierwszej kolejności kleszcza, który ukąsił pacjenta, a wynik otrzymuje się w zdecydowanie krótszym czasie.

Czym jest genetyczne badanie kleszcza?

Kleszcze z każdym rokiem coraz intensywniej stają się nosicielami różnych groźnych bakterii, wirusów i pierwotniaków wywołujących choroby. Te, które są najczęściej spotykane to borelioza, babeszjoza oraz bartoneloza i anaplazmoza. Jedynie szybka diagnoza daje możliwość uniknięcia poważnych powikłań i całkowitego wyleczenia. Przeszkodą do tego jest kilkutygodniowy okres inkubacji boreliozy w ludzkim organizmie. Natomiast badanie kleszcza na obecność krętków Borrelii pozwala na szybkie i skuteczne określenie czy dany kleszcz był zakażony. Czas oczekiwania na wynik tego badania wynosi od 1 do 7 dni roboczych. Jest więc znany, zanim pacjent odczuwa jakiekolwiek dolegliwości związane z zakażeniem, takie jak gorączka, osłabienie czy widoczny na skórze rumień. Po otrzymanym w tak krótkim czasie wyniku lekarz wie jaką zlecić dalszą diagnostykę pacjenta i może podjąć właściwe kroki dotyczące jego leczenia.

Genetyczne badanie kleszcza jest testem laboratoryjnym, które stwierdza obecność w kleszczu chorobotwórczych patogenów lub ich brak. Przeprowadzone może być różnymi technikami. Jednak najdokładniejszą i najszybszą metodą jest Real Time PCR. Badania genetyczne należą do tej grupy, która daje najwyższą skuteczność wyniku. 

Ceny badań kleszcza ustalane są indywidualnie przez laboratorium. Uzależnione są też od rodzaju badania, czy jest jednokierunkowe sprawdzające tylko wykrycie materiału Borrelia burgdorferi, czy wielokierunkowe mające zdiagnozować czy kleszcz przenosił więcej patogenów.

W jaki sposób przygotować kleszcza?

Po pierwsze pacjent musi delikatnie i bezpiecznie usunąć kleszcza ze skóry, po czym powinien umieścić go w plastikowym pojemniku. Może to być np. jałowy pojemnik do badania moczu, który dostępny jest w każdej aptece. Następnie należy dostarczyć kleszcza do punktu pobrań w Warszawie przy ul. Stefana Starzyńskiego 10, gdzie można dostarczyć próbkę. Do czasu przekazania próbki kleszcza najlepszym miejscem jego przechowywania jest lodówka. Do wykonania tego badania nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Osoba, która została ukąszona, sama może podjąć decyzję o jego realizacji.

Badanie genetyczne kleszcza to coraz powszechniej stosowana metoda. Mimo że jest dość młoda i zarazem innowacyjna używa ją coraz większa liczba placówek medycznych. Znaczna część lekarzy skłania się ku niej ze wzrastającym zaufaniem w jej wiarygodność i skuteczność. W przypadku chorób zakaźnych, też tych przenoszonych przez kleszcze, istotną rolę odgrywa czas, w którym zostaje podjęte leczenie. Niezdiagnozowana wcześnie borelioza grozi przejściem w bardzo poważne, przewlekłe stadium, które wymaga dużo bardziej intensywnego leczenia. Zdarza się, że badania medyczne z krwi pacjenta dają fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne wyniki. Natomiast badanie kleszcza jako badanie genetyczne uniemożliwia praktycznie do zera wystąpienie wyników fałszywie dodatnich lub ujemnych.

Badanie kleszcza w Warszawie – gdzie można przebadać kleszcza na obecność chorób odkleszczowych metodą PCR Real Time

Punkt odbioru próbek znajduje się przy ul. Starzyńskiego 10 w Warszawie.

Każdego roku wrasta ilość zakażeń chorobami przenoszonymi przez kleszcze, do których zaliczyń można m.in. boreliozę, babeszjozę, anaplazmozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu. W stosunku do danych sprzed kilkunastu lat ilość zarażonych kleszczy znacząco wzrosła.

Ze względu na substancje znieczulające wydzielane przez kleszcza, ukąszenie jest zazwyczaj nieodczuwalne przez osobę ukąszoną, przez co wiele osób nie pamięta nawet ukąszenia. W celu uniknięcia długotrwałej antybiotykoterapii warto przeprowadzić badanie kleszcza, które pozwala na wykluczenie nosicielstwa badanych chorób przez konkretnego kleszcza.

W jaki sposób można dostarczyć kleszcza do punktu w Warszawie

Badanie kleszcza można wykonać tuż po wyciągnięciu kleszcza ze skóry. Badanie takie przeprowadza Laboratorium Blumed. Istotne jest bezpieczne wyjęcie kleszcza, które ma istotne znaczenie odnośnie możliwości zakażenia. Musimy pamiętać, że niezwykle istotne jest, aby kleszcza wyjąć możliwie szybko, gdyż każda kolejna godzina przebywania kleszcza w skórze zwiększa ryzyko zakażenia niebezpiecznymi chorobami.  Aby skorzystać z możliwości wykonania takiego badania należy usunąć bezpiecznie kleszcza ze skóry. Warto skorzystać z pomocy personelu medycznego lub skorzystać ze specjalnych przyrządów do wyciągania kleszcza, które można nabyć w aptece. Kleszcza następnie należy zapakować do pudełka (najlepiej nadaje się do tego pojemnik do badania moczu) i dostarczyć do punktu odbioru kleszcza w Warszawie przy ul. Stefana Starzyńskiego 10 lub wysłać zapakować do moczówki oraz woreczka strunowego i wysłać kurierem pocztą (przesyłką priorytetową.

Badanie wykonuje się metodą  – PCR Real-Time – jest to niezwykle skuteczna, czuła i szybka metoda badawcza. Wyniki są przesyłane na maila w terminie od kilku do 7 dni.

Dlaczego warto zbadać kleszcza w laboratorium Blumed

Laboratorium Blumed ma duże, kilkuletnie doświadczenie w badaniach genetycznych kleszczy

Blumed jest zarejestrowanym Podmiotem Medycznym

Badania w Laboratorium Blumed wykonują uprawnieni diagności laboratoryjni

Stosujemy nowoczesną i szybką technikę Real-Time PCR

Odbieramy też próbki w innych miastach, sprawdź: badanie kleszcza we Wrocławiu i badanie kleszcza w Krakowie.

Zamów Badanie Kleszcza – Kliknij Tutaj

© 2014 - Blumed sp. z o.o. by

Ogólnopolskie Biuro Obsługi        71 757 54 64