antybiotyk po ukąszeniu kleszcza

Antybiotyk po ukąszeniu kleszcza

Antybiotyki są  lekami powszechnie wykorzystywanymi w leczeniu infekcji  wywołanych przez bakterie.

Brak jest objawów  charakterystycznych wyłącznie dla boreliozy. Powoduje to , że osoby zarażone krążą często bezskutecznie między lekarzami nie uzyskując w efekcie prawidłowej diagnozy. Jest to dla nich bardzo duże obciążenie psychiczne.antyb

Dlaczego nie wolno brać antybiotyków na boreliozę w ciemno

Testy diagnostyczne na boreliozę najczęściej są wykonywane z krwi pacjentów. Niestety wykazują się dużą nieskutecznością. Dają często wyniki fałszywie dodatnie oraz fałszywie ujemne. Do najczęściej wykonywanych testów należą testy z krwi – Elisa oraz Western Blot. Ich działanie opiera się na badaniu przeciwciał układu odpornościowego przeciwko bakterii. W miarę wiarygodny wynik badania można otrzymać dopiero po ponad miesiącu. Może to powodować, że choroba w międzyczasie zdąży się rozwinąć.

Nie jest właściwym rozwiązaniem podanie antybiotyku po ukąszeniu kleszcza w ciemno. Niestety antybiotyki posiadają wiele objawów ubocznych, mogą powodować choroby jelit, drożdżyce oraz osłabiają układ immunologiczny.

W związku z tym, że testy z krwi są niewiarygodne szansą dla pacjentów na wykluczenie boreliozy jest badanie kleszcza, które pozwala stwierdzić czy podany badaniu kleszcz nie był nosicielem tej niezwykle groźnej choroby. Umożliwia to uniknięcie długotrwałego i kosztownego leczenia, a co za tym idze jest to korzystne zarówno dla zdrowia psychicznego jak i fizycznego, bowiem pozwala uniknąć niepotrzebnego zażywania antybiotyku po ukąszeniu kleszcza.

Badanie kleszcza a antybiotyki

W przypadku jeśli badanie kleszcza da wynik pozytywny, lekarz może zadecydować, w oparciu o analizę zdrowia i objawów pacjenta o wdrożeniu antybiotyku. W takim przypadku zgodnie z zaleceniami pacjent otrzymuje dwie serie antybiotykoterapii, z których każda trwa aż trzy tygodnie. Nie jest to obojętne dla zdrowia pacjentów, dlatego warto przeprowadzić badanie kleszcza, które pozwala uniknąć brania antybiotyków w sytuacjach kiedy nie jest to niezbędne dla zachowania zdrowia. Nie pozostaje to obojętne dla portfeli pacjentów, bowiem takie leczenie antybiotykiem jest bardzo drogie.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

Ogólnopolskie Biuro Obsługi        71 757 54 64